sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19Školstvo

Školstvo

4. 9. 2021 Mgr. Daniela Pšenáková

Ministerstvo školstva, vedy a výskumu Slovenskej republiky oficiálnymi kanálmi informovalo čakajúcich rodičov školákov o dlhoočakávanej správe obsahujúcej informácie o nástupe žiakov do škôl.

Po predchádzajúcich skúsenostiach a tvrdom výcviku z ostatného školského roku boli rodičia pripravení, ani nevedeli na čo. Aké bolo ich prekvapenie, keď minister kaderníctiev na Slovensku oznámil, že každému žiakovi poskytne 25 kusov samotestovacích špáradiel!

Koncom letných prázdnin (dovoleniek) zaslal školám pokyn zistiť záujem rodičov aj o samotesty. Termín bol šibeničný. 2 dni. Napriek tomu, úlohu učitelia i rodičia zvládli ukážkovo. Záujem bol v istých kruhoch neočakávaný. Až natoľko, že ministerstvo oznámilo, že každý žiak dostane po novom 5 kusov testov. Do kamier však zabudli rodičom povedať aj to, že poverili školy, aby doložili okrem zoznamu žiakov (rodičov), ktorí si objednali 25 testov, aj oficiálnu komunikáciu učiteľa s rodičom, pre zisťovanie, či objednávka testov je opodstatnená a nie nejakým pokútnym spôsobom mariaca jednu z ďalších akcií a dobrodružstiev slovenského ministerstva školstva.

Učitelia teda mali doložiť komunikáciu s rodičom (prostredníctvom Edupage – oficiálny komunikačný kanál medzi ministerstvom školstva prostredníctvom učiteľa a rodičom žiaka základnej či strednej školy, ktorí túto možnosť majú; prostredníctvom krátkych textových správ – nie všetci učitelia majú služobné telefóny; prostredníctvom elektronickej komunikácie – nie všetci učitelia majú služobné adresy). Bez súhlasu rodiča. Dokonca, bez vedomia rodiča. Ochrana osobných údajov. Toto huncútstvo vypustili elektronicky školám ani nie deň pred prevzatím testov riaditeľmi od ministerstva. Bol štvrtok 2. septembra, poobede. Učitelia mali od piatku rána čo robiť, keďže cez víkendy by nemali čas ani možnosti, vytlačiť na samostatný papier pod meno žiaka komunikáciu medzi rodičom a učiteľom. Každý žiak na samostatný papier.

Môžu sa aj učitelia  v prípade sťažností či podaní  nespokojných rodičov školopovinných aj neškolopovinných detí obrátiť na prokuratúru, alebo postačí, keď to za nich zoberie riaditeľ školy, ktorý môže využiť túto možnosť (ešte stále aktuálny manuál pre riaditeľov) v prípade neočakávanej udalosti, o ktorej sa predpokladalo, že s vysokou pravdepodobnosťou vyplývajúcou z posledných lapajstiev vrchnosti ľudia pozabudnú na takú maličkosť akou je ochrana osobných údajov? A na koho sa majú obrátiť rodičia?

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň