piatok, 29 marca, 2024
spot_img
ÚvodNezaradenéMenšinová Aliancia – strana revizionizmu?

Menšinová Aliancia – strana revizionizmu?

Nápis na pamätníku: Verím v znovuzrodenie Maďarska. Amen.

11. 10. 2021. Margaréta Vyšná. Nová menšinová, resp. národnostná či viacnárodnostná politická strana Aliancia postavila svoj politický program veľmi nešťastne. Z predstaveného programu sú jej najväčšími problémami zrušenie Benešových dekrétov a zmena administratívno-správneho členenia Slovenska. Teda vyslovene menšinové politicko-maďarsko-iredentistické ciele a nie napríklad, viac „chleba“ pre obyvateľov južných oblastí. Chorobné a úmyselné dráždenie slovenskej politickej scény a občanov Slovenskej republiky určite nepovedú k dobrému spolunažívaniu v južných oblastiach Slovenska, ani k lepším slovensko-maďarským vzťahom. V strane rátajú aj s rusínskymi, slovenskými či tzv. rómskymi členmi.

Menšinoví politici už asi nemajú potenciu (etnickú)

Vznik viacnárodnostnej a jedinej menšinovej strany môže byť signálom, že na zloženie čisto etnickej maďarskej politickej strany už zrejme nemajú potenciu. Ťažko si predstaviť, ako asi bude fungovať strana s rôznymi etnickými záujmami. Cieľ nebude jednotný, pretože tu máme veľký priepastný rozdiel medzi jednotlivými skupinami príslušníkov národností. Môže teda ísť o politické výmeny vzájomnej pomoci formou – ty mne, ja tebe, čo nemusí byť príliš stabilný systém fungovania strany. Načo bude rusínskej alebo „rómskej“ menšine zrušenie Benešových dekrétov alebo zmena samosprávnych regiónov? Naši Rusíni potrebujú hlavne školy, podporu ktorých nasľubovala pred voľbami SaS a nachádza sa aj v aktuálnom programovom vyhlásení vlády. Deti maďarskej národnosti zas majú až také dobré podmienky na štúdium v materinskom jazyku (lepšie ako slovenské) – od materskej školy až po vysokú školu, že štátny jazyk ani nepotrebujú ovládať.

Príliš malá spoločnosť pre veľkomaďarské ciele

Výsledky sčítania prinesú zrejme opäť pokles obyvateľstva SR a iste aj občanov všetkých národností. Vraj počet občanov maďarskej národnosti veľmi rýchlo klesá, uvádzajú predstavitelia Aliancie. Za posledných 10 rokov to bol 1 % pokles, pričom pokles Slovákov za to isté obdobie bol 5 %. Ani v ďalšom období to nebude lepšie, odborníci, na základe viac ako 20-tich prognostických štúdií do roku 2100 odhadujú dlhodobo klesajúcu pôrodnosť, pravdepodobne až do roku 2060. Z takejto predpovede môžu byť niektorí menšinoví zástupcovia skutočne nervózni. Zrejme už horúčkovito pracujú na tom, ako nafúknuť počet príslušníkov maďarskej menšiny a zachovať tak svoje maďarsko-maďarské ciele pri živote. Jedinečná príležitosť (ale sú aj iné možnosti) sa naskytá práve v ešte neurčenej metodike vyhodnocovania výsledkov tohtoročného sčítania na základe možnosti uviesť si dve národnosti. Na metodike dvojitej národnosti v sčítaní obyvateľov krvopotne makal splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny viac ako rok, aby mu to jediným šmahom tesne pred sčítaním takmer prekazil istý, vtedy ešte Juraj G., poslanec NR SR za OĽaNO. Vznikli konfrontácie, chaos, neistota a otázka, čo je vlastne lepšie pre maďarskú menšinu. A práve táto nejednotnosť mohla výrazne ovplyvniť občanov v uvádzaní dvojitej identity, a teda pravdepodobne aj výsledok nebude významný ani na jednej strane. Bude to znamenať, že počet maďarskej menšiny nebude možné nafúknuť do obludných rozmerov. Ďakujeme, pán Gyorgy G. 7 – 6 % príslušníkov akejkoľvek národnostnej skupiny v štáte so štyri a pol miliónovým národom je naozaj málopočetná skupina pre veľkomaďarské ciele, najmä, ak sa aj celkový počet občanov SR znižuje. Už teraz je veľký problém zachovať niektoré školy s výučbou v maďarskom jazyku, nieto ešte málotriedky. Čas je teda veľký nepriateľ pre menšinovú maďarskú politiku. A z nervozity sa budú robiť aj osudové chyby.

Nebezpečenstvo rozdúchavania národnostných konfliktov

Menšinoví politici obviňujú Slovenskú republiku, že považuje príslušníkov maďarskej menšiny za vojnových zločincov. Údajne dodnes trpia dedičia pozemkov za vyvlastnenie na základe stále platných Benešových dekrétov. Napriek tomu, že k nedotknuteľnosti Benešových dekrétov prijali poslanci uznesenie NR SR v roku 2007 ako nemenný historický fakt, ktorý vychádzal zo zásad medzinárodného práva reprezentovaných závermi postupimskej konferencie a jasne a dlhodobo odmietajú ich zrušenie aj slovenské politické strany, Aliancia – strana konfliktov žiada v rámci maďarsko-maďarskej kampane, podpory tejto propagandy v EÚ, aj opozičnými politikmi v SR prijať už pripravený návrh zákona o zrušení Benešových dekrétov. Uznesenie NR SR uvádza, že povojnové rozhodnutia vtedajších orgánov Československa nie sú príčinou diskriminačnej praxe a dnes na ich základe nemôžu vzniknúť nové právne vzťahy. Poslanec EP Miroslav Radačovský upozorňuje na nebezpečenstvo možnosti zmeny systému hlasovania v EP, kde by SR nemohla použiť právo veta, ak by sa schvaľovalo zrušenie dekrétov, ale aj na riziká stavania pamätníkov na juhu SR súvisiacich s vysťahovaním občanov maďarskej národnosti. Zrušenie dekrétov by mohlo spôsobiť dokonalú ekonomickú a právnu katastrofu najmä na juhu Slovenska.

Slovenské regióny prirodzené – podľa požiadaviek Aliancie

Na juhu štátu súčasné členenie približne kopíruje pôvodné tradičné oblasti slovenskej kultúry. Ak sa radikálne zmenia, nebude to len rozbitie stáročia budovanej regionálnej identity a miestnych obyvateľov a kultúry, ale aj rozklad územnej súdržnosti Slovenskej republiky. Pôvodné južné historické župy – regióny rozpadom Rakúsko-Uhorska sa už prispôsobili novému štátnemu útvaru, resp. konečne sú kultúrne prirodzené. Žitný ostrov nebol nikdy tradičný etnoregión (podobne ako vymyslená Karpatská kotlina). Je to „len“ geografický názov územia – najväčšieho európskeho ostrova medzi Dunajom a malým Dunajom. A neexistovalo ani Podunajsko, ktoré by si tak veľmi želali členovia menšinovej strany ako historický región. Podunajsko je umelé novodobé pomenovanie turistickej oblasti pozdĺž Dunaja.

Rozvoj áno, ale nie pre slovenskú kultúru

Častokrát sme počúvali od menšinových zástupcov, aký je juh Slovenska zaostalý, ako sa veľkým priehrštím rozdáva len pre severné okresy a na maďarskú menšinu na juhu sa zabúda. Ale Bugárovmu Mostu sa podaril husársky kúsok a realizoval to, čo mali už dávno urobiť slovenskí politici v prospech odizolovania južných okresov a prúdenia slovenského obchodu, slovenskej kultúry a vzdelanosti do týchto oblastí. Ešte sa ani nezačala výstavba rýchlostnej cesty R7, už sa do južných okresov v blízkosti Bratislavy nahrnuli mladé slovenské rodiny a Aliancia sa pohoršuje nad hrozivým poslovenčovaním Slovenska. Aj ďalšie vynovené cesty I. triedy do juhoslovenských obcí iste prilákajú viac slovenských turistov za teplými slnečnými lúčmi a na kúpaliská. Sú to dobre nasmerované cesty a zrejme onedlho padnú aj posledné politické bašty veľkomaďarstva a na juhu zavládne tolerantné spolunažívanie rôznych národností.

Revizionizmus ako priorita?

Zástupcovia Aliancie nám vkladajú do úst, že maďarskú menšinu považujeme za druhoradých občanov, aby potom mali dôvod na „obranu“ voči tomuto útoku zvyšovaním svojich nárokov. Tvrdia, že zrovnoprávnenie maďarskej menšiny nechcú na úkor väčšinového obyvateľstva. To je však úplný nezmysel a klamstvo. Síce úlisne tvrdia, že nechcú, ale realita bude iná. Každý malý krok vpred je fiktívne právo menšinových politikov na ďalšie nároky smerom k zjednocovaniu maďarského národa ponad hranice.

Zdá sa, že nová menšinová politická strana Aliancia bude opäť stranou konfliktov a napätia a svoj politický program opäť stavia na útokoch na slovenskú štátnosť, územnú celistvosť, klamstvách a vyvolávaní etnických konfliktov, ktoré sa už v minulosti stali začiatkom vojnových nešťastí a spôsobili obete na ľudských životoch. Novú menšinovú stranu treba vidieť objektívne a reálne, ako extrémistický politický prvok v Slovenskej republike a pravdepodobne pokračovateľa revizionistickej politiky menšinových maďarských politikov na Slovensku s podporou Maďarska. Jej program a pôsobenie jej členov, možno platených štátnych zamestnancov Maďarska, s maďarským občianstvom a volebným právom by mali podliehať kontrole príslušných štátnych orgánov. Strana SMK už raz doplatila na svoju radikálnu iredentistickú politiku, zrejme je nepoučiteľná zo svojej podstaty, a to musí priniesť v konečnom dôsledku aj jej zlyhanie. Ale na to sa nemožno spoliehať, aj keď, niet „lepšej“ menšinovej politiky pre slovenský národ, ako radikalizmus a otvorená iredenta. Tie naň určite neplatia.

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň