nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodNezaradenéPríslušník SBS v Bille v Dunajskej Strede ako žandár maďarizácie – sťažnosť.

Príslušník SBS v Bille v Dunajskej Strede ako žandár maďarizácie – sťažnosť.

Uverejňujeme svedectvo o nemilej skúsenosti v predajni Billa v Dunajskej Strede, čo sa pisateľ rozhodol riešiť sťažnosťou, ktorú zaslal dňa 22. februára 2023 vedeniu obchodnej siete Billa:

Pre:     BILLA s.r.o., Bajkalská 19/A, 821 02 Bratislava                                                                                                                                                                 

Vec:     Sťažnosť – ochrankár v Bille Dunajská Streda vnucuje predavačkám používanie maďarčiny

Po hlbšom zvážení som sa rozhodol napísať Vám sťažnosť ohľadom osobného zážitku, ktorý som mal vo vianočnom období (december 2022) v novootvorenej predajni Billa v Dunajskej Strede na Družstevnej ulici č. 8041/1c.

Krátko po mojom vstupe do predajne Billa sa ozval v reproduktoroch vnútropredajňového rozhlasu hlas predavačky s prevádzkovým oznamom, v ktorom prosí, aby sa konkrétny zamestnanec XY (meno si už nepamätám) dostavil do skladu. Oznam zaznel v slovenskom jazyku, keďže daný zamestnanec, ktorému bol oznam určený je Slovák a nevie po maďarsky. Hneď na to sa ozval ochrankár Billy (starší pán s okuliarmi vekovo po 55 – ke), stojaci blízko pokladne a nahlas napomenul predavačku, ktorá pred chvíľou predniesla daný oznam slovami: „Po maďarsky!“.

Z tohto som ostal šokovaný, že niečo také je možné v predajni Billa v Slovenskej republike, že ochrankár v Bille kontroluje a vnucuje používanie maďarčiny predavačkám. Takéto konanie ochrankára je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.

Žiadam Vás preto, aby ste do pracovného pomeru v predajniach Billa na južnom Slovensku prijímali takých zamestnancov bezpečnostnej služby, ktorí majú pozitívny postoj k Slovákom, k slovenskému jazyku  a k Slovenskej republike a ktorí nebudú vyvolávať svojím šovinistickým správaním národnostné napätie a nevraživosť.

Ďakujem za pochopenie a ostávam s pozdravom. Podpis.

Výzva

Vyzývame občanov Slovenskej republiky na južnom Slovensku, aby sa nebáli používať slovenský jazyk aj v prípadoch, že je na nich vyvíjaný psychický nátlak a aby nepodliehali maďarizačným tlakom.

História sa opakuje a naši občania sú opätovne konfrontovaní s maďarizáciou. Napriek tomu, že sa nachádzame v 103. roku platnosti Trianonskej zmluvy (r. 1920) a 85 rokov od Viedenskej arbitráže (od r. 1938), ktorá poznačila slovenský národ bezprávím a krutým maďarizačným útlakom.  (Viď.: https://www.zsi.sk/wp-content/uploads/2023/03/Krvacajuca_hranica_Dokumenty.pdf )

Vyzývame slovenských politikov a zákonodarcov aby sa zobudili zo svojej naivity a začali konať, lebo daná situácia nie je náhodná. Je to len vrchol ľadovca, následok systematickej činnosti maďarských politických strán a záujmových organizácií s cieľom úplnej maďarizácie a tým aj likvidácie slovenského jazyka a kultúry na južnom Slovensku.

Program Budapešti: Na Slovensku po maďarsky

Takýto cieľ má aj maďarský štátny program „Vo vlasti po maďarsky“ (maď. „Szülőföldön magyarul”, Szülőföld = vlasť, domovina, rodná zem), v rámci ktorého Maďarsko platí každoročne maďarským rodinám žijúcim na Slovensku, ak svoje dieťa dajú do materskej školy, alebo školy s vyučovacím jazykom maďarským.

Podľa zdroja felvidek.ma: „Zväz maďarských učiteľov na Slovensku a maďarský Fond Gabriela Betlena (Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt) informujú, že na školský rok 2021/2022 v rámci programu „Vlasť po maďarsky“, ktorý je v odbornej gescii štátneho sekretariátu pre národnú politiku predsedu vlády Maďarska, sa začalo s prevodom podpory na účty oprávnených žiadateľov. Výška priznanej podpory je 55 Eur na osobu. Vyplácanie podpory začalo 21. marca 2023.

Zdroj zároveň informuje rodičov, že výška podpory na vzdelávanie v budúcom školskom roku, t.j. od septembra 2023, sa zvýši na 100 000 HUF. (pri dnešnom kurze forinta 376 HUF za 1 Eur je to 266.- Eur). Vyplácanie sa uskutočňuje v spolupráci s bankou ČSOB výlučne bankovým prevodom na číslo účtu uvedené a podpísané žiadateľmi na údajovom liste.“

Zdroj: https://felvidek.ma/2023/03/marcius-21-tol-elkezdtek-utalni-a-szulofoldon-magyarul-program-kereteben-a-tavalyi-tamogatast/

Táto podpora sa realizuje na základe maďarského Zákona o zahraničných Maďaroch, ktorý udeľuje občanom maďarskej národnosti v okolitých štátoch nárok na výhody a podpory, i finančné, z maďarského štátneho rozpočtu. V súčasnosti sa o podporu uchádza 40 tisíc žiadateľov,  tzn. že v školskom roku 2023/2024 bude týmto rodičom vyplatená suma 10 640 000 Eur (40 000 x 266 Eur), ak dajú svoje deti do škôlok, alebo škôl s vyučovacím jazykom maďarským.

Deti dané do slovenských škôlok a škôl na južnom Slovensku budú teda znevýhodnené v celkovej sume 10,64 milióna Eur oproti maďarským deťom. Je zrejmé, že takáto finančná diskriminácia vyvoláva tlak na rozhodovanie v rodinách.

Že vláda a poslanci dovolili takýto stav, možno považovať za nehoráznosť. Týmto sa vytvára nerovnosť medzi Slovákmi a Maďarmi, čo je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, kde sa v článku 12 odsek 2 hovorí o zákaze zvýhodňovania z dôvodu národnosti.

Keď si predstavíme, že na jar tisíce týchto finančne zvýhodnených detí maďarskí pedagógovia naženú na nácvik tzv. Trianonských tancov spolupatričnosti, aby s nimi potom spoločne na 103. výročie Trianonu 4. júna 2023 hromadne prezentovali tzv. spolupatričnosť „oznamujúc horkosť  príkoria a národnej tragédie, ktorú nemôžu niesť ako okovy“, tak sa pýtame, dokedy bude vláda tolerovať takúto protištátnu politizáciu detí na škôlkach a školách.

Aký postoj budú mať takéto deti k Slovenskej republike, keď sú už od škôlkarskeho veku indoktrinované šovinizmom a nenávisťou k nášmu štátu, ktorá je až taká veľká, že ani vysloviť nemôžu jeho ústavný názov? Pri nacionalistickej výchove je totiž dovolený len termín „Karpatská kotlina“, alebo „Felvidék“. Existuje ešte jeden štát v Európe, ktorý má takú ľahostajnú či pochabú vládu a poslancov, ktorí dovolia cudziemu štátu platiť a riadiť školské aktivity, rozkladajúce vlastnú štátnosť?

Politické garnitúry v Slovenskej republike 20 rokov tolerujú nedodržiavanie Ústavy Slovenskej republiky ako aj diskrimináciu občanov slovenskej národnosti na národnostne zmiešanom území. Je najvyšší čas to riešiť.

Titulná fotografia: Predajňa Billa v Dunajskej Strede, zdroj: ZSI

- Podporte nás -

4 KOMENTÁRE

  1. Veľmi správny postreh zo súčasnej situácie na juhu Slovenska. Neviem, či sa dajú legálne zakázať takéto platby uprednostňujúce maďarské etnikum na Slovensku. Ak nie, potom treba rovnako motivovať rodičov z maďarského etnika v SR, aby dali deti do slovenských škôl. A najmä dôsledne presadzovať reciprocitu vo všetkých oblastiach školstva a kultúry národnostných menšín.
    Prepáčte len malú poznámku: nepôsobí dobre, ak sa aj vo výzve vyskytnú gramatické chyby, ako napr. „občania sú opätovne konfrontovaný s maďarizáciou „. Správne má byť „konfrontovaní“…Takéto ignorovanie písania koncovky množného čísla mäkkým „i“ sa žiaľ stáva na Slovensku bežným javom…

  2. Podobných prípadov je čoraz viac a nik z politikov nereaguje,akoby sa ich to netýkalo.Chcem však upozorniť aj na ďalší nešvár – neustále používanie češtiny v médiách,pomaly všetky TV médiá pozývajú hostí český hovoriacich,denne čestina znie aj z RTVS ,v kníhkupectvách stánkoch s tlačou je Zalaha kníh,časopisov , CD DVD nosičov -dokonca. pre deti v češtine. V Čechach milujú svoj materinský jazyk a takúto situáciu nikde nenájdete.Vsetko slovenské je striktne dabovan.Len my na Slovensku robíme zo slovenčiny popolušku.Kedy sa konečne slovenčina na Slovensku bude cítiť doma? Záleží to,samozrejme,od každého z nás.Zbytocne nehovoriť netreba,treba konať,už v éra bolo neskoro!

  3. Predstavte si, volal mi syn a keď som zdvihla telefón, po maďarsky, podotýkam, že to bolo na chodníku v Dunajskej Strede, tak ma jedna žena, ktorá bola v spoločnosti jedného muža arogantne napomenula, že na Slovensku po slovensky. A to si predstavte, že vlastným synom, ktorý je tiež maďarskej národnosti, by som mala rozprávať po slovensky. Kričala po mne škarede ma osočovala, lebo som sa po maďarsky rozprávala. Tiež to nie je úplne v poriadku.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň