streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19MUDr. Lakota: Masové testovanie je nezmysel. Vlna prichádza pravidelne 4-8 týždňov po...

MUDr. Lakota: Masové testovanie je nezmysel. Vlna prichádza pravidelne 4-8 týždňov po ňom

11.2.2021 MUDr. Ján Lakota, CSc.

Zdroj: ZEM&VEK

Americký fyzik Richard Feynman bol jedným z najlepších „propagátorov“ fyziky v 20. storočí. Jeho kurz fyziky je všeobecne známy. Vo svojej knihe „Surely You’re Joking, Mr. Feynman! “ („To nemyslíte vážne, pán Feynman!“) popisuje jav, ktorý nazýva „kargokultová veda“. Pre vysvetlenie: „V Tichomorí žijú kmene, ktoré vyznávajú kargokult. Počas vojny tu vídavali pristávať lietadlá, ktoré dovážali množstvo dobrých vecí a chcú, aby sa to dialo aj teraz. Takže postavili niečo, čo vyzerá ako štartovacie dráhy a po ich stranách zapaľujú ohne. Majú drevenú búdu pre chlapa, ktorý v nej sedí s dvomi kusmi dreva na hlave ako so slúchadlami a bambusovým prútom trčiacim ako anténa. Muž je dispečer. Všetci čakajú, že lietadlá pristanú. Všetko robia dobre. Formálne je to dokonalé. Vyzerá to presne tak, ako to vyzeralo vtedy, za vojny.  Ale nefunguje to. Nijaké lietadlá nepristávajú.“ Všetky podobné postupy  nazýva Feynman kargokultovou vedou. Domorodci sa navonok riadia všetkými predpismi a formami vedeckého bádania. Ale niečo podstatného im uniká, pretože lietadlá nepristávajú.

Takýchto príkladov by sme v dnešnej dobe našli stovky. Nemusíme chodiť  ďaleko. Rovno pred očami máme stále a stále sa opakujúce testovanie na Slovensku. Testuje sa o stošesť, a koťuha choroba nielenže neustupuje, ale naopak, vždy po testovaní sa privalí nová vlna minimálne pozitívnych resp. chorých. Teda nie hneď, ale s istým odstupom. Vlna prichádza na Slovensku v pravidelnom intervale 4-8 týždňov po masovom testovaní. Masové testovanie je z odborného hľadiska úplný nezmysel. Výsledok testu platí len v čase odberu. Hovoriť o „priepustke“ na dobu 14 dní svedčí o ignorovaní zásad epidemiológie a infekčného lekárstva.

A bľabotať o celoplošnom testovaní ako atómovej bombe proti vírusovej infekcii, predstavuje učebnicový príklad ľudskej hlúposti a zámene príčiny s následkom. Typický príklad kargokultovej vedy – forma je (takmer) dokonalá, ale podstatu nevidno. Ako povedal ktosi múdry: „Učený z neba nespadol, ale hlupákov akoby zhadzovali“. Len aby po testoch nebodaj nezhadzovali aj vírus.

To by nám ešte chýbalo!

1 KOMENTÁR

  1. Takéto počínanie vystihuje citát Alberta Einsteina: „šialenstvo je, keď stále opakujete tú istú vec a očakávate rôzne výsledky“. Priemer a jeho skorumpovaní nohsledi už mnohokrát túto diagnózu u seba potvrdili.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň