štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieList predsedovi vlády

List predsedovi vlády

Prof. J. Husár Bratislava 5/2/2021

Vážený pán predseda vlády,

po vypočutí si Vášho prejavu v Paríži si Vám dovolím napísať Vašu reč, jej obsah a znenie je:

Vážený pán prezident Francúzska Emmanuel Macron

dovoľte pán prezident, aby som si pripomenul na tomto mieste veľkého Francúza F. Voltairea, najväčšieho francúzskeho spisovateľa osvietenstva, dramatika, historika. Svet ho považuje za ideového predchodcu Veľkej francúzskej revolúcie. Zmenil Európu. Pripomenul som to zato, že aj náš národ má velikána osvietenstva A. F. Kollára, pravú ruku M. Terézie, ktorý ovládal  dvanásť európskych jazykov. Práve pri opise diela a činnosti A. F Kollára  dvaja významní slovenskí autori L. Švihran a O. Pöss vo svojom diele Majstri ducha uvádzajú obrázok zasadajúcich osvietencov a Váš Voltaire je na významnom mieste za stolom a v peknom modrom obleku.

Vážený pán prezident, v tejto ťaživej dobe COVID -19  si dovolím spomenúť aj ďalšieho veľkého Slováka Jána Adama Raymana. Jeho zásluhou je rok  tisíc sedemsto dvadsať jeden rokom zrodenia slovenskej imunológie. Hlavnou oblasťou jeho záujmu boli infekčné nákazlivé choroby ako záškrt (diftéria), týfus (typhus), šarlach (scarlatina), besnota (rabics), osýpky (morbily) ale zvlášť pravé kiahne (variola). Počas morovej epidémie zomiera jeho otec. Rayman nevie, čo spôsobuje kiahne, ale tuší ako nad nimi zvíťaziť. Keď  sa v roku tisíc sedemsto dvadsať opäť do Prešova kiahne vrátili a napadli jeho päťročného syna, pozbieral v sebe nevšednú obdivuhodnú odvahu a zaočkoval svoju dvaapolročnú dcérku. Úspešne – neochorela. On ako prvý svoj pokus nielen uskutočnil, ale aj presne popísal jeho priebeh a v roku tisíc sedemsto dvadsať jeden výsledky publikoval vo vedeckom časopise.

Vážený pán prezident, verím, ba pevne dúfam, že toto naše stretnutie, na ktorom sme hovorili aj o dnešnej zákernej chorobe bude začiatkom novej úspešnej cesty slovenských a francúzskych imunológov. Držme im palce. A to práve aj v duchu odkazu nášho velikána M. R. Štefánika.

Pán Matovič, prosím Vás, nevykresľujte Slovákov ako strihačov bábik, či strihačov oviec. Opäť som sa presvedčil, že môj návrh, aby predseda vlády skladal z makroekonómie, a teraz pridávam, aj zo slovenskej histórie skúšku.

S pozdravom,

Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

Bratislava 5/2/2021.

- Podporte nás -

2 KOMENTÁRE

  1. Doporučenie a vyjadrovanie skutočného slovenského profesora, pravá hrdosť, vzdelanosť ,pokora a reprezentácia, prečo takýto nie sú poradcovia , ale však je to nezmysel aby takéto osobnosti boli poradcovia debilom.

  2. Ďakujem Vám pán profesor, že ste si našli čas a vynaložili námahu a nenechali ste bez odozvy potupenie a hanbu pre nás všetkých občanov Slovenska, ktorú nám spravil na medzinárodnom fóre a názorne ste ho poučili ako má asi jeho vystupovanie a verbálny prejav na tomto stretnutí vyzerať.
    Hoci vo všeobecnosti platí „aký národ, občania – takí volení predstavitelia“. V prípade nášho premiéra v žiadnom prípade neviem, nechcem sa s tým stotožniť.
    Domnievam sa, že to je hanebné profesné aj ľudské zlyhanie nie len jeho ale aj celého štábu Úradu vlády ale aj Ministra zahraničných vecí a jeho ministerstva, nášho veľvyslanca v Paríži, ktorí majú „takémuto premiérovi“ pripraviť písomne celý protokol jeho návštevy vrátane jeho prejavu na verejnom vystúpení ! To už je systémové zlyhanie celého radu najvyšších a najvýznamnejších úradov a teda zlyhanie a rozklad Slovenska ako samostatného a vyspelého národa a štátu.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň