piatok, 13 septembra, 2024
spot_img
ÚvodPoučme sa z dejínPríhovor k občanom Slovenska pred parlamentnými voľbami 2020 – predseda združení...

Príhovor k občanom Slovenska pred parlamentnými voľbami 2020 – predseda združení slovenskej inteligencie KORENE akad. mal. Viliam Hornáček

Srdce národa

Odveká hra „O srdce Európy“  je aj hrou o Slovensko, o našu vlasť, dnes Slovenskú republiku. Táto dráma  je do dejín národov žijúcich na tomto exponovanom území vpísaná mečom víťazov a krvou porazených. Dnes opäť vrcholí jedno z dejstiev tejto mocenskej hry ako nemilosrdného zápasu o životný priestor a vládu nad jeho zdrojmi a obyvateľmi. Už neraz  sme boli v úlohe objektu, aj v úlohe subjektu. Aké poučenie sme si z toho vzali a akú úlohu chceme a trúfame si hrať na geopolitickej šachovnici nielen európskych záujmov?

              Už takmer tridsať rokov – od 1.1.1993 – sme znova subjektom. Podľa ústavy nášho súčasného slovenského štátu sme subjektom svojprávnym aj rovnoprávnym, slobodným aj zvrchovaným. A zatiaľ aj subjektom uznaným a rešpektovaným z hľadiska medzinárodného práva. Chceme žiť  v tomto postavení aj s prislúchajúcimi výsadami suveréna naďalej?

              Parlamentné voľby 2020 môžu byť pre tieto najvyššie štátoprávne hodnoty doslova osudové. Osudové v tom najhoršom zmysle slova. Môžu, ale aj – nemusia…

              Naše národné dejiny jednoznačne dokazujú, že vybojovať si svoje prirodzené práva a aj  dôstojné  postavenie medzi národmi a štátmi dokážeme až obdivuhodným spôsobom. Veď náš vstup do dejín Európy bol skutočne impozantný!

              Už na začiatku 7.storočia sme si vybojovali a aj obhájili „Samovu ríšu“. V priamej nadväznosti na tento významný štátny útvar sme si  v 9. storočí vytvorili  Rastislavovo kráľovstvo a vzápätí aj ríšu kráľa Svätopluka. Tieto stredoveké slovenské štáty boli hegemónmi územia stredného Dunaja. Boli.  Potom však prišiel osudový zlom…

              Po závažných štátnických chybách predstaviteľov Svätoplukovskej dynastie – v koncepcii štátnej doktríny, v koordinácii a najmä vo vzájomnej spolupráci pri riadení vlastného štátu – sa po bitke pri Bratislave v roku 907 končia akékoľvek správy o tejto veľkej a významnej ríši.  Potvrdzuje to starobylú pravdu, že „Vybojovať je ťažké, vybojované si udržať je však oveľa ťažšie! V mnohom to tiež svedčí aj o našej národnej  povahe a slabinách nášho charakteru…

              Aj o týchto našich  vlastnostiach  a schopnostiach či neschopnostiach budú parlamentné voľby 29. februára 2020. Je tu však jeden zásadný rozdiel!

              Kým kedysi o nás ako o ľude či národe rozhodovali výlučne kniežatá, králi, cisári či iní páni ako predstavitelia zvrchovanej, spravidla násilím uzurpovanej moci, v súčasnosti môžeme – máme právo! – „My, národ slovenský a my, občania SR“ rozhodovať o sebe aj o našich predstaviteľoch.

              Pri všetkých výhradách voči úrovni súčasnej demokracie musíme uznať, že – väčšie právo rozhodovať a priamo ovplyvňovať vývoj vo vlastnom štáte sme ako národ v dejinách ešte nemali!

              Dôkazom sú napríklad – zhodou okolností tiež kľúčové, osudové a aj prelomové – voľby v roku 1992. Vtedajšia spolupráca pronárodnoštátnych politických subjektov s národnými silami slovenskej spoločnosti pod spoločným jednotiacim heslom „Za zvrchované Slovensko“, umožnila  takto spojeným národným silám vo voľbách zvíťaziť  a národu obnoviť slovenskú štátnosť!

              Súčasná predvolebná kampaň sa odohrala  v zmysle tých najhorších a najnebezpečnejších historických stereotypov. Vzájomné ohováranie sa namiesto vzájomnej spolupráce, nadraďovanie ambícií vlastného osobného či straníckeho ega nad životné národnoštátne záujmy spolu s chýbajúcou koordinovanou spoluprácou národných síl zatiaľ neveští pre slovenský národ a štát nič dobré.

              Predvolebnú kampaň s jej kladmi aj zápormi máme však už za sebou. Skončili sa reči aj sľuby.  Už vieme – kto je kto, o čo komu ide, aj za koho hrá a aké hodnoty presadzuje. Masky zo skutočných tvárí už spadli – spadne aj opona? Opona za tvorivou prácou, snaženiami, zápasmi a bojmi všetkých generácií Slovákov,  ako spadla pred vyše tisícročím v osudovom roku 907? Dovolí to „srdce národa“?!

             Ruky či nohy organizmu môžu slúžiť aj na prospech iných, cudzích. Srdce však slúži vždy iba a výhradne svojmu organizmu. Svojmu mozgu, svojim orgánom, svojim končatinám – svojmu národu.

            Srdcom každého národa sú jeho národné sily. V našom prípade slovenskí vlastenci, vlastenecké organizácie a ustanovizne, vlastenecké politické subjekty. Oni majú najväčšiu zodpovednosť za osud svojho národa. Ak oni – ako „srdce národa“ – svoje nezastupiteľné povinnosti zanedbajú, ak oni zlyhajú, oni sa vzdajú či dokonca zradia, hrozí, že zahynie celý národ.

              V tejto chvíli rozhodovania o našom ďalšom osude si spomeňme na tých, ktorí v nepomerne ťažších podmienkach svoj národ nikdy nesklamali, nezradili ani neopustili. Nech nás povzbudia slová Ľudovíta Štúra: „Neopúšťajme sa krajania slovenskí! Kto sa sám neopúšťa, nebýva opustený!“ Stojíme pred tvárou dejín vlastného národa aj súdom vlastného svedomia. Nezastupiteľne. Je rad na nás ako občanoch – voličoch!

                Kto sa cíti byť a kto tvorí to skutočné, živé a pre náš národ tlčúce „srdce národa“, ten neomylne vie, čo je  29. februára 2020 jeho povinnosťou!

SLOVÁCI A SLOVENKY!

                Masky už spadli. Nedopusťme, aby spadla aj opona za posledným dejstvom v slovenskej réžii a aby naše celonárodné dejinotvorné snaženie pohltila tma. Tento raz hrozí,  že už navždy!

                V hre je oveľa viac ako mnoho aj viac ako veľa. V hre je viac ako iba boj o moc a vládu. V hre je všetko hodnotné a významné, čo sme ako národ vytvorili, vybojovali a zaplatili vlastnými životmi. Tento boj prehrať nesmieme. Urobme všetko preto, aby sme za vlastné chyby pri tomto osudovom rozhodovaní nemuseli zaplatiť  vlastnou budúcnosťou!

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň