štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodAudioJe štátny jazyk dominantný? Štátny jazyk vs. menšinové jazyky.

Je štátny jazyk dominantný? Štátny jazyk vs. menšinové jazyky.

Akú má v súčasnosti na Slovensku pozíciu štátny jazyk – slovenčina? Čo garantuje Ústava SR, legislatíva, akú jazykovú politiku, ak vôbec nejaká existuje, presadzujú posledné slovenské vlády a čo na to občania? Dnes je už jasné, že dominancia štátneho jazyka na územiach, kde žijú Slováci aj s inými národnosťami neexistuje. Problém je však oveľa hlbší ako sa zdá. Zvonka sa na nás valí jazyková globalizácia, zvnútra pôvodnú jazykovú ideológiu rozkladá absentujúca jazyková suverenita a oslabená jazyková identita, štátny jazyk sa stal výmenným tovarom a politickým nástrojom, jedni pretláčajú jazykovú rovnoprávnosť, ďalší si nárokujú na menšinové jazykové práva. V kombinácii s anarchickým školstvom, kultúrnym marazmom a protiprávnym stavom južné, etnicky najlabilnejšie a štátom neriadené územia Slovenskej republiky spejú k čoraz väčšej izolácii. Prvoradou úlohou všetkých, ktorým záleží na svojom domove a vlastnom štáte je trvalé úsilie o zmenu tohto stavu, teda hľadanie a presadzovanie riešení. Pokračovanie relácie o štátnom jazyku.

1 KOMENTÁR

  1. Žijem na zmiešaným území Slovenska ako dospelý, už 25 rokov. Narodil som sa na ňom pred 62 rokmi. Okolnosti ma donútili, aby som sa znuvu vrátil. Ten kto to nezažil, to nepochopí. Slovák je vo vlastnom štáte menšina a jeho sociajizacia a rozhodovanie o sebe je v rukách inej národnosti, ktorá je vlastne v štáte menšinou. Mládež sa asi miluje, rodná reč rodiča zaniká, citlivo ale neodvratne. Ak sa neurobí niečo stým bude časom témou nie jazyková autonómia ale územná. Píšem o aglomwracii mestečka Kolárovo, ktoré historický patrilo maďarskej národnosti. Až rok 1947 to z časti zmenil, keď sa sem repatriovala slovač z Maďarska. Bolo ich 2 tisícky a po tzv. výmene obyvateľstva to ešte zo14 tisíc Maďarov zostalo 10 tisíc. Hanba celej tejto medzinárodnej humánnej výmeny. Nič horšie sa nemohlo stať, ako nedokončíť refasizaciu Maďarov. Ďakujem za všetkých Slovákov a Maďarov, všetkým zainteresovaným mocnostiam.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň