sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieÚryvok z prejavu Dr. Jozefa Tisu na porade tajomníkov HSĽS v Bratislave...

Úryvok z prejavu Dr. Jozefa Tisu na porade tajomníkov HSĽS v Bratislave v hoteli Tatra 20.1.1941

uverejnil Slovák 21.1.1941 (pozn. prejav na margo radikálnejšieho krídla HSĽS, ktoré sa chcelo uberať cestou národného socializmu)

Drahí bratia!

Robím a plním len svoju povinnosť ako predseda Strany, keď tento kurz, ktorý tu kladne konáte, som vyhľadal a keď sa na ňom ujímam slova. Povinnosť, ktorá ma vedie k tomu, aby som primerane poukázal na tie smernice, ktoré vy v najbližšej budúcnosti máte zachovávať a podľa ktorých sa máte riadiť.

Národ bude večný.

Je jeden zvláštny ťah nášho národného pohybu a zvláštny ťah ideí našej celej práce. Nezamerujeme svoju ideologickú činnosť na týždeň, na mesiace, ale prichádzame a hľadíme vždy, – a toto je naša zvláštna vlastnosť – sekulárne, večne. Večne tak, aký národ slovenský má byť a z toho večného trvania národa slovenského čerpáme aj praktické pokyny pre naše časové problémy a práce. My sa môžeme pominúť a my sa pominieme všetci rad-radom, ale zostane za nami, lebo zostať musí, národ. Práca, ktorú my do národa vkladáme teraz, zostane po nás v tom národe. Toto je, čo nás zaväzuje rozmýšľať a hodnotiť vždy svoje činy. Kto sa honosí tým, že je oddaným synom národa, musí aj rozmýšľať o tom, čo dáva tomu národu. Či infekciu, ktorá vyvoláva horúčku, či bacily, ktoré rozkladajú a ktoré môžu priviesť národ do hrobu a či prácu, ktorá ostane v národe večne ako buňka zdravého sociálneho a kultúrneho vývinu.

Práca zameraná na večné veky.

A keď z tohto hľadiska posudzujeme prácu, viem odpoveď každého statočného Slováka, aká má byť táto práca. Nebude teda tá práca usmerňovaná len heslami, nebude to práca, ktorá je umele vytvorená, ako vytvára bacily lekár, ktorý chce bacil bacilom zabíjať, ale bude to práca braná zo života národa, z histórie národa, živej tradície národa  a zameraná nie na zajtra, pozajtre, na rok, na dva ale zameraná na večné veky tohto národa. Predovšetkým na toto vás chcem upozorniť, aby sme si všetci boli vedomí,

že nie sme rytiermi momentálnej konjuktúry, ale sme pracovníci a strážcovia večných kultúrnych sociálnych a hospodárskych pokladov národa.

Preto v tomto duchu budeme pracovať ešte intenzívnejšie. Od tohto smeru nás nik neodkloní. …

Viem že, na Slovensku keď nie 99 a pol tak 99 percent iste súhlasí s tým, že ľudové Slovensko bolo, je a zostane našim programom. A nič inšie mi neimponuje na svete, iba to, aby si moje svedomie hovorilo, že som vždy verným tlmočníkom vôle a smýšľania vôle národa. A len dotiaľ budem verejným činiteľom, dokiaľ budem mať to povedomie, že som totožný s národom. Preto nedáme sa pomýliť ničím a nikým.

Hovorím toto nie preto, aby som sa predstavil v póze jednotlivca, ktorý ide cez horu a píska si, aby sa nebál, ale preto, aby som vydal svedectvo, že

nemáme príčiny na to, aby sme sa prefarbovali a preorientovali. Skrachované firmy nech si prefarbujú címer.

…Po prvý raz v histórii, my, ktorí program kresťanský hlásame, máme v rukách moc, a teraz je na nás, aby sme tú moc nezneužívali na to, že si zahráme na diktátorov, na bezohľadných teroristov a svetových dejateľov, ale aby sme uskutočňovali to, čo život vyžaduje: sociálnu reformu. …

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň