Bratislava 22. 4. 2021
Rada pre vysielanie a retransmisiu
Palisády 36
811 06 Bratislava
Vec: Sťažnosť proti relácii K veci odvysielanej dňa 12. 4. 2021 o 18.30 h., v Rádiu Slovensko
Dňa 12. 4. 2021 odvysielalo Rádio Slovensko o 18.30 h. desaťminútovú reláciu K veci. V uvedenej relácii moderátorka Lucia Nagyová tvrdila, že historik František Vnuk je „známy spochybňovaním holokaustu“. Následne sa hosťa na telefóne pýtala, ako sa Nemecko po 2. sv. vojne vyrovnávalo s „návratom desať tisícov vrahov z frontu“. Hosť na telefóne okrem iného spomenul, ako nastal v 70-tych rokoch v Nemecku zlom v legislatíve po akcii, na ktorú bol pozvaný letec známy otvoreným obhajovaním národného socializmu. Celá relácia postavila Vnuka a prívržencov podobného výkladu dejín do polohy vrahov, obdivovateľov národného socializmu a popieračov holokaustu, pre ktorých musí byť vytvorená špeciálna legislatíva, aby boli umlčaní. Toto má byť recept pre verejnoprávne médiá namiesto diskusie? Nevraviac už, že František Vnuk nikdy a nikde takéto sympatie nevyjadril a nikdy netvrdil, že holokaust neexistoval.
V čítanom otvorenom liste predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí aj hosťom na telefóne bolo prezentované, že medzi slovenskými historikmi panuje široký konsenzus na obdobie 1. Slovenskej republiky. To je ďalšie klamstvo, ktorého si je vedomý každý aspoň priemerne informovaný redaktor, či historik.
Podnetom vzniku relácie bolo ocenenie Františka Vnuka cenou Andreja Hlinku. No aj napriek tomu, že v relácii odznelo ohováranie jeho osoby a znevažovanie jeho celoživotného diela, moderátorka jemu samotnému nedala žiadny priestor, hoci to možné bolo.
Domnievame sa preto, že vysielateľ nezabezpečil všestrannosť informácií a názorovú pluralitu v rámci vysielanej programovej služby, čím došlo k porušeniu § 16 ods. 3 písm. a) ZVR a žiadame sťažnosť prešetriť.
Navyše sa domnievame, že ide aj o ohováranie osoby Františka Vnuka podľa § 373 Trestného zákona, kde Lucii Nagyovej podľa odseku 2c) hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov a krivé obvinenie podľa § 345 Trestného zákona, kde jej podľa odseku 2b) hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. K tomu sa ale vyjadrí prokuratúra v samostatnom konaní, po podaní osobitného podnetu.
František Vnuk patrí medzi najplodnejších slovenských historikov a publicistov. Napísal obrovské množstvo monografií, štúdií, článkov a recenzií. Aktívne vystupoval na početných vedeckých sympóziách v zahraničí. Bol zvolený za riadneho člena Slovenského ústavu v Ríme, Predsedníctva Matice slovenskej, Slovenského historického ústavu Matice slovenskej a redakčnej rady Slováka v Amerike, Slovak Studies, Historického zborníka a iných periodík. Je členom Združení slovenskej inteligencie KORENE. Je nositeľom viacerých vyznamenaní, vrátane Veľkej zlatej Cyrilometodskej medaily s reťazou ÚSKI (Ústredia slovenských katolíckych intelektuálov, 1977), Striebornej medaily Ministerstva kultúry SR (1996), Pamätnej medaily Matice slovenskej (1996), Pamätnej medaily Konfederácie politických väzňov Slovenska (1996), Veľkej medaily svätého Gorazda Ministerstva školstva SR, Rytierskeho radu svätého Gregora Veľkého, ktorý mu udelil pápež Ján Pavol II. (1996), Zlatej medaily Matice slovenskej, Ceny Daniela Rapanta na rok 2001 a ďalších ocenení. Prednášal na Bohosloveckej fakulte UK v Bratislave, kde obhájil docentúru z cirkevných dejín.
Ťažko preto odhadnúť, či prešľap nastal kvôli narýchlo pripravenej relácii bez dostatočných znalostí o dielach Františka Vnuka, alebo ako priamy nátlak na vyslovenie takej nehoráznej absurdnosti závistlivcov a neprajníkov, ktorí sa s ocenením historika Františka Vnuka nedokážu zmieriť.
Združenie slovenskej inteligencie
Branislav Čech – predseda
Na vedomie
Ministerstvo kultúry SR, Nám. SNP č. 33, 813 31 Bratislava, mksr@culture.gov.sk
RTVS Bratislava, PhDr. Jaroslav Rezník, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava gr@rtvs.sk
Bude ma zaujímať ich odpoveď. Ja som tam trikrát písala sťažnosť, vždy s nulovým výsledkom.
E.Š.