nedeľa, 23 júna, 2024
spot_img
ÚvodOtvorené listyList Mariána Mydlu predsedovi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí

List Mariána Mydlu predsedovi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí

Vážený pán inžinier, vážený pán Richard Duda,

ako 71- ročný Ružomberčan Marián Mydlo,  prečítal som si Váš list, ktorý ste adresovali primátorovi nášho mesta pánovi doktorovi a generálovi Igorovi Čomborovi.

Dostal sa ku mne webovou formou  včera 13. apríla t. r. s nadpisom OTVORENÝ LIST ANTI/FAŠISTOVI, KTORÝ OCENIL TISOVHO POHROBKA, kde v jeho ďalších riadkoch je 76-ročný primátor mesta pranierovaný za to, že si na ružomberskej radnici dovolil uskutočniť udalosť nevšedného bežného rázu, odovzdávať takéto osobné vyznamenania a pocty osobnostiam, ktoré si to zaslúžia za dlhoročnú činnosť a oceniť profesora a historika 95-ročného človeka Františka Vnuka, žijúceho v súčasnosti v austrálskom Adelaide, ktorému udelil cenu Andreja Hlinku.

Nie je mojím zámerom vracať sa ku dňu 9. apríla, kedy sa tak stalo za účasti  významných osôb v priestoroch Veľkej zasadačky mestského úradu a dobre zorganizovanej akcie uskutočnenej aj prostredníctvom videohovoru s pánom Františkom Vnukom. Rovnako myslím si, že nie potrebné obzvlášť zmieňovať sa a písať v kontexte toho ružomberského dňa o osobnosti, ku ktorej sa obracali zraky prítomnej verejnosti a vymenovávaným titulom spisovateľských diel historika F. Vnuka, ktorému sa už dávnejšie predtým dostali viaceré vyznamenania a pocty od slovenských vzdelávacích inštitúcii, kde rovnako nechýbalo ani ocenenie od bývalého pápeža Jána Pavla II. a iné ocenenia za jeho historiografické diela. Ostatné náležitosti boli spomenuté aj v príhovore moderátora hovorcu primátora V. Mydlu, poslanca Mestského zastupiteľstva za mestskú časť Černová P. Habu, v prejave samotného primátora mesta oslovujúceho v telemoste deväťdesiatpäť ročného oslávenca Františka Vnuka.

Všetky okolnosti z druhého piatkového dňa mesiaca apríla sú Vám zrejme z prehraného ružomberského videa už známe. O osobe, osobnosti a význame pôsobenia Andreja Hlinku, o ktorom písal aj F. Vnuk čím pozdvihol aj Ružomberok a jeho ďalších významných ružomberských rodákov, nie je potrebné medzi skalnými Ružomberčanmi hovoriť.

Ako vnuk spomínam na môjho starého otca, ružomberského sochára Viktora Mydlu, ktorý po smrti A. Hlinku mu so sochárom Štefunkom odoberal v augustovej rím.-kat. fare (dnes priestory Mestského úradu) posmrtnú masku, aby mu neskôr zhotovil sochu, bustu či plastiku, ktorá dodnes visí na stene Kultúrneho domu v Černovej. Nevdojak si pripomínam aj na môj pripravený prejav z 27. novembra 1989 zo zasneženého Ružomberka v čase generálneho štrajku zmieňujúcom sa už vtedy o Andrejovi Hlinkovi, ktorý mi v tej hektickej dobe neodporúčal prečítať  bývalý slovenský poslanec vtedajšieho FZ ČSFR. 

Ako predsedu židovskej náboženskej obce v Košiciach rešpektujem Vás a Vašu osobu pán Duda, osobu rozhľadeného manažéra, podnikateľa, či krízového manažéra, vážim si i tých, ešte dnes žijúcich, ktorí prežili koncentračné tábory, ocitli sa v zóne vyhladzovania jednej vtedy hovoriacej si nadľudskej rasy, rovnako tak, ako i iné slovanské národy predurčené Ríšou k fyzickej exterminácii alebo germanizácii. Neobvyklou spomienkou sú aj isté dni prežité v byte židovskej komunity v Tadžikistane v rokoch 1992 – 1995 a v jednej rodine, kde mi bol poskytnutý slušný komfort počas mojej pracovnej cesty v tamojšom stredno-ázijskom teritóriu, kde to ani oni nemali ľahké, a postupne sa z neho vysťahovávali (str. 120 v mojom cestopise Vždy som sa vrátil).

Nezdá sa mi však primeraným (a zvlášť po rokoch, kedy už všetko snáď malo byť medzi cirkvami, etnikami z kníh historikov verejnosti dostatočne  vysvetlené a tu si spomínam aj na vety významného slovenského lekára a historika židovského pôvodu Dr. Gabriela Hofmanna v jeho diele Zamlčaná pravda o Slovensku) osloviť ružomberského primátora zosmiešňujúcou lomkou ANTI/FAŠISTA. Ani nie je potrebné pripomínať mu i to, že je lekár, generál a politik.

Z občianskeho hľadiska Ružomberčana a súčasným primátorom (kedysi zaznávaného a trpiaceho mesta pre osobu Andreja Hlinku, dnes v problémoch ako celý rad iných slovenských miest, nehádžme mu ešte viac polien pod nohy, podporme ho, aby sa už nikdy nevrátilo do 60-tych rokov, kedy mu vzali štatút okresného mesta) oceňujúcim vo svojom meste Ing. Františka Vnuka, bolo myslím si normálnym aktom primátora, ktorý sa k nemu podujal. Kto iný než on to mal vykonať. Okrem toho, myslím si tiež, že to čo urobil by malo byť príkladom i pre iných roduverných Slovákov. 

Odložme už konečne nabok pušný sarkastický prach vojen a uniforiem páchnucich naftalínom, nenávisť, predpojatosť a nechytajme sa za každé slovíčko. Primátor Igor Čombor to nakoniec povedal – „ máme sa spájať Slováci, odpustime si, nežeňme sa jeden proti druhému“….

Vážený pán Duda, nerozumiem vo vašom liste vetnému spojeniu: „ Ťažko sa hľadá prirovnanie. Možno je to prirovnanie hasiča, o ktorom vysvitne, že trpí patologickým podpaľačstvom“. Pýtam sa teda, kto je ten hasič v kontexte Vášho otvoreného listu adresovanému primátorovi nášho mesta (nemusíte mi odpovedať).

Prajem vám, aby ste aj vy v budúcnosti vykonali pre svoju košickú židovskú náboženskú obec len to najprospešnejšie. Aby ste napísali toľko významných historických diel ako František Vnuk a aby Vás raz za to ocenil košický alebo iný slovenský či zahraničný primátor.  Akokoľvek, keby tak  urobil, vážil by som si Vás a neprotestoval by som proti primátorovi, ktorý by Vám udeľoval cenu, aj keby som s obsahom vašich historických diel, či iných publikácii, nie vo všetkom súhlasil.

Osobne Vám prajem veľa zdravia a šťastia a košickej židovskej náboženskej obci len všetko najlepšie a prosperitu pre blaho všetkých žijúcich obyvateľov na východe Slovenska.

S pozdravom,

Marián Mydlo, Ružomberok  14. apríla 2021.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň