streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodAudioSlovenské korene 19.8.2020

Slovenské korene 19.8.2020

V stredu 19. augusta 2020 od 17:30 do 19:30 hodiny bude internetové rádio www.slobodnyvysielac.sk vysielať pravidelnú kontaktnú autorskú reláciu predsedu združení slovenskej inteligencie KORENE, Slovakia plus a obnovenej SNR akad. mal. Viliama Hornáčka s názvom „Slovenské KORENE “.

V pokračovaní cyklu „ AKÉ ČASY TO ŽIJEME? “ sa budeme venovať problematike hlbokej a dlhodobo sa stupňujúcej krízy v oblasti tvorby hodnôt kultúry. Tej ľudskej činnosti, ktorá je pre človeka a jeho spoločenstvá najcharakteristickejšia. Práve tvorba – predovšetkým duševná – je pre rozvoj druhu Homo sapiens sapiens nevyhnutná a nezastupiteľná. Zároveň opodstatňuje ambíciu ľudí označovať sa pojmom „koruna tvorstva“ a najviac približuje človeka k vytýčenému ideálu dokonalosti zosobnenej najvyššou autoritou Boha. Tvorba hodnôt, hierarchia ich kultu a jeho tradovanie vytvára kultúru ako najpravdivejší prejav a výraz neopakovateľnej osobitosti subjektu, ktorý ju tvorí a zároveň sa ňou reprezentuje. Čím sa reprezentuje a čím obohacuje súčasná tzv. Západná civilizácia ľudstvo a svet? Tvoríme ešte kultúru či už len konzumujeme to, čo vytvorili generácie pred nami?
V hlavnej téme s tentoraz obrazným a symbolickým názvom „Tvori a netvori “ – pričom v obidvoch prípadoch ide o ľudské tvory – zameriame našu pozornosť na tvorcov hodnôt aj na ich protipól. Na tých, čo hodnoty, najmä kultúrne, ignorujú, podceňujú, hanobia či dokonca ničia a z ich hľadiska „cudzím“ programovo škodia najmä narúšaním ich pôvodnej identity, čím bránia v ich prirodzenom zdravom organickom vývoji od nižšej ku vyššej úrovni poznania zmyslu života a sveta. V ničení cudzej integrity sú takíto škodcovia mimoriadne tvoriví, cieľavedomí a aktívni. Pritom svoju identitu si „netvori“ prísne strážia! K nimi vytvoreným a dnes masovo vnucovaným „kukučím vajciam v našom hniezde“ patrí najmä konzumizmus a konzumný, vo svojej podstate netvorivý parazitický a bezperspektívny životný štýl, ktorý zničil doteraz každé spoločenstvo a civilizáciu, čo sa nechala vlákať do pasce touto „otrávenou návnadou“.

Nájdeme v sebe dostatok prirodzenej životaschopnosti, odvahy a pevnej vôle konať múdro podľa nami overenej historickej skúsenosti?
V zmysle našej zaužívanej pracovnej metódy: NÁROČNOSŤ, KRITICKOSŤ, TVORIVOSŤ budeme hľadať pevné body istôt predovšetkým v odkaze nášho národa a veľkých osobností slovenských, ale aj svetových dejín, ktoré túto skúšku osobnostnej zrelosti už úspešne zvládli.

Do relácie „Slovenské KORENE“, ktorú bude moderovať Miroslav Hazucha, sa možno aktívne zapájať a klásť otázky či povedať vlastné názory a skúsenosti súvisiace s danou témou.
Výbory Združení slovenskej inteligencie a Rada osobností

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň