sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieOtvorený list generálnej riaditeľke TA3 - PhDr. Martine Kyselovej

Otvorený list generálnej riaditeľke TA3 – PhDr. Martine Kyselovej

Ing. Branislav Čech, Budovateľská 11, 038 52 Sučany, tel.: 0918 689 307, e-mail: cechbranislav@gmail.com

GR. PhDr. Martina Kyselová

Televízia TA3

Gagarinova 12

P.O.BOX 31

820 15 Bratislava 215

Vážená pani generálna riaditeľka PhDr. Martina Kyselová,

Dňa 16.4.2020 som si na vašej webovej stránke prečítal článok: „Vinný, rozhodol senát o prezidentovi Tisovi. Prešlo 73 rokov“,  ktorý bol – bez uvedenia mena autora – zverejnený 15.4.2020 o 9:43 h. tu:  https://www.ta3.com/clanok/1180970/vinny-rozhodol-senat-o-prezidentovi-tisovi-preslo-73-rokov.html

Musím sa priznať, že riadky, ktoré som čítal, by som očakával v komunistickej tlači pred rokom 1989. Kvalita a najmä objektívnosť tohto článku je na veľmi nízkej úrovni – predpokladám, že ho písal človek bez základných znalostí slovenských dejín a najmä bez znalosti odbornej literatúry po roku 1990. Ani samotný fakt, že autor sa pod svoje dielo nepodpísal, na serióznosti a dôveryhodnosti nepridáva.

Verím, že za zverejnenie takéhoto článku by ste sa vy ako generálna riaditeľka Televízie TA3 nikdy nepostavili, a že bol zverejnený bez predchádzajúcej kontroly redakčnej rady a šéfredaktora a teraz v čase „vírusovej krízy“ aj bez konzultácie s odborníkmi z radov historikov. Publikovaním tohto neobjektívneho až manipulatívneho článku utrpela aj vážnosť a objektivita vašej televízie.  Verím, že sa nechcete zaradiť medzi tie médiá, ktoré nám chcú históriu prekrúcať a zjednáte v tejto veci nápravu.

Ide o eminentne historickú tému, ktorá nemôže byť predmetom politických či publicistických špekulácií. Keďže širšia diskusia, ktorú by ste iste privítali v súčasnosti nie je možná, dovoľujem si ako príklad odporučiť nezaujatú diskusiu v zborníku „Pokus politický a osobný profil Jozefa Tisu“ s príhovorom historika PhDr. Dušana Kováča, DrSc.

V prílohe posielam článok, ktorý som napísal k príležitosti pripomenutia 73. výročia justičnej vraždy prvého prezidenta Dr. Jozefa Tisu a je uverejnený tu: https://www.zsi.sk/18-april-cierny-den-v-ociach-slovenskeho-naroda/

V článku aj s prílohami z roku 1966 je dokázané, aj slovami samotného obžalobcu JUDr. Antona Rašlu (citovaného i vo vašom článku), že proces bol neobjektívny, manipulovaný, a že v podstate išlo o politický proces. Rašla tu priznal podstatu retribučného súdnictva i zaujatosť Národného súdu, ktorý Jozefa Tisu na smrť odsúdil. Napriek tomu, že tieto informácie sú verejne známe a ľahko dostupné  – dokonca si ich prečítate aj na wikipedii – váš článok prezentuje Dr. Jozefa Tisu a proces s ním v rozpore s týmito skutočnosťami.

Verím, že môj otvorený list neostane bez odpovede a zachováte sa tak, aby sme si vás mohli naďalej vážiť a sledovať ako jednu z mála televízií, ktorá si ešte zachovala – alebo sa pokúša zachovať si – objektivitu.

Branislav Čech – člen historického odboru Matice slovenskej a člen združení slovenskej inteligencie KORENE         

Martin 17.4.2020

spomínaný článok uverejnený na TA3

Prílohy:

1. článok 18. apríl – čierny deň v očiach slovenského národa

2. príhovor historika PhDr. Dušana Kováča k zborníku Pokus politický a osobný profil Jozefa Tisu

              

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň