Prof. J. Husár, 20.8.2021
Naša RTVS uviedla dňa 17/8/2021, že rast HDP bol skoro 10 %. Ozaj skvelá správa pre občanov! Ba to aj nejaký analytik objasňoval, iba som to nepochopil. Ozaj mám dojem, že HDP ako nástroj v rukách politikov a ich analytikov je iba akýmsi budzogáňom a nie nástrojom rozhodovania a riadenia ekonomiky. Aj naša vláda, ba aj EÚ, sa opierajú iba o HDP, čo je jediné číslo, ktoré neumožňuje hlboký vhľad do ekonomiky, do jej fungovania, do jej veľkého množstva finančných tokov, ktorých kolobeh musí byť usporiadaný tak ako je usporiadaný poriadok planét a hviezd vo vesmíre.
Počúvajúc výklad analytikov, dokážem si predstaviť, že nechodili na prednášky a semináre, nesliepnili v knižniciach a večer netrávili špekulovaním ako funguje ekonomický systém SR a nesnažili sa ho nakresliť, aby si zjednoznačnili finančné toky v ekonomike. Sú ako slovutní alchymisti, ktorí sa po stáročia snažili, pokúšali vysvetliť svet. Nepoužívali vedecké metódy – svoje myšlienky stavali na mýtoch a neoverovali ich pokusmi a pozorovaniami. Spoliehali sa iba na vlastní úsudok a boli presvedčení, že sa nemôžu mýliť. Ale zlato nevyrobili.
Čo teda čakám od našich analytikov? Analýzu. Povedať nielen, že ekonomika vzrástla o 5,7, či 10 %. Treba otvoriť jej vnútro (ako Jesenius ľudské telo) a pozrieť sa na detaily. Povedzme, že HDP bolo 69,6 mld. eur. A zložky nech boli: výdavky obyvateľstva C = 30 mld., výdavky na investície I = 22,7 mld., výdavky vlády G = 24,74 mld., export X = 62,1 mld. a import M = 69,94 mld. eur. Nech úspory celkom S = 17,99 mld. a príjmy z daní T = 21,66 mld. eur. Ekonomickí vedci už dávno odvodili rovnicu rovnováhy ekonomiky, ktorej matematické vyjadrenie je: (S – I) + (T – G) = (X – M). Ak si čitateľ dosadí potrebné hodnoty zistí, že – 4,71 – 3,13 = -7,84. Rovnováha platí, ale vše tri, bohužiaľ, národohospodárske bilancie majú veľké deficity. Z čísla HDP to nevidieť, zistíme to iba vďaka ďalekohľadu, teda rovnici rovnováhy, čiže vďaka poriadku v ekonomickom svete, v ekonomike. Ak sa hodnota HDP zvýšila o 10 %, má teda hodnotu 76,56 mld. eur. Naši analytici alchymisti sa tešia. Ale čo hovorí rovnica rovnováhy? Má takéto hodnoty: -5,181 -3,443 = -8,624 mld. Hrôza. Z čísla HDP to nevidieť. Čitateľ si môže overiť, že aj sčítaním veličín C, S a T získa hodnotu HDP. Iba dve definície HDP nám dajú odpovede ako funguje ekonomika. Chápať fungovanie ekonomiky znamená chápať výrobu, distribúciu a akumuláciu jej outputu meraného napr. HDP.
Slovensko má oddávna velikánov, ktorí sa nebáli svietiť. M. Bell, ktorý si písal s významnými učencami Európy, ba slávne učené spoločnosti boli poctené jeho členstvom. Cestoval po Uhorsku a celej Európe. Otvoril Uhorsko svetu. Mali sme velikánov aj ekonómov ako Briška, Karvaš, guvernér SNB, ktorý zabezpečil, že výmenný kurz českej a slovenskej koruny bo 7 českých korún za jednu slovenskú korunu. Od vzniku SR v roku 1993 máme iba deficity štátneho rozpočtu, bieda. Ba sme mali aj Kočtúcha, Pavlendu, či Sojku. Od roku 2008 hovoríme iba o kríze. Či aj naozaj bude lepšie a či zasa svitne na lepšie časy, záleží na nás Slovákoch, a v EÚ na nás Európanoch. Či podľahneme skepse, neviere v samých seba a beznádeji a či sa nezľakneme a zasvietime svojim vzdelaním a prácou. Ako optimista Matej Bell.
Záver. V úvahe som naznačil, čo chýba vedeckému pohľadu na fungovanie ekonomiky SR, a že sa musíme postarať o prosperitu SR. Občan musí vedieť, čo je rast HDP a ekonomickí poradcovia predsedu vlády, či prezidenta republiky, musia hlboko vedecky zhodnotiť stav ekonomiky, nie iba nezmyselným číslom o HDP. Želám si, aby sa Slovensko stalo rovnocenným partnerom v EÚ, aby sa najlepší predseda vlády, či najlepší minister financií, Slovák, stal aj predsedom EK, či eurokomisárom a udal správny smer chodu ekonomiky nielen SR ale celej EÚ.