štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodNezaradenéV Kolárove poslanci na otváracom zasadnutí zaspievali aj maďarskú hymnu - Podnet na...

V Kolárove poslanci na otváracom zasadnutí zaspievali aj maďarskú hymnu – Podnet na generálnu prokuratúru.

Aktivisti v procese maďarského revizionizmu v Slovenskej republike neváhajú porušovať zákony Slovenskej republiky, žial aj na pôde verejných inštitúcií štátu.

Na ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva dňa 22. novembra 2022 v meste Kolárovo, novozvolený primátor Béla Halász a 17 mestských poslancov zložilo sľub, ktorý následne potvrdili svojím podpisom.

Zdroj: https://www.kolarovo.sk/udalosti/aktuality/ustanovujuce-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-v-kolarove-538sk.html

V maďarskom v článku s názvom „Prvýkrát vo Felvidéku: V Kolárove poslanci na otváracom zasadnutí zaspievali aj maďarskú hymnu“ na stránke: https://felvidek.ma/2022/11/felvideken-eloszor-gutan-a-magyar-nemzeti-himnuszt-is-elenekeltek-a-kepviselok-az-alakulo-ulesen/

sa opisuje priebeh schôdze mestského zastupiteľstva v Kolárove nasledovne:

„Na tejto ustanovujúcej schôdzi zaznela v zmysle zákona slovenská hymna, po ktorej odchádzajúci primátor povedal, že na mestskom úrade pôsobí od roku 1993 a od roku 2006, teda 16 rokov, ako prvý muž mesta. Zdôraznil, že by chcel, aby Kolárovo bolo mestom, ktoré pozná a je hrdé na svoju históriu, súčasnosť a tých, ktorí rozhodujú o jeho osude…“

Po zložení prísahy nového primátora a 17 poslancov, primátor Béla Halász vo svojom slávnostnom pozdrave zdôraznil, že chce byť hrdým primátorom hrdého mesta.

„Chcem byť hrdým primátorom hrdého mesta,“ povedal. Po nej vyzval poslancov, aby spoločne zaspievali našu národnú modlitbu.“

(pozn.: maďarská štátna hymna sa zvykne nazývať aj ako národná modlitba)

Vo Felvidéku – zrejme po prvý raz – v cípe Žitného Ostrova (Csallóközu) zástupcovia, ktorí práve zložili prísahu na ustanovujúcom zasadnutí spoločne zaspievali maďarskú štátnu hymnu.“ (maď. doslovne: „a magyar nemzeti himnuszt.“)

ZSI podalo v tejto veci podnet na generálnu prokuratúru, keďže sme presvedčení, že:

  1. Uvedným konaním primátora Bélu Halásza, ktorý vyzval poslancov na spievanie maďarskej štátnej hymny, čo následne bolo primátorom a poslancami aj vykonané, mohlo dôjsť k porušeniu § 13 ods (2), zákona č. 63/1993 Z. z.  Národnej rady Slovenskej republiky
    o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní, kde je ustanovené:

„Štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru; štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu.“

Podľa nášho názoru je mestské zastupitelstvo verejným orgánom štátnej moci, nie je to fyzická ani právnická osoba a teda tento verejný štátny orgán porušil horeuvedený zákon, keď spieval hymnu iného štátu na verejnom ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva mesta.

  • Uvedným konaním primátora Bélu Halásza a poslancov mestského zastupiteľstva mohlo dôjsť k porušeniu Čl. 34 ods. (3) Ústavy Slovenskej republiky, kde je ustanovené:

„Výkon práv občanov patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám zaručených v tejto ústave nesmie viesť k ohrozeniu zvrchovanosti a územnej celistvosti Slovenskej republiky a k diskriminácii jej ostatného obyvateľstva.“

Podľa nášho názoru konanie primátora a poslancov mestského zastupiteľstva je v rozpore s princípom zvrchovanosti Slovenskej republiky a smeruje k ohrozeniu jej územnej celistvosti.

  • Uvedným konaním primátora Bélu Halásza a poslancov mestského zastupiteľstva mohlo dôjsť k trestnému činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, podľa § 326 ods. (1) bod a) Zákona č. 300/2005 Z.z. – trestný zákon, keďže vykonávali svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu.

Na základe vyššie uvedených argumentov žiadame, aby prokuratúra v rozsahu svojej pôsobnosti vykonala dôsledné šetrenie v tejto veci a vyvodila účinné opatrenia na odstránenie porušenia zákonov.

V prípade preukázania porušenia zákona, považujeme za nevyhnutné, s prihliadnutím na celospoločenskú závažnosť, vyvodenie patričných trestnoprávnych a personálnych dôsledkov pre dotknuté osoby.

Ďalej žiadame Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky, aby nás o priebehu šetrenia a vyvodenia účinných opatrení písomne informovala na hore uvedenú adresu. V prípade potreby sme pripravení osobne podať vysvetlenie k uvedenej veci u príslušného prokurátora SR.

Zdroj použitej fotografie: https://www.kolarovo.sk/udalosti/aktuality/ustanovujuce-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-v-kolarove-538sk.html

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň