Prof. J. Husár, Bratislava, 4/4/2021
SME z 3/4/2021: Richard Sulík: „Necítim zášť. Je najvyšší čas zistiť, aké má Igor Matovič ekonomické názory“. Až teraz? A to ozaj nevie podpredseda vlády a minister hospodárstva, hoc bol členom v jeho SaS?
Preto je mojou prvou otázkou, akú máme záruku dobrého vládnutia? Dovolím si napísať, že v roku 2020 sa stalo, že najväčším nešťastím víťazných strán bolo, že zvíťazili. Ukázala sa ich prázdnota. Vôbec nemôžem povedať, že to bola jednoznačne skvelá voľba, ako sa predsedovia víťazných strán chválili.
Priam musím citovať aj z článku Quo vadis, Slovensko od J. Trungela (priestornet.com): „Zamyslí sa niekto nad tým, či nám tento spôsob vládnutia vyhovuje, či ideme tým správnym smerom, a keď áno, prečo potom zvolená vláda a parlament dobre nevládne? Najzakladanejšia povinnosť tých, čo vládnu, je slúžiť svojim voličom, občanom tejto republiky, svojej vlasti, národu. Kde hľadať príčiny, že od vzniku našej samostatnej republiky si ani jedna vláda a parlament neplnili tieto základné povinnosti?“ Verím, že aj čitateľovi sú tieto tvrdenia najjasnejším odkazom pre súčasnú vládu, čo má robiť.
Čo máme teda čakať od „zrekonštruovanej“ vlády? Jasne o tom hovorí p. J. Trungel. Musím sa však vrátiť trochu aj do histórie. Pomohli mi totiž dvaja slovenskí historici, a to Profesor Ďurica a Ľ. Olach. Obaja opisujú rovnakú situáciu: „ten obraz, keď ma prezident Jozef Tiso zavolal k sebe a ponúkol mi miesto guvernéra Slovenskej národnej banky, mám aj teraz pred očami. Neveriacky som na neho pozeral. Po chvíli som sa spamätal a povedal som mu: pán prezident, ja som ten najnevhodnejší človek na túto funkciu. Som slobodomurár, bol som posledným česko-slovenským ministrom obchodu, mám socialistické presvedčenie, moja manželka je Češka, evanjelička.. .“ A aká bola prezidentova odpoveď? „Pán profesor“, odvetil mi, toto všetko viem. Nechcem, aby ste robili politiku. To Vám aj zakazujem. Chcem, aby ste svoje vynikajúce odborné vedomosti dali do služieb Slovenska. To, ako ste sa ako minister obchodu vedeli vyrovnať so stratou Sudet, ako aj vaše ďalšie pozoruhodné hospodárske výsledky, vás bezpochyby plne kvalifikuje na guvernérske kreslo. Tak ešte raz sa Vás pýtam, beriete to alebo nie?!“ Prikývol som. A tak som sa stal najvyšším správcom slovenskej meny. Čo dnešní guvernéri?
Vzhľadom na náročnú hospodársku situáciu po roku 1939 musím ešte spomenúť, a dnešného čitateľa informovať, čo urobil Prof. Karvaš. V spomenutom diele Ľ. Olacha píše: „Preto jednou z mojich prvých významných guvernérskych aktivít bola starosť o zabezpečenie potrebného zlata a devíz na krytie samostatnej meny. Mali sme šťastie, že v tých časoch sa ešte v B. Štiavnici a Kremnici ťažilo zlato. ….Môžem hádam povedať, že to bol malý zázrak, keď krátko pred vypuknutím SNP sme mali vo švajčiarskych bankách uložených vyše sedem ton zlata, 569 kilogramov striebra a 113 kg iných drahých kovov“. Mali na srdci Slovensko guvernéri po rok 1993 tak ak prof. Karvaš? Pretože som o prof. I. Karvašovi napísal až dve spomienky do kníh musím napísať, že riadenia hospodárskeho života samostatného Slovenského štátu sa ujali ľudia ako Peter Zaťko, J. Fundárek, R. Briška a ďalší odborníci. Žiaden z nich nebol členom Hlinkovej ľudovej strany.
Boli to pragmatici, naslovovzatí znalci svojho oboru (je takým Matovič?), a tak mali dvere do najvyšších ekonomických sfér otvorené. Karvaš už mal vedecké práce o problémoch výroby, akumulácii a optimálnej distribúcii produkcie slovenskej ekonomiky. Vysvetlil správanie sa ekonomických agensov v pozadí jej fungovania. Dôkladne rozobral päť funkcií peňazí. Rozprával mi o tom spomínaný Prof. R. Briška, externý člen mojej katedry.
A ako je to dnes? Pani prezidentka v tom istom SME povedala: ..“ak by som ho (Matoviča) odmietla vymenovať, celá koaličná dohoda by padla….. To som pokladala za neprípustné“. Text Ústavy v čl. 2 hovorí: /1/ Štátna moc pochádza od občanov… „ Ako ju majú realizovať, keď politici presadzujú svoje ego? Prezidentka nemôže využiť čl. 115 (vysloviť vláde nedôveru, 80% ľudí bolo za odvolanie Matoviča) a čl. 116 ústavy, lebo strany zaviažu svojich poslancov ako hlasovať. Čo máme čakať od vlády? Ani zlato ich dnes nezaujíma!
Problém na Slovensku dnes je v tom, že ani jedna strana, jej predstavitelia nedokážu nakresliť ako funguje „ekonomický stroj“, ktorý mal Karvaš, či Briška, či Pružinský v hlave. Má ho v hlave Matovič, o ktorom to jasne vyššie povedal Sulík? Smutné je, že musím spomenúť, že už ich spôsob prípravy na vládnutie (podvodom získali diplomy z VŠ) nebolo vhodné riešenie pre tých, ktorým vládnu, pre ľudí. Riadiť ekonomiku nie je vedieť variť kávu, či iné dobroty s čím sa chválil p. Sulík. Musí vedieť nie ako funguje kávovar, ale ako funguje ekonomika. Musí to byť schopnosť ovládať všetky premenné ekonomického modelu ako je štruktúra ekonomiky: malé podniky, stredné podniky, veľké podniky a živnostníci, či iné ekonomické veličiny. Je to obrovský komplex a každý má svoje špecifiká, čo sa musí odraziť v hospodárskej politike vlády. Teda schopnosť ovládať, rozumieť fungovaniu ekonomiky, ktorej podstatu som publikoval vo vedeckom článku, a vidieť ju na grafe, je rozhodujúca:
Môj model tokov, obsahovú bohatosť vzťahov a súvislostí, javov ekonomiky
Medzi všetkými uvedenými makroekonomickými veličinami na grafe musia byť vzťahy a proporcie. Ak sú mzdy a platy 236 jednotiek a tie majú predstavovať proporciu 0,685 z HDP, potom HDP v prvom obdĺžniku musí byť 344,52 jednotiek, čiže mzdy a platy = 0,685xHDP, čo je obdoba vzťahu napätie = intenzita x odpor. Šípky zároveň ukazujú smer toku, teda napr. daň z príjmu fyzických osôb ide do obdĺžnika vláda, a z neho idú transferové platby (penzie) do bloku „Príjmy domácností“. Číselné hodnoty všetkých tokov v tejto tabuľke by mala vláda zverejňovať, čo by občana presvedčilo o hodnovernosti vládnych prehlásení. Schopnosť ovládať tieto toky umožňuje vláde udržať stabilitu ekonomiky. Ten graf musí mať v hlave aj Matovič aj Sulík, ba aj ekonomický poradca prezidentky republiky. Musia ho ovládať ako malú násobilku. Členovia či nominanti politických strán na volebných hárkoch, žiaľ, nie sú z vôle ľudu, ale z vôle vedenia strany, ktorú niekto založil, ba aj zafinancoval, dal ju zaregistrovať a prihlásil ju do volieb. A vo voľbách sa volí politická strana!
Uvedomuje si vládna garnitúra, že ich prvoradou úlohou je starať sa o blaho slovenského národa? Občania vedia, čo majú čakať od vlády! Slúžia politici svojim voličom, občanom, či svojmu predsedovi? A tak máme nešťastný happy end? V porovnaní s Prof. I. Karvašom vládne nám neschopnosť!
Od roku 1989 iba tápeme; nech nás vedú, čo to vedia. My, ľudia, iba prikyvujeme, alebo Nitra milá Nitra, kdeže sú tie časy, v ktorých si ty kvitla? Prečo nie som hrdý na dnešného guvernéra tak ako na Karvaša? Škoda, že máme iba jeho ulicu.