streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodAudioNebezpečné dvojité občianstvo. Pripravený je vládny návrh o dvojitom občianstve.

Nebezpečné dvojité občianstvo. Pripravený je vládny návrh o dvojitom občianstve.

Pravdepodobne ešte tento rok sa bude v Národnej rade Slovenskej republiky schvaľovať novela zákona o štátnom občianstve. Novelu pripravilo Ministerstvo vnútra SR na základe Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020 – 2024. Novela by mala, okrem iného umožniť občanom SR získať iné štátne občianstvo bez straty slovenského občianstva. Najväčším rizikom je preto získavanie slovensko-maďarského občianstva bez vedomia nášho štátu a implementácia štátnych príslušníkov Maďarska do vysokých štátnych pozícií, čo sa dnes už pravdepodobne aj deje. V súvislosti s ďalšími menšinovými autonomistickými požiadavkami a budapeštianskou politikou môže v konečnom dôsledku táto právna norma znamenať v medzinárodných organizáciách spochybňovanie Slovenskej republiky ako štátu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

1 KOMENTÁR

  1. Z hľadiska logického je dvojité občianstvo nezmyslom, veď človek nemôže byť súčasťou viacerých vzdialených komunít. Môže byť členom viacerých rôznych komunít (štát, cirkev, strana, rozmanité združenia). Z hľadiska politologického ide nielen o nezmysel, ale priamo o deštrukciu občianstva, občan je predsa základom občianskej spoločnosti a štátnosti. Ak je jednotlivec občanom viacerých štátov, formálne nesie zodpovednosť za politický vývoj vo všetkých štátoch. Máme spoluobčanov, ktorí majú aj kanadské občianstvo – ako môžu niesť zodpovednosť za tamojší vývoj? Môžu asi voliť a to je všetko? Pri bližších štátoch, napr. V-4, by išlo o priame zasahovanie do vnútorných vecí, pretože jednotlivec by prezentoval napr. rôzne záujmy v rôznych štátoch, prípadne rovnaký „meter“ pre rôzne situácie. Navyše by formálne mohol byť jeden človek aj viacnásobným poslancom v rôznych štátoch.
    Idea viacnásobného občianstva je teda namierená na rozklad štátností.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň