streda, 17 apríla, 2024
spot_img
ÚvodSlovensko-maďarské vzťahyVo vládnom programe aj návrhy Expertnej komisie pre slovensko-maďarské vzťahy

Vo vládnom programe aj návrhy Expertnej komisie pre slovensko-maďarské vzťahy

Tlačová správa

Expertná komisia pre slovensko-maďarské vzťahy v septembri zverejnila zo svojich dvadsiatich deviatich návrhov dvadsať, ktoré navrhuje novovzniknutej vláde SR. Komisia na svojom ostatnom zasadnutí konštatovala, že tri z návrhov sú už splnené alebo sú obsiahnuté v Programovom vyhlásení vlády SR 2023 – 2027 (PVV). Týkajú sa podpory a ochrany Matice slovenskej a slovenského jazyka a odvolanie splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny L. Bukovszkého.

Komisia navrhuje aj prijatie zákona na ochranu obyvateľov Slovenska pred skrytým zahraničným vplyvom, tzv. zákon o registrácii zahraničných agentov, o ktorom sa v súčasnosti diskutuje. Špekuluje sa aj o tom, že nová vláda plánuje zmenu volebných obvodov vo voľbách do NR SR. S tým Expertná komisia zásadne nemôže súhlasiť z viacerých dôvodov.

Vzhľadom na niektoré závažné problematiky na územiach s národnostne zmiešaným obyvateľstvom bude komisia aj naďalej sledovať tento vývoj a pravidelne informovať príslušné štátne orgány, príp. bude žiadať opatrenia.

Komisia vypracuje analýzu PVV z hľadiska podpory národnej kultúry, národnej identity a ľudských a ústavných práv pre efektívnejšiu podporu národnoštátnych záujmov.

Za Expertnú komisiu pre slovensko-maďarské vzťahy

Margaréta Vyšná

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň