nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieNajlepší minister v histórii

Najlepší minister v histórii

Náš nový premiér sľúbil, že zostaví najlepšiu vládu v histórii o ktorej sa bude písať v dejepisoch. Čakal som a tešil som sa – konečne. Konečne budeme mať v riadení rezortov odborníkov na slovo vzatých s dlhoročnou praxou, nabitých vedomosťami a skúsených v riadení. Aj premiér povedal, že si to Slovensko zaslúži.

Moja túžba bol asi iba sen. Na hlbší rozbor  by som potreboval čas aj priestor, preto sa pristavím iba pri jednom ministrovi. Z môjho pohľadu – pri tom najdôležitejšom. Pri ministrovi, ktorý zasieva úrodu pre budúcnosť štátu. O peniaze sa stará kde kto, ak niečo nevyjde, požičiame si, o životné prostredie sa stará celý svet, zdravotníctvo riešia kapacity a nám stačí sledovať a učiť sa, ale o školstvo sa musíme starať sami. Výchova detí, ich vzdelanie, výber vedomosti a schopnosť ich využívať  má nedozerne následky pre existenciu národa aj štátu, v ktorom budú žiť.

Každý deň, ktorý je v tomto smere stratený, sa v budúcnosti podpíše na existencii celej spoločnosti. Tridsať rokov tápeme. Ani nespočítame „zaručene dobré reformy školstva“. Nespokojní učitelia celé roky štrajkovali. Išli do ulíc, vykrikovali, nosili transparenty, volili predákov, hovorcov aj parlamentárov. Škoda len, že nebojovali za vedomosti žiakov. Bili sa najmä za svoje platy. Zvíťazili. Platy sme im upravili a rast sme zaručili zákonom.

Medzi výstražnými a ostrými štrajkami učili deti. Asi nie moc úspešne, lebo v testoch horko-ťažko dosahujú priemer, z vysokých škôl vypúšťajú kopec absolventov, ktorí sa nevedia vo svojom odbore zamestnať a výučbu robotníckych profesii zanedbali úplne. To je fakt a na ňom sa nedá nič zmeniť. Preto som, ako na zmilovanie, čakal zmenu. Očakával som odborníka na úrovni Komenského seknutého Veľkou ozdobou Uhorska, Matejom Belom a Ľudevítom Štúrom.

A zmena v podobe nominanta za stranu SaS prišla. Novým  Ministrom školstva, vedy a športu sa stal Mgr. Branislav Grohling. Liberálny politik a podnikateľ v oblasti vizáže, vyštudoval na Strednej priemyselnej škole obuvníckej navrhovanie a výrobu obuvi a galantérneho tovaru, zdokonalil sa na slniečkovej súkromnej Paneurópskej vysokej škole v oblasti práva.  Je to dobrá škola so svetovým renomé. Absolvovali ju aj miss 2007 Veronika Husárová a miss 2009 Barbora Franeková.  Okrem štúdia jedenásť rokov školil učňov na stredných odborných učilištiach – zadarmo, bez pomoci štátu.

Brani , ako ho volajú priatelia, má priateľskú povahu. Je priateľský ,až veľmi blízky staršiemu synovi predsedu svojej strany, takže nový minister asi založí rodinný podnik. Viem, keď robia dvaja to iste, nie je to to isté. Veď aj v bystrickej VUCke túto múdrosť úspešne aplikovali.

Nový minister nie je učiteľ národov, polyhistor ani národovec, nepublikuje vo vedeckých časopisoch a nevideli sme ho ani v Eurošporte, ale do novej vlády pasuje a my sa o budúcnosť školstva, vedy aj športu nemusíme obávať. Splní sa aj túžba predsedu vlády o kapitole v dejepise. Otázkou zostáva, či bude napísaná červeným, alebo čiernym písmom.

Brezová, 31. marca 2020

                                                   René Pavlík – člen združenia Rastic

- Podporte nás -

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň