sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieK vám urodzeným veľkomožným... mám veľké, vážne slovo!

K vám urodzeným veľkomožným… mám veľké, vážne slovo!

verše tohto nášho veľkého básnika a proroka Pavla Országha Hviezdoslava sa mi vyrojili pri pohľade na kus našej liptovskej prírody 21. apríla tohto roku, keď som hľadal spomienky z minulosti pri Mikulášskej chate v Demänovskej doline. Rozhodol som sa, že Vás oslovím.

Dlhých štyridsaťosem rokov som nebol v tejto doline, kde som navštevoval môjho priateľa i pacienta Dušana Špirku. Mali sme tesne pred generálnym zhromaždením Spolku priateľov MUDr. Pavla Straussa a tak som si povedal, že navštívim ten utešený tichý kút našej vlasti, kde človek musí len v úcte pokľaknúť a v pokore ďakovať, že nás nebo obdarilo takýmto vzácnym pokladom.

Slzy ľútosti, zúfania, či hnevu sa mi zmiešali s morom otázok, keď všade tam, kde hrdo rástli vyše storočné smreky, kde zurkotom spieval demänovský potok, kde všade predtým naokolo švitorilo vtáctvo som našiel ľudskou rukou rozvrátenú, doslova dotrhanú prírodu s kopou obrovských skál, s desiatkami a pozdejšie možno stovkami hotelov, ktoré pripravené sa tešili zaplniť peňaženky nenásytných zločincov, ktorí toto všetko zorganizovali a pripravili.

I Rakúšania majú hotelovú sieť, stovky perfektných zjazdoviek, ale tam by nikoho nenapadlo, ba by mu ani nedovolili, zničiť a zdevastovať takýto kus prírody! Uvedomujete si, čo sa tu vlastne robí? Veď je to do neba volajúci hriech! To je zločin!

Nechcem rozoberať motívy, idey alebo príčiny, prečo sa toto všetko udialo. Nechcem hľadať vinníkov, to nech urobia kompetentní, ja som len lekár a viem, že keď sa objaví choroba, treba ju zdiagnostikovať a potom adekvátne liečiť a ak je to možné, príčinu aj chirurgicky odstrániť.

Chcem len zaklopať na Vaše svedomie, na Vašu zodpovednosť pred slovenským národom, aby ste sa konečne zobudili. Vy, kompetentní!  Viete vôbec, čo sa v Demänovskej doline deje ? Boli ste sa na to pozrieť? Takto sa správame k našej prírode? Tak sa o ňu staráme? Takto si ju vážime? Prečo sme to dovolili urobiť? Akým právom? Či právo už vôbec neexistuje? Netrápi to pani prezidentku? Náš slovenský parlament? A čo pán predseda parlamentu? Ani toho to netrápi? A čo naši páni ministri? A čo naši ochranári životného prostredia? Ozaj, a čo na to zelení? Prečo sa nepriväzovali na stromy reťazami ako v Kôprovej a Tichej doline, keď nám víchrica polámala stovky hektárov smrekového lesa a nie, že bolo potrebné, bolo nutné, čo najrýchlejšie odstrániť kalamitu, aby sa kôrovec svojimi zúbkami nezahryzol aj do zdravých stromov? Či už vtedy táto organizácia nedláždila cestu nenažrancom, pre budúce lyžiarske zjazdovky oholiac čo najrýchlejšie naše majestátne vrchy, aby raz lyžiarsky raj na Slovensku bol ten najväčší v Európe? Kto vie?

Do Tichej doliny vtedy vo veľmi krátkom čase dofrčali zelení až hen s ďalekého Švédska, aby svojou solidaritou podporili myšlienku ničenia. Pod rúškom zelenej farby a všemocného zaklínadla, že len oni sú tí najspoľahlivejší ochrancovia prírody, pomaly, ale krok za krokom pripravujú skazu človeku nielen telesnú, ale i duševnú.

Na Vás sa obraciam, na všetkých, ktorí sa podieľate na riadení tohto štátu, aby ste rázne zakročili, zastavili ďalšiu výstavbu hotelov v tejto panenskej prírode, dali zbúrať všetky rozostavané a už dostavané hotely a opovážlivcom, ktorí sa tohto dopustili nariadili, že všetko musia čo najrýchlejšie uviesť do pôvodného stavu. Samozrejme na vlastné náklady. Máme aj kompetentných, ktorí dohliadajú nad spravodlivosťou, ochranou ústavy i zákonov, aby všetkých darebákov, ktorí sa zúčastnili na tomto zločine postavili pred spravodlivý súd. Alebo vážení, urodzení, nie je to možné? To sa nedá? Ale potom sa nebavme o tom, čo je spravodlivosť a pravda.

A mám pre Vás, pán Matovič, Kollár, Sulík, Fico, Pellegrini, Kotleba a ďalší jeden návrh.

Nediskutujte, nevykrikujte si navzájom hriechy, nečastujte sa vulgarizmami, neohovárajte sa, nerobte besedy bez ochranky, nenadávajte si do fašistov, dezolátov, lebo fašizmus je niečo úplne iné, atď.

Máte tu jeden konkrétny prípad, na ktorom by mohol ktokoľvek z Vás rukolapne dokázať, že to so spravodlivosťou a blahom národa myslíte skutočne čestne a nielen sa dostať ku korytu. Dajte si ruku na srdce. Všetci máte maslo na hlave, a preto Vám národ neverí, preto robíte v ňom rozbroje, preťahujete si voličov raz na jednu, raz na druhú stranu.

Je tu Demänová. Blížia sa voľby. Dokážte pred celým národom aj Vy, pán Fico, i Vy, pán Matovič, či Sulík a samozrejme i ostatní, ktorí nedočkavo čakáte na ministerské, či parlamentné kreslá − znie to vznešene, ale v podstate o korytá −, že dokážete zastaviť výstavbu hotelov v Demänovskej doline, zbúrať všetky doteraz vystavané hotely a prírodu  uviesť do pôvodného stavu. Nie len sľúbiť. O tých sľuboch už Slováci vedia. Chceme konkrétne činy. Dokážte to. Potom Vám uveríme. Celý národ Vám uverí. A neargumentujte mi s takým a takým filištínskym zákonom. Môžete si pomôcť hoci aj  Európskou úniou. Nie je dôležité, či marmeláda sa bude volať lekvár alebo opačne, ale rokujte vážne o tom, že v prípade Demänovej sa urobila nie chyba, ale zločin a ten musí byť potrestaný. Dokážete to? Alebo nám budete naďalej popod nos preťahovať medové motúzy.

A tak, páni urodzení a veľkomožní, ukážte, ale konkrétne, do volieb máte ešte dosť času, že to s naším slovenským národom myslíte skutočne úprimne.

Zdravím Vás a očakávam konštruktívne rozhodnutie.

Dr. med.  Martin Jančuška

24. apríla 2023.

Otvorený list, na vedomie:

Pani prezidentka Zuzana Čaputová

Predseda parlamentu Boris Kollár

Robert Fico

Peter Pellegrini

Igor Matovič

Marián Kotleba

Externý Autor
Externý Autor
Externí prispievatelia.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň