štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodOdporúčameIvan Mrva, Temné storočie 1618 - 1718

Ivan Mrva, Temné storočie 1618 – 1718

Práve týchto dňoch je v tlači nová kniha od jedného z najlepších súčasných slovenských historikov doc. PhDr. Ivana Mrvu, CSc., ktorú si budete môcť čoskoro zakúpiť…

Slovenské dejiny sú mimoriadne príťažlivé, poučné, zábavné, dynamické, tragické, zároveň však inšpirujúce, len ich treba spoznať. Kniha približuje dramatické a zložité obdobie našich dejín ohraničené rokmi 1618 – 1718. Sto rokov od vypuknutia tridsaťročnej vojny po definitívne zlomenie tureckej moci je naplnených mnohými tragickými udalosťami. Slovensko sa stalo jadrom okypteného Uhorska a ocitlo sa na hranici dvoch svetov, kresťanského a moslimského.


Jeho obyvatelia s vypätím síl odolali viacerým náporom osmanských armád. Odohrávali sa tu neľútostné náboženské zápasy medzi katolíckym a protestantským táborom. V tom istom období sa domáca šľachta s podporou sedmohradských kniežat i Francúzska, Poľska, ba aj Turkov niekoľko ráz chopila meča aby obhájila svoje slobody. Našich predkov nesužovali len časté boje, ale aj zhubné epidémie, prírodné katastrofy, neúrody, hlad a stále rastúce daňové povinnosti.


No i cez panujúcu temnotu prenikli lúče svetla. V nesmierne zložitých časoch rástla vzdelanosť, na Slovensku pribudli dve univerzity, kolégium a viacero gymnázií, upevňovala sa kultúra slova a ducha. Možno bude prekvapením, ako sa rozvíjalo slovenské sebavedomie a hrdosť slovenských vzdelancov na príslušnosť k Slovanstvu. Ľudia sa dokázali prispôsobiť a ťažké roky našich predkov zocelili. Napriek vojnám, drancovaniam, kataklizmám a obetiam potvrdili životaschopnosť, preukázali obdivuhodnú vitalitu, odolnosť a v neposlednom rade plodnosť i životnú silu.

2 KOMENTÁRE

  1. …že sa tešíme na jej čítanie. Ivan Mrva je vynikajúci historik a vie aj po-
    vedať. Určite sa dozvieme aj nové veci, ktoré autor dokáže vyhrabať od-
    tiaľ, kde sa iní nedostanú a ani sa nechcú dostať. Jeho výpovede sú pre-
    tkané príťažlivými príbehmi, ktoré zaujmú. Uvidíme, keď prečítame.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň