sobota, 20 júla, 2024
spot_img

Občan

René Pavlík

Koľkokrát som za svojho života počul od politikov vetu „všetko pre občana“, alebo „občan na prvom mieste“, spokojný občan – náš cieľ.  Variácie na danú tému nespočítam. Ako sa striedajú ročné obdobia,  tak sa striedajú volebné kortešačky a tak sa striedajú aj balady o slobode, práve a náprave chýb tých nezodpovedných.

Pravda je však taká, že každé voľby občana potápajú do močky z fajky spoľahlivejšie a hlbšie. Stačí posúdiť mentálnu úroveň terajšej vlády. Hádam nikto z nich nevie, čo je zodpovednosť voči občanovi. Od polovzdelancov sa ťažko dá niečo iné ako – naučené, prípadne odpozorované frázy, silné slová, prázdne gestá a výhovorky očakávať. Sem-tam ospravedlnenie prípadne zahrajú aj ľútosť. Občan je opäť na poslednom mieste.

Išiel som autom do Nitry. Katastrofa. Hlohovec je rozdelený ako tie naše dve polovičky. Obchádzka je nenormálna. Nemá konca. A čo je normálne? Nikto za to nemôže. Nikto nehľadá vinníka. Sanitky, požiarnici, havarijné služby sa nedostanú tam kam musia, ľudské životy aj majetky sú ohrozené a môžu byť aj zmarené. Len na okraj – iba kúsok od Hlohovca je jadrová elektráreň!  No a čo. Veď Mečiar, Dzurinda, Fico, … . Teraz, keď kilo paliva má väčšiu cenu  ako kilo chleba musí každý šofér tolerovať neschopnosť a nezodpovednosť úradníka v inkognite.

Občan, na ktorom politikom tak záleží, má čas sa zamyslieť hneď ako ráno vstane a chystá sa do zamestnania. Ako je možné, že sme sa dostali až sem? Ako je možné, že ten, kto zamietol 1. požiadavku na opravu mosta, ani ten, čo  zamietol 2. a 3. a entú požiadavku nie je braný na zodpovednosť? Dokedy budeme tolerovať výhovorky? Načo máme revízie mostov, odborníkov na statiku, špeciálne komisie, vzdelávacie konferencie keď na konci reťazca sedí nevzdelaný, nezodpovedný idiot poplatný strane, jej predsedovi, možno bratancovi a práve on má posledné slovo. Možno mu stoličku dali, lebo vedia že má za ušami (zlodejinu, milenku, milenca, …) a musí vyhovieť, ak nechce dýchať vzduch cedený mrežami.

Ale kto bude občanovi kompenzovať, ak by k odškodneniu za palivo, amortizáciu auta, stratený čas – predsa len došlo, (ešte nikdy sa to nestalo). Určite by pomohla klietka hanby pri obchádzke. Vinník v nej by sa zoči-voči vodičom mohol vyhovárať na predchodcu a „objektívne príčiny“ dovtedy, kým by most nebol opravený. Verím, že po vypustení z klietky by mu nestačili ani Turecké kúpele. Neľutoval by som ho. Už aj preto nie, lebo viem, že každý ďalší „politik“ by si dôkladne rozmyslel, či jeho vzdelanie, prax, inteligencia, bezúhonnosť a charakter má dostatočnú výšku, aby z ponúknutej stoličky nezletel rovno do klietky hanby.

Zatiaľ by určite nie len mňa potešil a aspoň čiastočne odškodnil pohľad do karty mosta. Každý, aj ten najmenší mostík na komunikácii v správe štátu má svoj rodný list. Tu je zaznamenaná hocijaká kontrola aj s nálezom, prípadne s požiadavkou na údržbu. Preto nie je problém informovať verejnosť, občana, mňa. Nie je problém zistiť, kto a kedy most kontroloval, kto zdôvodnil a napísal posudok, kto žiadal nápravu, kto požiadavku urgoval. Nebude ťažké zistiť kto a kedy ich hodil do „šmaľcu“.  Ak štát vie prstom ukázať na priestupok občana a trestať, mal by vedieť a trestať úradníka, ktorý občana poškodil. V tomto konkrétnom prípade to sú  tisíce občanov po stovky dní! V opačnom prípade sa občan musím pýtať – načo mi je taký štát? Možno nie je politická vôľa, ale to vyvolá ďalšiu otázku – načo je občanovi politika bez vôle?

Brezová, 15. apríla 2022                                                                                                                 

SÚVISIACE ČLÁNKY

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Babylon

Recept

Odcudzovanie detí

Regulácia

Najčítanejšie (všetci autori)