nedeľa, 23 júna, 2024
spot_img

Od pomaďarčovania obcí k autonómii. Relácia v Slobodnom vysielači.

Popri akútnych problémoch so životne dôležitými surovinami na Slovensku, ekonomickej kríze a dôsledkoch vojnového konfliktu na východe, maďarizácia Slovenska si neohrozene razí svoju cestu aj naďalej. Tentoraz ide o maďarizujúce označenia slovenských obcí na juhu Slovenska a vymazávanie historickej pamäti obyvateľov Slovenska, ktoré by mala onedlho schvaľovať vláda SR. Zástupcovia štátnych inštitúcií ako členovia odbornej skupiny na posudzovanie označení pre obce v menšinových jazykoch (napr. Štatistický úrad SR, Ministerstvo vnútra SR), ktorí by mali hájiť národnoštátne záujmy a ich rozhodovanie bude mať vplyv na politickú situáciu a život na národnostne zmiešanom území sú absolútne neschopní. Združenie slovenskej inteligencie získalo neodškriepiteľné dôkazy o tom, že splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny L. Bukovszký chce realizovať ďalšie kroky k maďarizácii juhu Slovenskej republiky a pomaďarčovaniu Slovákov. Samotní obyvatelia obcí, ktoré by sa mali označovať maďarizujúcimi označeniami z obdobia najtvrdšej maďarizácie (po Rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867 a Viedenskej arbitráži – 1938 – 1945) vypovedajú v rozhovoroch so Združením slovenskej inteligencie, čuduj sa svete, že v menšinovom maďarskom jazyku používajú slovenský názov obce. Novodobé maďarizačné praktiky Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny potvrdili aj zástupcovia obcí, niektorí politici vyjadrujú protest. Na riešenie problému je nevyhnutná zmena zákonov. Označovanie obcí v menšinových jazykoch je, popri skupovaní slovenskej pôdy a nehnuteľností Maďarskom, dvojitého občianstva, zrušení Benešových dekrétov a Trianonskej mierovej zmluvy, jedným z nástrojov maďarizácie Slovenska a následnej absolútnej kontroly nad južným územím Slovenskej republiky. Ak si tieto fakty a súvislosti neuvedomí vláda SR a kompetentní politici, budú zodpovední za ďalšie oslabovanie suverenity Slovenske republiky.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 KOMENTÁR

  1. Najprv skupovanie pôdy Maďarskom, zmena názvov obcí ich pomaďarčovaním, atd. a potom nárok zmeniť Trianovskú zmluvu v prospech Maďarska, a čo nás čaká potom? Prepustiť Maďarsku územie, ktoré Maďarsko neoprávnene s podporou Hitlera zabralo ČSR a Slovákom Viedenskou arbitrážou na južnom Slovensku.
    A naša vláda v Bratislave sa na tieto kroky Maďarska a Slovenských Maďarov žijúcich na žhnoucím Slovensku ľahostajne priberá. Alebo v je jej to jedno, hlavná vec, že je u koryta.
    Je čas zmeny a tieto volby to asi potvrdia.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Najčítanejšie (všetci autori)