streda, 12 júna, 2024
spot_img

Túra na Pilíš

Dňa 21. mája 2022 sa uskutočnil 12. ročník Túry na Pilíš pod názvom Memoriál Juraja Migaša, bývalého veľvyslanca v Maďarsku. Výstup na vrchol Pilíša v blízkosti najslovenskejšej obce Mlynky v Maďarsku usporiadala Slovenská samospráva v Mlynkoch a Združenie pilíšskych Slovákov v Maďarsku.

Tradičnej pešej túry a cyklotúry Pilíšanov sa pravidelne zúčastňujú Slováci z rôznych končín Maďarska aj Slovenska, v tomto roku vrátane členov Združenia slovenskej inteligencie. Podujatie každý rok poctia aj zástupcovia slovenských inštitúcií v Maďarsku a v Slovenskej republike – Veľvyslanectva SR v Maďarsku, Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, bývalí veľvyslanci a ďalší hostia. Príhovor okrem predstaviteľov slovenských organizácií predniesol aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarsku Pavol Hamžík.

Na najvyššom bode – na vrchole kopca Pilíš, pôvodne nazývaného slovenským názvom Pleš, čakalo na turistov občerstvenie vo forme guláša a piva. Príjemná a nenáročná túra v peknej prírode bola sprevádzaná vzájomnou výmenou skúseností a pohľadov na život Slovákov v Maďarsku. Niekoľko fotografií z akcie:

Autor fotografií: I. Fuhl

Informácie o túre:

http://www.oslovma.hu/index.php/sk/aktuality/151-aktuality3/1284-pilistura

SÚVISIACE ČLÁNKY

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Najčítanejšie (všetci autori)