sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieReakcia Prof. Husára na osočovanie Slovákov denníkom SME

Reakcia Prof. Husára na osočovanie Slovákov denníkom SME

5. júla 2021

Reakcia na článok, ktorý vyšiel v médiu SME 3.júla 2021 pod názvom „Cíger Hronský podporoval slovenských fašistov“.

Vážená pani Balogová,

očakával som, že Vy alebo p. Peter Getting sa ozvete. Povedzme si otvorene p. Balogová, bol Váš dedko fašista? Bol dedko p. Gettinga fašista? Môj otec bol obyčajný roľník, nebol fašista, oral, sial a zberal úrodu. Pre p. Gettinga či p. Hollého bol prof. I. Karvaš, prvý guvernér Slovenskej národnej banky, fašistom? Bol vrcholovým predstaviteľom Slovenského štátu. Vie pán Gettting, že vďaka nemu malo konečne Slovensko zásoby zlata? Z našich baní. A aké? Dovtedy boli v národnej banke v Prahe a, žiaľ, nevideli sme ich. A dovoľte tento úryvok z diela Olacha: „„Ten obraz, keď ma prezident Tiso zavolal k sebe a ponúkol mi miesto guvernéra Slovenskej národnej banky, mám aj dnes pred očami. Neveriacky som na neho pozeral. Po chvíli som sa spamätal a povedal mu: „pán prezident, ja som ten najnevhodnejší človek na túto funkciu. Som slobodomurár, bol som posledným česko-slovenským ministrom obchodu, mám socialistické presvedčenia, moja manželka je Češka, evanjelička…“ „Pán profesor“, odvetil mi, „toto všetko ja viem. Nechcem, aby ste robili politiku. To vám aj zakazujem. Chcem, aby ste svoje vynikajúce odborné vedomosti dali do služieb Slovenska.“ (Zažili sme teraz techtle-mechtle okolo guvernéra Kažimíra). Po vojne Karvaša Nemci mučili, a to až tak, že ohluchol na jedno ucho. Pre p. Gettinga či p. Hollého bol prof. R. Briška, ktorý v roku 1943 vydal dielo Národné hospodárstvo I a II, ktoré mali spolu 1064 strán, a ktorý takto definoval úver: „Úver je prevod kapitálu do cudzej hospodárskej dispozície s nárokom na spätné platenie. Je to smena prítomnej veci za vec budúcu. Je tu časový rozdiel, diferencia , medzi plnením a protiplnením. Plnenie a protiplnenie sa časove nekryje. Niekedy sa úver definuje aj ako úplatný prevod kúpnej sily na dlžníka s tým, že dlžník splatí požičanú kúpnu silu“. Prof. Briška bol externým členom mojej katedry a veľa som sa od neho naučil. Boli iní moji profesori, ktorí ma učili fašistami? Boli pre p. Gettinga a Hollého redakčná rada slovenského ekonomického časopisu, a to Chrapo, Zaťko, Karvaš, Štetina, Gašparec a Fundárek fašisti? Nech si kúpia moju knihu Aj ekonómia je veda a tam je fotka, kde sú všetci. To boli všetko ekonomickí velikáni. Keby mali Nemci Karvaša, tak ho pozná celý svet. Moja Vysoká škola obchodná vznikla v roku 1940 a jej prvým dekanom bol prof. PhDr. Jur Hronec, jeden z najväčších slovenských matematikov. On bol, fašista? Bola p. Darina Laščiaková, manželka prof. A. Laščiaka, môjho vedúceho katedry, fašistkou? Bol Dionýz Ilkovič, veľký slovenský fyzik, otec Ilkovičovej rovnice, jadra polarografie, ktorú objavil nositeľ Nobelovej ceny, J. Heyrovský, fašista? Bola Mária Bellová, ktorú som poznal a ktorá vo Vysokých Tatrách liečila choré deti, fašistkou? Bol Vojtech Mucha, ktorý sa v roku 1941 stáva profesorom hygieny a prednostom Ústavu hygieny na LF v Bratislave, fašistom? Boli Lúčničiari či SĽUKárí fašistami?

Pred 70-mi rokmi ma učila pani učiteľka predmet Občianska výchova. Prišla raz na hodinu a spýtala sa nás: Prečo ste hrdí na našu vlasť? Druhou otázkou bola: Kto je našim najväčším hrdinom? Už nechodím do školy a tak odpoveď na tieto otázky je pre mňa možno ťažšia. Prečo som hrdý? Čítal som veľa o našich vedcoch, z ktorých som niekoľkých vyššie spomenul. Zistil som ich odbočky, križovatky, dôležité uzly ich cesty. Všetci svojim vzdelaním pre nás zanechali kúsok slobody, od prírody, či od spoločenského zriadenia. A tak som objavil nový zdroj hrdosti oproti tomu z občianskej výchovy. Naša krajina, moje Slovensko, vždy bola významnou súčasťou vzdelaného sveta, toho, ktorí tvorili aj Briška a Karvaš.

Pani Balogová, dávno som čítal knihu v angličtine Pútnikova cesta od J. Bunyana. Má tam kapitolu Vanity Fair. Jeho hrdina Christian príde do mesta zvaného Vanity (Márnivosť), kde sa celoročne koná trh, na ktorom sa predáva len márnivý a ničotný tovar. Odporučte ju pp. Gettingovi a Hollému. Poznám porekadlo Kto si bez viny, hoď do mňa kameňom.

S pozdravom

Prof. J. Husár

Bratislava 5/7/2021

Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda.

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň