piatok, 21 júna, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19Protest na hraničnom priechode Čunovo – Rajka dňa 9. 7. 2021

Protest na hraničnom priechode Čunovo – Rajka dňa 9. 7. 2021

Radim Čatloš, 13. 7. 2021

Protest nespokojných občanov SR žijúcich v slovensko-maďarskom pohraničí sa konal dňa 9. 7. 2021.     Dôvodom bolo jednostranné uzatvorenie niektorých hraničných priechodov zo strany SR a súčasne prísna kontrola PCR testov na ochorenie COVID-19, čo pre určitú časť miestnej populácie znamená likvidačnú podmienku pre denný vstup na územie vlastného štátu.

Medzi nespokojnými občanmi neboli iba nezaočkovaní, ale aj zaočkovaní, ktorí nie sú stotožnení s akýmkoľvek rozdeľovaním spoločnosti na nezaočkovaných a zaočkovaných.

Aj týmto protestom chceli dať občania spoločne najavo, že akákoľvek segregácia v občianskej spoločnosti 21. storočia nemá miesto.

Občania mali iba jednu požiadavku:

V zmysle hesla z prvého spontánneho protestu “SOM OBČAN SR, AJ KEĎ ŽIJEM V POHRANIČÍ” aby sa na nich nazeralo ako na občanov žijúcich v Slovenskej republike, v ktorej pracujú, odvádzajú dane a majú ďalšie rodinné a iné väzby. Zároveň odmietajú podmienky vstupu PCR testy alebo potvrdenia o očkovaní.

Fotodokumentácia s popisom je na obrázkoch nižšie.

Keďže protest bol vopred nahlásený, polícia sa riadne personálne pripravila.
Príchod protestujúcich sa uskutočnil približne o 8.00 hodine ráno.
Občania zakrátko zaplnili svojimi motorovými vozidlami hraničný lievik, kde polícia vykonávala kontroly. Vstup na územie Slovenskej republiky by im väčšinou umožnený nebol, vzhľadom na to, že sa nevedeli preukázať platnými platenými PCR testami, čím vznikla blokáda. Z jedného z reproduktorov odznela hymna SR.
Zakrátko dorazili médiá a situáciu monitoroval antikonfliktný tím polície SR.
Príslušník polície zaznamenáva celý priebeh protestu na videokameru.
Protest prebieha v pokojnej atmosfére. Z davu sa ozývajú požiadavky občanov a heslá, ako “zabudli ste na nás” alebo “očkovaní plus neočkovaní všetci spolu”.
Polícia z taktického hľadiska bola skoordinovaná, čím sa jej podarilo po čase čiastočne odkloniť dopravu. Prípadnému vstupu protestujúcich na vozovku polícia zabránila prítomnosťou ťažkoodencov.
Družná debata prebiehala aj medzi protestujúcim davom a poľskými kamionistami. Kamionisti prejavili solidaritu a súčasne počudovanie nad krokmi vlády SR.
Aj takýmto spôsobom sa dá zamedziť vstupu občanov SR na územie Slovenska.
Celú akciu monitorovali médiá a novinári sa pýtali ľudí na rôzne otázky aj mimo kamier.
Pri pokuse o odchod jedného z účastníkov protestu, keďže disponoval potrebnými dokladmi, no odmietol registráciu v e-hranici, ho začala riešiť polícia. Médiá sa pýtali na rôzne otázky: kam ide, aké má doklady, prečo ho nechcú pustiť…
Prichádza aj štáb maďarskej televízie RTL. V dave boli aj občania hovoriaci maďarsky, ktorých sa pýtali rôzne otázky pre svoju reportáž odvysielanú v Maďarsku.
Asi po tri a pol hodine sa krízový štáb protestujúcich hlasovaním zhodol, že protest splnil čiastkové ciele. Postupne, za hlasného trúbenia automobilov miesto protestu opustili políciou vytvoreným koridorom, späť na územie Maďarska.

Polícia po odchode ľudí ešte stále držala svoje pozície.

Na záver je potrebné uviesť, že protest nebol márny, nakoľko naštartoval rokovania najprv na pôde Ministerstva zdravotníctva SR a neskôr aj na koaličnej rade vlády SR. Protestujúci občania očakávajú ústupky, v opačnom prípade sľubujú pokračovanie v podobných protestoch.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň