streda, 21 februára, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19Príhovor k Dňu matiek 2021

Príhovor k Dňu matiek 2021

9. 5. 2021 Mgr. Katarína Čechová

Pekný deň, vážení zúčastnení,

prihováram sa k vám za Združenie slovenskej inteligencie a prihováram sa vám predovšetkým ako matka. Som matkou dvoch malých detí a donedávna učiteľkou v škôlke, ktorú trápi, do akej spoločnosti naše deti rastú, aké hodnoty táto spoločnosť uznáva a pred akými „autoritami“ sa skláňa. Som tu preto, lebo mi záleží na budúcnosti všetkých našich detí, pretože ďalšiu generáciu budú tvoriť spoločne. Som presvedčená, že vy, ktorí ste prišli, ste tu pre to isté.

Ako matka nesúhlasím s plánovaným očkovaním detí druhom vakcín, ktoré na očkovanie neboli ešte nikdy použité a ich vedľajšie účinky nemohli byť dostatočne preverené. Samotní výrobcovia očkovacích látok odmietajú prevziať právnu zodpovednosť za ich vedľajšie nežiaduce účinky. Vedcom a odborníkom s protichodným odborným a vedeckým názorom, nie je umožnené v médiách vyjadriť zásadné výhrady. Rovnako nesúhlasím so smerovaním nášho školského systému a s tzv. pandemickými podmienkami, ktoré sú vyžadované pre návštevu školských zariadení.

Preto chcem vyjadriť obdiv vám mamy, ktoré ste v tejto zložitej situácii nútené voliť medzi prácou a celodennou starostlivosťou o deti, alebo tieto dve úlohy s nadľudským úsilím spájať. Častokrát ste nútené akceptovať aj to, s čím nesúhlasíte, lebo inej možnosti niet. Pevne verím, že vaša snaha a úsilie budú ocenené.

Vďaka patrí vám, ktorí sa nebojíte vyjadriť svoj postoj a ochraňovať tak zdravie, práva a rovnocenný prístup k vzdelaniu svojich detí bez obmedzení, ktorú prejavujete napriek hrozbám z pokút, šikanovaniu a opovrhovaniam. Rada by som vás všetkých ubezpečila, nech už ste akokoľvek aktívni v krokoch na ochranu našich detí – či už píšete listy alebo len bez strachu vyjadríte svoj názor, že nie ste vo svojich názoroch osamotení, ako sa to častokrát môže zdať. 

Vás, ktorí sa bojíte z akéhokoľvek dôvodu, či už straty zamestnania alebo dehonestácie vašej osoby vyjadriť svoj názor, by som chcela vyzvať, skúste to.  Skúste úprimne a od srdca vyjadriť ako danú situáciu prežívate, čo cítite, aby nás spoločne bolo počuť, aby sme o sebe – ľudia z blízkeho, ale aj vzdialenejšieho okolia vedeli.

Aby bolo počuť a vidieť, že stojíme za našimi deťmi, ktoré nemajú možnosť sa sami obhájiť. My sme tí, ktorí by mali brániť práva svojich detí – tak je to prirodzené. Bez hnevu, vecne, odborne, ale neústupne. 

Predstavte si samých seba v budúcnosti. Keď sa raz obzriete za touto dobou späť, budete sami so sebou spokojní, že ste pre ich obranu spravili dosť? Možno si budete vyčítať, že ste neprekonali strach z konfrontácie, strach zo stretu so systémom, ktorý zavádza stále nové obmedzenia bez pádnych dôvodov a v rozpore s platnou legislatívou. Odpoveď máte každý v sebe. Vo svojom srdci.

Ja som taktiež musela vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, prekonať vlastné zábrany pred stretom s autoritami – riaditeľmi či úradníkmi. Nebolo to ľahké, ale viem, že keď sa raz obzriem späť, nebudem ľutovať. Viem, že som spravila všetko, čo bolo v mojich schopnostiach a možnostiach, aby sa tento stav zlepšil. Je prirodzené, že každý máme tie možnosti a schopnosti iné. Ale skúsme, prosím využiť všetko to, čo vieme a môžeme.

Na záver, by som nám všetkým, ale hlavne matkám (keďže máme dnes sviatok) rada popriala veľa sily, odhodlania a odvahy v boji za krajšiu budúcnosť našich detí. Prajem nám takisto veľa porozumenia, lásky, súdržnosti a mieru v duši, ktoré sa budú zrkadliť aj navonok a tvoriť lepšie miesto pre život.

Ďakujem za vašu pozornosť.

Branislav Čech, Ing.

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň