piatok, 7 októbra, 2022
spot_img
ÚvodNa zamyslenieProtest Kongresu slovenskej inteligencie proti potláčaniu slobody slova a zneužívaniu brachiálnej...

Protest Kongresu slovenskej inteligencie proti potláčaniu slobody slova a zneužívaniu brachiálnej moci

Kongres slovenskej inteligencie týmto kategoricky protestuje proti škandalóznemu prepadu a trestnému stíhaniu, ktorému čelí 74-ročný emeritný vysokoškolský pedagóg Technickej univerzity v Košiciach Doc. Ján Dudáš, DrSc.

Dňa 28. mája v ranných hodinách ho v byte prepadlo desaťčlenné komando „národnej protiteroristickej jednotky NAKA“ pod velením mjr. Iványiho, ktoré mu vykonalo päťhodinovú domovú prehliadku v byte i v kancelárii, pričom mu zabavili počítače i osobné materiály. Dôvodom jeho trestného stíhanie zo strany špeciálneho prokurátora Mgr. T. Honza je jeho polemika so šéfom „Múzea holokaustu“ v Seredi Mgr. M. Korčokom zverejnená v minulom roku.

KSI pokladá za neakceptovateľné, aby diskusia o historických témach bola dôvodom na zastrašovanie slovenských intelektuálov, či dokonca na ich prenasledovanie a trestné stíhanie. Sporné miesta našej histórie či historickej pamäti sa majú riešiť na odbornom fóre slobodnou a vecnou polemikou, nie zásahmi maskovaných príslušníkov špeciálnych jednotiek politickej polície, či na pôde špeciálnych súdov. Nejde tu len o zásah a poškodenie cti i dobrého mena konkrétnej osoby, ale o zastrašovanie a umlčiavanie všetkých kriticky zmýšľajúcich ľudí. Pravdu, ani snahu po jej nájdení však nemožno umlčať ani tými najbrutálnejšími zásahmi štátnej moci. O tom nás presvedčili dejiny už mnohokrát – nepodarilo sa to ani jednému režimu, ani jedinému diktátorovi. Je preto na počudovanie, že súčasná vládna moc si to neuvedomuje, či nechce uvedomiť.

- Podporte nás -

Takýto prípad brachiálneho zásahu proti členovi slovenskej akademickej obce tu nebol od roku 1989, keď padol totalitný režim. Práve naopak, podobné praktiky boli typickým znakom jeho najhoršieho obdobia – 50. rokov.

Vyzývame týmto vládu SR i poslancov NRSR, aby vo veci začatia trestného stíhania Doc. Dudáša, len kvôli vysloveniu polemickej reakcie, okamžite zjednali nápravu a nedopustili zneužívanie Národnej kriminálnej agentúry a Špeciálnej prokuratúry. Tieto sa predsa majú zaoberať najzávažnejšími formami trestných deliktov, nie prenasledovaním slobodne zmýšľajúcich intelektuálov.

Vyzývame ich, aby bezodkladne zabezpečili dodržiavanie základných ľudských práv definovaných v Ústave SR – konkrétne čl. 26 o slobode prejavu.

V opačnom prípade sa režim, ktorý reprezentujú, a ktorý vykonáva takéto surové zásahy, v žiadnom prípade nemôže označovať za demokratický. Vystavuje sa na posmech a odsúdenie celého kultúrneho sveta, a v konečnom dôsledku aj histórie.

Martin Lacko, historik, prvý hovorca KSI

Peter Štrelinger, spisovateľ, predseda KSI

Ružomberok, 5. júna 2020

image_printTlačiť článok

2 KOMENTÁRE

 1. Vážení pani ,Postrádam vo vašom intelektuálnom šote opäť vami pravidelne opakovane Traubnerovo klamstvo a glorifikácia dr.Hofmana s jeho fantazmagórii o soche vďaky Jozefovi Tisovi v Jeruzaleme. Prajem vám veľa úspechov v ďalšom šíreniu hoaxov a ešte veľa takých priaznivcov,ako bol vo svojom prejave pan Mazurek

 2. S Láskou Ľubomír
  Všetkým, ktorí ešte nestratili Srdce a zachovali si pokoru, cit, súcit, úctu, spolupatričnosť, solidaritu, mravy, čnosti, štedrosť, vďačnosť, srdečnosť, odpúšťanie, milosrdenstvo, vzájomnosť, pomoc, službu, svedomie, charakter, silu mierotvorcovstva, zodpovednosti a bezpečnosti!
  Sestry a bratia Židia, Chasidi, a či Chazari, prosím Vás, zastavte toto vyčíňanie, podobajúce sa starobiblickým predkom nenávisti, odplaty, pomsty a prihláste sa čestne, charakterne a zodpovedne, kto stojíte za aktivitami nezlučiteľnými s učením Lásky v zmysle Talmudu a Tóry!
  Sestry a bratia Židia, Chasidi, a či Chazari, prosím Vás, uvedomte si, že nevlastníte ani celý svet, ani Zem, ale ani svoje telá, ste iba dočasnými nájomníkmi a spomeňte si, ako draho vykupovali pyšné šoa abaddónické príčinné následky Vaši predkovia za život v rozpore s Adonaiovými prikázaniami pre spásu duší odovzdanými nášmu spoločnému predkovi Mojžišovi! Lebo, čokoľvek svetské urobíte jednému z Adonaiových detí, aj Gójom, spravodlivou odmenou Vám bude mier, prosperita, úcta, bezpečnosť, rodina, rod, národ, zdravie, šťastie, požehnanie a milosrdenstvo! Ak sa tak nedeje, ak prevažujú chtonické prvky v našom živote, potom sa nečudujme, že je svet špehovania, udávania, vyšetrovania, súdenia a škodoradostného, či segregačne povýšeneckého trestania v stave predapokalypticky kataklizmaticko-katarznom.
  Shalom aleichem! (!שלום ושלום אני מאחל לך)
  Boh je s Tebou, Slovensko! (!אלוהים יהיה איתך, סלובקיה)
  Šema Slovakia! Počúvaj Slovensko!
  ♥♥♥♥♥♥
  6.6.2020 01:43

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň