nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodOtvorené listyProtest členov ZSI proti udeleniu Štátnej ceny Alexandra Dubčeka

Protest členov ZSI proti udeleniu Štátnej ceny Alexandra Dubčeka

zdroj: facebook Eduard Heger

9. 4. 2022, ZSI

Členovia Združenia slovenskej inteligencie s rozhorčením prijali správu o udelení Štátnej ceny Alexandra Dubčeka ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému dňa 27. marca 2022.

Osobnosť Alexandra Dubčeka je pre Slovákov a celý kultúrny svet symbolom pokory a ľudskosti. A. Dubček bol odporcom násilia, veril, že ľudské dobro je možné dosiahnuť  prostredníctvom otvorenej a pokojnej komunikácie, bez použitia zbraní.  

Považujeme preto za neprijateľné, aby bolo meno tejto významnej osobnosti národných dejín Slovákov dnes spájané s osobou Volodymyra Zelenského, ktorý sa svojou domnelou dôležitosťou a nátlakovými metódami snaží do vojnového konfliktu zapojiť ostatné štáty Európy.

Jeho politiku vnímame nielen ako nerealistickú, ale aj nebezpečnú. Vnímame ju ako účelové predlžovanie vojnového stavu, ktorý prináša utrpenie miliónom nevinných občanov Ukrajiny a ohrozenie mieru v ďalších krajinách, ktoré podľahli tlaku vojnových štváčov. Nepovažujeme za prejav statočnosti ani snahy o mierové riešenie sporov to, že vyzýva k protiruským sankciám bez ohľadu na ekonomické a spoločenské dôsledky hospodárskych sankcií na obyvateľstvo strednej a najmä východnej Európy.

Pripomíname tiež, že podľa zverejnených informácií sa majetok V. Zelenského odhaduje na 1,2 miliardy USD,  a to v situácii, keď v európskych krajinách prebiehajú charitatívne zbierky na ukrajinských utečencov…

Odmietame udelenie Štátnej ceny Alexandra Dubčeka Volodymyrovi Zelenskému ako prejav bezbrehej úslužnosti zo strany momentálnej politickej garnitúry SR a pokladáme ju za službu demagogickej propagande, záujmov USA a umelo vytváranej protiruskej spoločenskej hystérii.  

Za Združenie slovenskej inteligencie

                                                                    PhDr. Soňa Svoráková, PhD., iniciátorka

                                                                    Ing. Branislav Čech, predseda

- Podporte nás -
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

9 KOMENTÁRE

  1. Konečne rozumné vyhlásenie a plne sa sním stotožňujem. Akurát že prichádza trochu oneskorene, ale predsa. Mali by sa k nemu pripojiť aj ostatné inštitúcie a aj celý slovenský, rozumne a triezvo zmýšľajúci národ.

  2. Plne súhlasím, lebo kapitulovať neznamená vždy prehru. Nežil som na Ukrajine, ale aj tak som presvedčený, že nemožno porovnať situáciu na Ukrajine pred konfliktom so situáciou v ČSSR pred rokom 1968 a napokon to v mojej argumentácii nie je ani podstatné. Určite však vtedy v ČSSR nešlo o denacifikáciu a demilitarizáciu. Hoci som mal vtedy iba 13 rokov, ale si dobre pamätám, že sa uvažovalo o neutralite ČSSR a myslím si, že je na škodu veci, že sa tak neudialo. Dôležité však bolo vtedajšie rozhodnutie p. Svobodu, p. Dubčeka a vojenského velenia ČSSR. Ak by boli prijali podobne rozhodnutie ako Zelenskyj, tak by nám určite boli krajiny Z Európy pomáhali dodávkou zbraní. Nuž a obetí by bolo nie cca 100, ale 100 tisíce, ak nie milióny, zničená krajina s rizikom rozpútania 3. sv. vojny, ktorá hrozí aj v súčasnosti. Pozorne som sledoval počínanie p. Dubčeka po roku 1989 a tak si dovolím tvrdiť, že p. Dubček by s počínaním p. Zelenského zásadne nesúhlasil ! Predmetné udelenie ceny Alexandra Dubčeka je min. neznalosť jeho životného príbehu a nepochopenie jeho odkazu slovenskému národu a ľudstvu v podobe demokratizácie, slobody a hospodárskej spolupráce v mieri.

  3. Pán Dubček v hrobe zaplakal a Slnko v sieti sa zamračilo, keď niektorí naši tkzv. „umelci“ sa vyslovovali Sláva Ukrajine“ a udeliť cenu Alexandra Dubčeka tomuto zloduchovi Zelenskému je hanba na dlhý čas, je to pokrytectvo a neslávna úslužnosť. Asi je aj nad slnko jasné, že kto túto cenu navrhol a kto svieti na žlto-modro. Hanba a veľká!!!!!

  4. Neviem si ani predstaviť tak hlúpeho človeka, čo cenu mierumilovného, ľudomilného humanistu, akým Alexander Dubček bez pochýb bol, dá osobe ktorá zatiahla vlastný národ do skazy. Človeku, ktorý namiesto neutrality pretláča vojenskú agresiu.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň