nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieNárodná rada = národná hanba!

Národná rada = národná hanba!

To, čo predviedli poslanci Národnej rady SR pod vedením svojho predsedu je skutočne neobyčajné pohŕdanie parlamentom a teda aj parlamentarizmom. Urobiť si súkromnú šou z vrcholného orgánu štátu a predvádzať vlastnú a kolektívnu bezzásadovosť – to je skutočná vizitka politiky na Slovensku.

Začalo to zverejnením plagiátorstva predsedu parlamentu, nasledovalo obvinenie z toho, že vlastní aj výkonnú práčku špinavých peňazí na Cypre. Namiesto tichého stiahnutia sa z politiky urobil Boris Kollár okolo seba oslavný ohňostroj. Pritom použil ako egidu vlastných koaličných spojencov, ktorí sa dušovali, že chcú jeho odstúpenie,  ale že nebudú hlasovať za opozičný návrh na jeho odvolanie. No ukázalo sa, že nebudú hlasovať za jeho odvolanie ani vtedy, keď im k tomu dá sám príležitosť, či priamo ich vyzve koaličný spojenec a šéf parlamentu.

Ukazuje sa, že verejné podvody sú prijateľné pre politikov, ktorí sa pred voľbami zaklínali odvahou boja proti korupcii a iným neprávostiam.

Národná rada sa premenila už úplne na majetok vládnej koalície. Koalície vládnu, to je prirodzený stav v parlamentnej demokracii, ale robiť si výsmech z parlamentu je už cez čiaru – taký parlament by mal byť okamžite rozpustený!

Navyše sa ukázali v negližé aj členovia parlamentu. V ústave SR sa píše, že poslanci rozhodujú podľa svojho vedomia a svedomia. Na otázku novinárky pred hlasovaním jedna poslankyňa s úsmevom odpovedala, že ešte stále si o tom vymieňajú SMS! Kde je teda spomenuté vedomie a svedomie? Otvorene je demonštrované, že nimi disponuje iba šéf strany, ktorý vydá patričnú smernicu, ukrytú pod neúprimným tvrdením, že poslanci majú voľnú kartu, čím aj samotní potvrdzujú, že zvykom je stranícky príkaz. Poslanci netušia, že podľa ústavy zastupujú občanov a nie svojho straníckeho bossa.

Opoziční poslanci síce dlho tvrdili, že by Kollár mal odstúpiť z funkcie, no keď mu to mali dať najavo hlasovaním, tak aj sami väčšinou „stiahli chvost“, ako to správne prorokoval Igor Matovič o správaní sa vlastných spojencov. Zhlukli sa do húfikov a čakali – ale na čo?

Asi by opozícia mala podať vlastný návrh na odvolanie šéfa parlamentu a aspoň dodatočne ukázať svoj „nemenný“ postoj.

No a voliči, to je zvláštna kategória ľudí bez zodpovednosti za svoje konanie. Veď „parlamentní umelci“ sa mohli predvádzať vo svojom „divadle“ iba preto, že im to voliči umožnili, posunuli ich do divadelných rolí. Určite nikto z nich nepociťuje hanbu za svoje konanie – a to je zlé.

Vyriešili by niečo predčasné voľby? Momentálne nie, pretože niet alternatívy. V podstate by asi trochu zamiešali kartami účastníkov, ale niet z čoho vyberať. Zostáva iba opakovaný výber s trochu zmenenými pomermi získaných hlasov a možno zvýšením počtu sklamaných ľudí.

Kým nebudú vytvorené alternatívne strany, tak sa nič zmeniť nemôže. Takže môžeme očakávať ďalšie divadelné predstavenia v parlamente.

Koalícia je síce rozhádaná, ale moc chutí a tak sa jej nemienia vzdať, veď ako by sa im tak dobre žilo zo štátnych peňazí?

8.7.2020 prof. PhDr. Rastislav Tóth, CSc.

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň