V posledných azda 15 rokoch sme vystavení silnej protiruskej kampani: Rusko je vraj hrozba, nepriateľ svetového mieru, demokracie.
Od r. 2022 sa protiruská hystéria vystupňovala. Putin je vrah, diktátor, Rusi páchajú agresiu, zločiny. Naša krajina bola zo dňa na deň oblepená ukrajinskými vlajkami, vítanie a podpora ukrajinských utečencov či migrantov nemali konca-kraja. Bývalý premiér Heger sa dokonca vyslovil, že jeho prioritou je suverenita Ukrajiny. Teda nie suverenita SR, ale suverenita cudzieho štátu…
V mene podpory Ukrajiny naše vlády nedávno zlikvidovali obranyschopnosť SR, kľúčové časti armády venovali Ukrajincom. Náš malý a po uši zadĺžený štát nalial do cudzieho štátu, ku ktorému ho neviazali žiadne záväzky, už tri miliardy eur. (Odmenou za to mu bolo zastavenie ropy aj plynu z ukrajinskej strany). Z tzv. verejnoprávnych médiách už piaty rok počúvame argumenty a stanoviská iba jednej vojnovej strany. Ak sa niekto pokúsi pozrieť sa na konflikt z druhej strany, je označený za hoaxera či ruského trola.
Za ten istý čas, čo počúvame kliatby na východnú veľmoc, si tie západné veľmoci robia čo chcú. Bez ohľadu na medzinárodné právo, o morálke nehovoriac. Spojené štáty, Izrael či NATO spoločnými silami rozvrátili prosperujúci Irak, Libanon, Sýriu či Libanon. Ostali a ostávajú po nich milióny mŕtvych, ranených, zbedačené krajiny a rodiny. Na týchto agresorov však neboli uvalené žiadne sankcie, nik ich nevylúčil z olympiád, zo športových súťaží. Oni totiž šíria „demokraciu“.
Tzv. bašta demokracie, USA najnovšie brutálnym spôsobom unáša aj vodcov nepohodlných krajín, zhadzuje bomby kam sa jej zachce. Na koho ukáže prstom, ten sa jej má podrobiť, pokloniť. V jej tieni si Izrael robí čo chce – beztrestne útočí, vedie agresiu, ba vyhladzovaciu vojnu proti svojim susedom s jediným cieľom: Na „vyčistených“ územiach vytvoriť tzv. Veľký Izrael.
Kto sa ohlási, je označený za „extrémistu“, prípadne „antisemitu“ a na takých je aj naše zákonodarstvo od r. 2016 pripravené s celým arzenálom trestov.
No ako to už v dejinách chodí, občas sa predsa len nájde ktosi, kto prelomí mlčanie a voči dvojakému metru morálky i práva sa jasne ohlási. Takého odvážlivca však nehľadajme v médiách, ani v tzv. veľkej politike – to by bol jeho kariérny koniec. Ba ani v cirkvi nie. Statoční ľudia sa nájdu skôr na nižšej úrovni. Naposledy tak spravil poslanec mestského zastupiteľstva v Novom Meste nad Váhom Ing. Ľuboš Tupý.
Jeho výzvu vedeniu mesta, primátorovi aj poslancom z 28. 5. 2026, prinášame v plnom znení:
„Po celom meste sú plagáty informujúce o festivale židovskej kultúry v dňoch 11.-14. 6. 2026. V súčasnej geopolitickej situácii mi to pripadá ako nevydarený žart. O to viac, ak je heslom festivalu OSLAVA ĽUDSKOSTI a zvedavosti, ako je na plagáte uvedené. Neviem, či organizátori ako aj poriadajúce mestské a obecné orgány sledujú, čo sa deje v Palestíne a v Libanone, ale oslavovať židovskú kultúru v dobe, keď židovský štát deň čo deň zabíja obyvateľov okolitých krajín vrátane množstva detí a prakticky likviduje susedné štáty, pokladám ako bežný občan tejto republiky a tohto mesta za morálne dno.

Je to ako oslavovať vojnu a genocídu. Prišiel by niekto v tejto dobe s nápadom organizovať dni ruskej kultúry ? A ak áno, ako by sa k tomu postavilo vedenie mesta? Myslím, že odpoveď je jasná.
Zhlboka pohŕdam takýmto pokrytectvom a nedokážem pochopiť, že sa naše mesto v tejto dobe k tejto akcii pripojilo a neukázalo odhodlanie bojovať za mier a proti vojnovému šialenstvu.
Pripájam zopár náhodne vybraných fotiek z danej oblasti a žiadam Vás, aby ste sa skúsili zamyslieť, že by ste boli na mieste tých obyvateľov a dozvedeli by ste sa, že niekto v Európe ide oslavovať kultúru štátu, ktorý im ničí domy a zabíja deti.

Gaza 2026

Gaza 2026

Gaza 2026

Bejrút 2026
Zároveň zasielam aktuálne video, ako sa predstavitelia židovského štátu správajú k členom humanitárneho konvoju z celého sveta (celý demokratický svet toto správanie odsúdil): https://www.youtube.com/shorts/vo0VUJ82F-I
Samozrejme nie som tak naivný, aby som si myslel, že kvôli môjmu protestu sa tento festival zruší. Určite sú za tým “vyššie” záujmy, ale pokladám to za morálnu povinnosť protestovať proti takejto akcii v súčasnej dobe, keď je každému priemerne inteligentnému človeku zrejmé, kto je agresor a kto je obeť. Osobne si neviem predstaviť, ktorí predstavitelia mesta sa s čistým svedomím zúčastnia tejto akcie oslavujúcej krajinu, ktorá pohŕda demokraciou a ľudskými právami.”
Nájdeme niekedy takýchto statočných poslancov niekedy aj v našom zákonodarnom zbore?
Titulná fotografia: Libanon 2026


Pán Ing. Ľuboš Tupý ešte nemá zaburinené svedomie a také nemôže byť ticho. Aj ja sa k nemu pripájam a podpisujem, lebo som veriaci a som skalopevne presvedčený, že každý, kto sa narodil raz u r č i t e zomrie, sa poslednému súdu nevyhne a : Tam v najnižšom poschodí bude pripravené najhorúcejšie oddelenie pre tých, čo mlčali, keď im svedomie velilo HOVORIŤ. Tie deti v troskách mohli byť a raz aj môžu byť naši potomkovia. Koľko nezmerateľnej bolesti je tam? Najväčší hriech je spôsobovať bolesť – duševnú lebo telesnú.