sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieBieda makroekonomických poznatkov našej vlády

Bieda makroekonomických poznatkov našej vlády

Už viac ako tri mesiace denne počúvame od našej vlády o koronavíruse. Ne však o tom, čo zaujíma každého občana. Tou otázkou je aké budú dôsledky COVI-19 na ekonomický život ľudí. Za ten zodpovedá vláda.

Predseda vlády nemá vysvetľovať krivku rozdelenia pravdepodobností koronavírusu. Predseda vlády zodpovedá za ekonomiku. Od roku 1993 doposiaľ som poslal každému predsedovi vlády a každému prezidentovi systém národného účtovníctva s údajmi za SR Ba súčasnej p. prezidentke som dokonca venoval svoju knihu Aj ekonómia je veda (345 s.), kde mám uverejnený aj mnou navrhnutý SNÚ. Ani jeden mi nepoďakoval. Nevedia aká náročná je to robota. Pánovi Matovičovi som poslal jadro môjho SNÚ v tvare tejto tabuľky:

Čitateľ zistil, že všetky tri členy rovnice rovnováhy sú negatívne!! Neuveriteľné. Jej výpovedná hodnota je iste zrejmá každému čitateľovi.  Národné účtovníctvo je makroekonomický štatistický a opisný model odrážajúci vzťahy medzi  ekonomickými subjektmi  na území daného štátu pomocou makroekonomických veličín.. Má za cieľ poskytovať číselnú predstavu o hospodárstve krajiny a o ekonomických vzťahoch  krajiny so zahraničím. Zachytáva ekonomické procesy a javy, ktoré sa odohrali v ekonomike a medzi ekonomikou a zahraničím pomocou ukazovateľov, ktoré informujú o pôvode a použití tovarov a služieb, o pohybe príjmov, o finančných tokoch ekonomiky, o zmenách majetku ekonomických subjektov. Eurostat určil, že sa majú zostavovať štvrťročne, polročne a ročne.

Z toho, čo som uviedol vyplýva, že predseda vlády a podpredseda vlády pre ekonomiku nemali hovoriť o koronavíruse ale o ekonomických dôsledkoch, ktoré mali zachytiť národné účty. Mali to urobiť už 10. apríla za prvý štvrťrok a cca o týždeň a za druhý štvrťrok 2020. Za konštrukciu národných účtov u nás je zodpovedný Štatistický úrad SR a teda ten má poskytnúť aj takú makroekonomickú databázu ako som uviedol v tabuľke vyššie. To musí predseda vlády vedieť. Veď je aj podnikateľom a pamätáme sa ako vybehol na povalu a hľadal účtovné doklady. Dobre teda vie, kedy podnik musí zostavovať účet ziskov a strát a kedy výsledovku. To musí vedieť aj podpredseda vlády pre ekonomiku. Tiež mal do činenia s úradmi, keďže je podnikateľom. Iste naša ekonomika má celkom konkrétne hodnoty premenných, ktoré uvádza tabuľka, teda export, import, výdavky vlády, netto export, investície a úspory. Ba v časti c) uvádzam aj makroekonomickú veličinu Cvýdavky obyvateľstva na nákup tovarov a služieb. Nástupom koronavíru sme neprestali úplne kupovať v Kauflande, či v iných predajniach a každá predajňa denne robí prehľad  svojich tržieb. Čiže aj veličiny C mal iste jednoznačný hodnotový pohyb v každom štvrťroku. Ekonomická analýza týchto údajov mala byť stredobodom pozornosti predsedu vlády, ministra financií a podpredsedu vlády pre ekonomiku. Mali analyzovať všetky veličiny z časti a) v tabuľke. Verím, že dáta, ktoré prichádzajú k ekonomickému užívateľovi z tabuľky, teda aj ku mne, vyvolávajú v jeho pamäti systémy im odpovedajúcich pojmov a predstav, ktoré im musia dať význam v procese apercepcie, na báze poznatkov makroekonómie. Aj NBS nás informovala ako bude klesať HDP, najskôr to boli cca 4 percentá a potom sa to blížilo k 10 percentám. Ani oni nepožadovali od ŠÚ SR presné údaje? Prípadne aspoň hodnoverný odhad všetkých zložiek HDP, ktoré uvádza tabuľka.

Občania už 2 týždne zažívajú scény na TV obrazovkách o diplomoch niektorých politikov. Je to poľutovania hodné. Ale dôležité sú nielen diplomy, ale hlavne poznatky. A práve tie sú slabým miestom  u našich vrcholných politických  predstaviteľov.

Keď mal M. Farady 20 rokov, zúčastnil sa na prednáške známeho chemika H. Davyho, ktorá ho natoľko zajme, že ju celú zapíše, zakreslí, zviaže a venuje Davymu. Jeho kniha zaujala a zamestná talentovaného mladíka vo svojom laboratóriu. Možnože to oľutuje, lebo neštudovaný ale osvietený laborant čoskoro prerastie svojho učiteľa. Svojimi jedinečnými nápadmi a pokusmi priniesol obrovský pokrok v chápaní chemických a fyzikálnych dejov. Ba z tejto oblasti poznáme veľký prínos Jedlíka, Jedlíkovo dynamo a Jedlíkov elektromotor. Sme na to hrdí. A makroekonomické poznatky ekonomických ministrov dnes v 21. storočí robia problémy, v čase IT technológií, keď príslušné údaje by mali byť prístupné aspoň týždenne.

Bieda makroekonomických poznatkov našej vlády.

Prof. J. Husár

Bratislava 1/7/2020

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň