streda, 29 júna, 2022
spot_img
ÚvodNa zamyslenieHolistický prístup k pacientovi

Holistický prístup k pacientovi

Rád by som sa v mojej krátkej úvahe zmienil o veľmi ťažkej, strategickej a aj vizionárskej téme, ktorá nemá jednoduchú odpoveď a nie je často manifestovaná. Ide o celostný pohľad, ktorý prináša novú definíciu choroby a liečenia pacienta. Na pacienta sa nemožno pozerať ako na biologický preparát a uzlíček bolestí. Preto je aj liečba v mnohých prípadoch mechanickej povahy ( syntetické lieky na báze chémie, liečba symptómov a ignorovanie príčin chorôb). Ja som v medicíne jednoznačne za holistický prístup, tak ako v bežnom živote. Veci treba aj merať, ale zmeraná veličina je len číslo, napríklad TK 120 / 80 a čo stým. Ak chceme dať číslu zmysel, hodnotu atď. tak k tomu potrebujeme jednoznačne komplexný pohľad.

Okrem fyzického tela máme predsa vitálne, čiže energetické telo a mentálne telo, čiže myseľ. Pacienta teda treba liečiť i na ďalších úrovniach jeho vedomia, teda v dimenzii vitálnej, mentálnej a intuitívnej. Ak sa medicíne nedarí plne implementovať celostné náhľady na človeka, tak je mi to zvláštne. V reálnom živote nič nie je len čierno-biele, reálny život je šedá zóna na mieste stretu redukcionistického a holisitického prístupu a to zo všetkých aspektov: astronomického, fyzikálneho, chemického, biologického, sociologického, historického a to robí život jednak možným a jednak zaujímavým.

To najprv sa musí zmeniť forma kapitalizmu na humanistickú, ale tým pádom by farmaceutické korporácie znížili výrazne profit. Je súčasná forma korporátneho kapitalizmu ochotná stratiť profit, alebo i celé odvetvie výmenou za zvýšenie zdravotnej úrovne obyvateľstva? Stretol som sa s názorom, že na druhej strane tento korporátny model ženie a motivuje dopredu pokrok a inovácie. Ľudia definitívne žijú dlhšie a zlepšuje sa im kvalita života. Zdanlivo sa nám síce až tak nedarí predlžovať mladosť, iba starobu, no nemyslím si že aj toto je celkom tak. Toľko názor z inej strany. Ja osobne budem neustále zdôrazňovať (k prístupu k pacientovi) ideu humánneho kapitalizmu, ktorý by mal vyústiť v humanisticky systém. Spoločnosť kde všetko úsilie je zamerané skutočne na ľudí. Veľa ľudí si to nevie predstaviť, ja áno. No a v súčasnej dobe samozrejme, že korporátny kapitalizmus nie je ochotný stratiť ani cent zo svojho zisku výmenou za zdravie ľudí. Prečo by to robil, veď ľudí je dostatok.

- Podporte nás -

Momentálne treba reálne vnímať stav spoločnosti, aby človek v súčasných podmienkach sa vedel kompromisne správať adekvátne. V minulosti, prítomnosti aj v budúcnosti človek bol, je a bude určitá komodita, na ktorej sa dá celkom slušne zarobiť pri zohľadnení jeho momentálnej neschopnosti účinne sa brániť proti vydieračským praktikám. Žiaľ, to sú negatíva súčasnej doby – príliš veľa povrchných informácií, ich ľahká dostupnosť a absencia skutočnej múdrosti a rozhľadu. Vytváranie falošnej nádeje u ťažko chorých pacientov, oberanie ich o peniaze za nezmyselné úkony a služby a prípadné navádzanie len na alternatívnu liečbu je neetické a ľudsky odporné. Myslím si, že medicínu je potrebné zakomponovať do spoločenského vývoja, ako povinnosť štátu, ako humánnu bezpečnosť spoločnosti. Taktiež bude potrebné prekopať všetky vedné obory a identifikovať novú krv, ktorá bude mentálne ohybná.

PhDr. Dušan Piršel

Riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím


Názor prof. Hrušovského

Zaujímavý komentár. Je v ňom množstvo tém, ktoré by sa mohli prediskutovať podrobnejšie, než umožňuje tento priestor. Ja sa zameriam iba na niekoľko detailov a poskytnem iný pohľad na zdravie a na zdravotnú starostlivosť. Nie je to medicínsky traktát, je to veľmi zjednodušené.

Preventívne prehliadky sú v zákone. Preventívna prehliadka by mala trvať hodinu. Zahŕňa štruktúrovaný rozhovor a dôkladnú anamnézu. Ďalej fyzikálne vyšetrenie od hlavy po päty pomocou fyzikálnych postupov: pohľad, poklep, pohmat, počúvanie fonendoskopom a iné postupy, vyšetrenie výšky, hmotnosti, krvného tlaku, jednotlivých orgánov a systémov (srdcovocievny, dýchací, tráviaci, močový, endokrínny…). Treťou časťou sú pomocné vyšetrenia: odber krvi, vyšetrenie moču, EKG.

Preventívne prehliadky sú zamerané na rizikové faktory chorôb (dedičnosť, fajčenie, alkohol…), na časté choroby, napr. civilizačné (vysoký tlak, obezitu, cholesterol, cukrovku…) a na začínajúce sa choroby. Pacient si má uvedomiť, aké má riziká, aké má začínajúce choroby a aké choroby už uňho prebiehajú. Má sa začať starať o seba tak, aby bol dlho mladý, alebo aspoň dlho živý (dlho starý).

V mojej praxi sa stretávam s tým, že v prvom rade pacienti nechcú holistický prístup, ale tabletky. Pacient nemá čas na lekára. Často kreslím obrázok s kruhmi, nižšie je jeden príklad. Pacient chce lieky na vysoký krvný tlak, na cukrovku, na cholesterol, na bolesti v kĺboch, na chrbticu, na pečeň. Ak mu chce lekár vyhovieť, predpíše mu 7-10 liekov, na každú chorobu jeden-dva lieky. Keby pacient schudol, zlepšili by sa mnohé choroby. Potreboval by menej liekov na tlak, na cukrovku, na tuky, na kĺby i na pečeň. Keby sme všetci Slováci schudli na normálnu váhu (starý princíp hmotnosť [kg] = výška [cm] – 100, čiže 175 cm / 75 kg alebo 162 cm / 62 kg), bolo by oveľa menej civilizačných chorôb. Keď však naordinuješ pacientovi „Schudni o 20 kg, potom uvidíme, ktoré choroby ti zostanú a tie budeme liečiť,“ je sklamaný, oklamaný, ty nie si dobrý doktor. Potreboval odo mňa iba predpis na Lagosu…!

Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc.

image_printTlačiť článok

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň