piatok, 29 marca, 2024
spot_img
ÚvodPoučme sa z dejín14. marec 1939 – po 83 rokoch

14. marec 1939 – po 83 rokoch

14. 3. 2022, Martin Lacko

14. marca 1939 o 12. hodine a 7. minúte poslanci Snemu Slovenskej krajiny vyhlásili osamostatnenie Slovenska – vznik Slovenského štátu.

V priebehu niekoľkých týždňov si nová republika získala diplomatické uznanie väčšiny vtedy existujúcich štátov. Rozhodnutie poslancov bolo v národe prijaté kladne, ba s radosťou a nadšením, o čom existuje mnoho archívnych dokumentov.

V r. 1939 – 1945 bol 14. marec jediným štátnym sviatkom Slovenskej republiky.

Bol slávnostným dňom, keď sa oslavovalo, bilancovalo, keď sa udeľovali najvyššie štátne vyznamenania zaslúžilým umelcom a osobnostiam.

14. marca ukázali Slováci svetu – ale aj budúcim generáciám – že aj ako malý národ sú schopní samostatnej štátnej existencie, že sú rovnocenní veľkým i tzv. historickým národom.

Po zániku Slovenskej republiky a obnovení Československa v roku 1945 sa mala existencia Benešovej republiky „zabetónovať“. Nielen prvá Slovenská republika, jej predstavitelia, sympatizanti, ale samotná idea slovenskej štátnosti, idea samourčovacieho práva národa, bola kriminalizovaná. Raz bola prenasledovaná ako prejav „ľudáctva“, potom „fašizmu“, inokedy ako „separatizmus“ či „buržoázny nacionalizmus“. No vždy bol v pozadí strach českej politiky z opakovania 14. marca 1939. Česi právo Slovákov na vlastný štát až do roku 1992 neuznali; iný ako „československý“ štátny koncept si nevedeli ani len teoreticky pripustiť.

Doma sa tak 14. marec mohol pripomínať len potajme: v ilegálnej tlači, letákoch (samizdatoch), na tajných sv. omšiach, na cintorínoch, vo väzniciach.

Verejne sa mohol sláviť len v slobodnom svete. 14. marec bol nesporne najväčším sviatkom slovenského exilu. Slávil sa už od roku 1946 a všade tam, kde Slováci žili: V Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, Belgicku, Taliansku, Vatikáne, v štátoch Latinskej Amerike, v USA i v Kanade…

V úvode k veľkej edícii národných piesní z roku 1984, ktorú vydali slovenskí verbisti v Rakúsku pod názvom „Piesne slovenského ľudu“, čítame: „Idea, pre ktorú najlepší naši krajania mreli, mnohí trpeli a tisícky emigrovali, je hodná, aby sme pre ňu aj my žili, si ju pripomínali, ju propagovali. Zabiť človeka je ľahko, ale ideu usmrtiť nemožno. 14. marec je náš deň slobody. Tretina – teda viac než milión Slovákov-emigrantov po celom svete každoročne v slávnostnej forme pripomína si vyhlásenie samostatnej SR. Nezabudli, nezabúdajú a nikdy nesmú zabudnúť na toto výročie. Nielen v halách a kostoloch ale i v kalendároch a časopisoch musí sa 14. marec komentovať.“

Dnes sú Slováci asi jediným národom vo svete, ktorý si vznik vlastného štátu, štátnej nezávislosti, nesmie verejne pripomínať. Je to svetový unikát.

V Združení slovenskej inteligencii veríme, a tiež robíme všetko pre to, aby doba potierania pravdy, národného nihilizmu skončila. Aby sa Slovenská republika zo súčasného koloniálneho postavenia oslobodila a sa stala sa skutočným domovom slovenského národa!

- Podporte nás -

3 KOMENTÁRE

  1. velavravne je aj to,ze diskusie UPN som si pozeral na youtube.neviem o tom,ze by ich pustili v televizii.rad si pozriem a stiahnem aj dalsie diskusne vecery panov z UPN,velmi ma zaujali.ci uz o Salgovicovi,Zingorovi.mna velmi zaujima general Alexander Korda.

  2. Mám šťastie, že môžem oslavovať 14.marec. V tento deň som sa v roku 1936 narodil. Od roku 1939 k mojím narodeninám je 14,marec o to slávnejší, že s týmto dátumom oslavujem vždy a pripomínam si zároveň vznik prvej Slovenskej republiky. Je veľká škoda, že po vzniku II. Slovenskej republiky si Slovenskí vládni činitelia (hlavne mladšia generácia Slovenských politikov) neuvedomuje a nespomína niektoré Slovenské národne dejiny – (14.marec L939) dátum, ked Slovenský národ dokázal svetu, že vie žiť samostatne a bol uznaný prvým štátom, ktorým bol Sovietsky zväz, (čo si nechceli pochopiť po vojne komunistickí pohlavári Češi ale hlavne Slováci. Je čas uznať tento deň, aspoň ako pamätným dňom, ked Slováci získali
    vlastný štát, kde Slovák sa stal skutočným pánom vo vlastnom štáte. Veľká škoda!!!

  3. Vznik II. Slovenskej republiky bol počiatkom jej zániku, a to ignorovaním, potláčaním až zákazom našich historických a kultúrnych hodnôt prechádzajúcim do hospodárskej, vojenskej, ekonomickej, prírodnej a suverénnej likvidity národa. Je smutné, že zabúdame byt Slovákmi, a hlavne Slovanmi, a i vlastnou nečinnosťou až proti aktivitou sa ženieme do záhuby.
    Momentálna rusko-americká vojna rozhodne o budúcnosti celého sveta.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň