sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodRodina, výchova, vzdelávanieQuo vadis, vysoké školstvo slovenské?

Quo vadis, vysoké školstvo slovenské?

8. 11. 2021 Daniela Pšenáková

Akademická pôda, koľkí po tebe teraz stúpajú? Dupú po tráve špinavými topánkami Majstra Obuvníka a chcú vyťať aj posledné stromy… 

V informačnom chaose súčasnosti prebieha na Slovensku na pozadí najpodstatnejších a bezpochyby pre život najdôležitejších správ za posledných tristotisíc rokov boj o kontrolu nad vzdelaním. Akosi sme si už zvykli, a nevadí nám, že po školách chodia indivíduá ovplyvňujúce naše deti ich zvrátenými predstavami o normálnosti sexuálnych deviácií, krivení histórie a veciach podobných. Mnohí rodičia možno ani nevedia… A bude to horšie. Na základných školách formátujú deti  nehumánnym zakrývaním tvarí a podprahovým vsugerovaním o ich vlastnej nebezpečnosti potláčajúc ich detskosť, radosť zo života, zakazujúc im vidieť úsmev tvarí, ktoré každodenne vidia v škole. Na stredných školách ovplyvňujú formujúcu sa dušu mladého človeka a zodpovedajú otázky ich vlastnými odpoveďami. Na rade je vysoké školstvo. Od novely vysokoškolského zákona z dielne učňov ministerstva školstva môžeme očakávať čo len chceme. Je napísaná primerane úrovni autorov. Od týchto ľudí, ktorých riadi človek absolútne nekompetentný v otázkach, ktoré čo i len išli okolo školstva, nemožno očakávať nič svetoborné. Jednou z najdôležitejších vecí, po ktorej idú je totálne spolitizovanie školstva. Nedajú si záležať ani len na obalení do fráz, ktoré by neznalý alebo trošku znalý problematiky chápal tak, ako podľa nich chápať má. Ale čo čakáme? Na mieste sú preto obavy akademickej obce, ktorá musí trpieť toto vyčíňanie štátnej inštitúcie, ktorej úlohou je zvyšovať vzdelanosť národa a zabezpečiť kvalitné vzdelanie pre každého bez ohľadu na ich politické presvedčenie. Vysokoškolskí učitelia dnes pracujú za almužnu v afrických podmienkach a hrozí, že im vezmú aj to. Niektoré univerzity sídlia v historických budovách, a nemienia ísť príkladom Košíc, kedy naše klenoty skupujú cudzí…. Keď na Maticu slovenskú odmietajú dať peniaze, na školstvo sotva dajú. Ale zobrať sa dá ešte stále z čoho.

Po niekoľkých dekádach druhej samostatnej Slovenskej republiky sa opäť nachádzame v situácii, kedy sa vysoké školy spolu so študentskou časťou akademického senátu spájajú a volajú o pomoc. Kam sme sa dostali, keď jedna z vysokých škôl na Slovensku spúšťa petíciu za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách?

https://www.peticie.com/peticia_za_zachovanie_akademickej_samospravy_na_vysokych_kolach

Kde budeme 16. novembra, kedy sa v predvečer už avizovaných veľkých protestov, zídu študenti a učitelia? Koľkí prídu?

1 KOMENTÁR

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň