sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieProtest Kongresu slovenskej inteligencie proti potláčaniu slobody slova a zneužívaniu brachiálnej...

Protest Kongresu slovenskej inteligencie proti potláčaniu slobody slova a zneužívaniu brachiálnej moci

Kongres slovenskej inteligencie týmto kategoricky protestuje proti škandalóznemu prepadu a trestnému stíhaniu, ktorému čelí 74-ročný emeritný vysokoškolský pedagóg Technickej univerzity v Košiciach Doc. Ján Dudáš, DrSc.

Dňa 28. mája v ranných hodinách ho v byte prepadlo desaťčlenné komando „národnej protiteroristickej jednotky NAKA“ pod velením mjr. Iványiho, ktoré mu vykonalo päťhodinovú domovú prehliadku v byte i v kancelárii, pričom mu zabavili počítače i osobné materiály. Dôvodom jeho trestného stíhanie zo strany špeciálneho prokurátora Mgr. T. Honza je jeho polemika so šéfom „Múzea holokaustu“ v Seredi Mgr. M. Korčokom zverejnená v minulom roku.

KSI pokladá za neakceptovateľné, aby diskusia o historických témach bola dôvodom na zastrašovanie slovenských intelektuálov, či dokonca na ich prenasledovanie a trestné stíhanie. Sporné miesta našej histórie či historickej pamäti sa majú riešiť na odbornom fóre slobodnou a vecnou polemikou, nie zásahmi maskovaných príslušníkov špeciálnych jednotiek politickej polície, či na pôde špeciálnych súdov. Nejde tu len o zásah a poškodenie cti i dobrého mena konkrétnej osoby, ale o zastrašovanie a umlčiavanie všetkých kriticky zmýšľajúcich ľudí. Pravdu, ani snahu po jej nájdení však nemožno umlčať ani tými najbrutálnejšími zásahmi štátnej moci. O tom nás presvedčili dejiny už mnohokrát – nepodarilo sa to ani jednému režimu, ani jedinému diktátorovi. Je preto na počudovanie, že súčasná vládna moc si to neuvedomuje, či nechce uvedomiť.

Takýto prípad brachiálneho zásahu proti členovi slovenskej akademickej obce tu nebol od roku 1989, keď padol totalitný režim. Práve naopak, podobné praktiky boli typickým znakom jeho najhoršieho obdobia – 50. rokov.

Vyzývame týmto vládu SR i poslancov NRSR, aby vo veci začatia trestného stíhania Doc. Dudáša, len kvôli vysloveniu polemickej reakcie, okamžite zjednali nápravu a nedopustili zneužívanie Národnej kriminálnej agentúry a Špeciálnej prokuratúry. Tieto sa predsa majú zaoberať najzávažnejšími formami trestných deliktov, nie prenasledovaním slobodne zmýšľajúcich intelektuálov.

Vyzývame ich, aby bezodkladne zabezpečili dodržiavanie základných ľudských práv definovaných v Ústave SR – konkrétne čl. 26 o slobode prejavu.

V opačnom prípade sa režim, ktorý reprezentujú, a ktorý vykonáva takéto surové zásahy, v žiadnom prípade nemôže označovať za demokratický. Vystavuje sa na posmech a odsúdenie celého kultúrneho sveta, a v konečnom dôsledku aj histórie.

Martin Lacko, historik, prvý hovorca KSI

Peter Štrelinger, spisovateľ, predseda KSI

Ružomberok, 5. júna 2020

- Podporte nás -

2 KOMENTÁRE

 1. Vážení pani ,Postrádam vo vašom intelektuálnom šote opäť vami pravidelne opakovane Traubnerovo klamstvo a glorifikácia dr.Hofmana s jeho fantazmagórii o soche vďaky Jozefovi Tisovi v Jeruzaleme. Prajem vám veľa úspechov v ďalšom šíreniu hoaxov a ešte veľa takých priaznivcov,ako bol vo svojom prejave pan Mazurek

 2. S Láskou Ľubomír
  Všetkým, ktorí ešte nestratili Srdce a zachovali si pokoru, cit, súcit, úctu, spolupatričnosť, solidaritu, mravy, čnosti, štedrosť, vďačnosť, srdečnosť, odpúšťanie, milosrdenstvo, vzájomnosť, pomoc, službu, svedomie, charakter, silu mierotvorcovstva, zodpovednosti a bezpečnosti!
  Sestry a bratia Židia, Chasidi, a či Chazari, prosím Vás, zastavte toto vyčíňanie, podobajúce sa starobiblickým predkom nenávisti, odplaty, pomsty a prihláste sa čestne, charakterne a zodpovedne, kto stojíte za aktivitami nezlučiteľnými s učením Lásky v zmysle Talmudu a Tóry!
  Sestry a bratia Židia, Chasidi, a či Chazari, prosím Vás, uvedomte si, že nevlastníte ani celý svet, ani Zem, ale ani svoje telá, ste iba dočasnými nájomníkmi a spomeňte si, ako draho vykupovali pyšné šoa abaddónické príčinné následky Vaši predkovia za život v rozpore s Adonaiovými prikázaniami pre spásu duší odovzdanými nášmu spoločnému predkovi Mojžišovi! Lebo, čokoľvek svetské urobíte jednému z Adonaiových detí, aj Gójom, spravodlivou odmenou Vám bude mier, prosperita, úcta, bezpečnosť, rodina, rod, národ, zdravie, šťastie, požehnanie a milosrdenstvo! Ak sa tak nedeje, ak prevažujú chtonické prvky v našom živote, potom sa nečudujme, že je svet špehovania, udávania, vyšetrovania, súdenia a škodoradostného, či segregačne povýšeneckého trestania v stave predapokalypticky kataklizmaticko-katarznom.
  Shalom aleichem! (!שלום ושלום אני מאחל לך)
  Boh je s Tebou, Slovensko! (!אלוהים יהיה איתך, סלובקיה)
  Šema Slovakia! Počúvaj Slovensko!
  ♥♥♥♥♥♥
  6.6.2020 01:43

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň