streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodPoučme sa z dejínPramene poznaniaVatikánske archívy Pia XII.

Vatikánske archívy Pia XII.

Carissimi,


v dnešných časoch sa nám možno otvorenie archívov Pia XII. môže zdať témou veľmi vzdialenou našej momentánej realite, ale v skutočnosti práve ich obsahy ukazujú, ako dokázal veľký pápež Pius XII. aj v najťažších časoch vojny, studenej vojny a prenasledovania Cirkvi i všetkej pravdy viesť Petrovu lodičku pomedzi všetky úskalia.

Osobitne pre naše slovenské dejiny má obdobie tohto pontifikátu (1939-1958) zásadný význam a jeho výskum môže vniesť svetlo a pravdu do mnohých súvislostí, ktoré sa nás eminentne týkajú. A takáto pravda bude v každom zmysle uzdravujúca… 

Dovoľujem si Vám preto poslať záznam z relácie Orientácie, vysielanej na Dvojke STV na túto tému, aj s mojím skromným prispením: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14119/216931.

Druhá časť rozhovoru s historičkou Prof. Dr. phil. Emíliou Hrabovec na tému Pius XII. a Slovensko sa bude vysielať 29. marca 2020 v relácii Orientácie na Dvojke STV.

Vatikánske archívy boli síce pre koronavírus predbežne opäť zatvorené, ale dúfam, že s pomocou Božou sa ich brány opäť otvoria.

Memento ad invicem
Emília Hrabovec

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň