nedeľa, 6 októbra, 2024
spot_img
ÚvodPoučme sa z dejínPrvá Slovenská republika sa zrodila pred 81 rokmi

Prvá Slovenská republika sa zrodila pred 81 rokmi

( Tri otázky pre historika – PhDr. Martin Lacko, PhD. )

Prečo zanikla ČSR?

Okrem hlbokých vnútorných rozporov, ktoré so sebou od svojho zrodu niesla, a s ktorými sa jej predstavitelia nedokázali vysporiadať, zanikla najmä v dôsledku vôle štyroch veľmoci vyjadrenej na Mníchovskej konferencii v septembri 1938. Po Mníchove sa už nehralo o ČSR, české krajiny boli už pod pevnou kontrolou Nemecka, hralo sa len o Slovensko a Podkarpatskú Rus. Čo bude s nimi, komu pripadnú. Boli totiž malé, nemali tradíciu vlastnej štátnosti, ani medzinárodné krytie pre svoje jestvovanie.

   Akú rolu hrali naši susedia?

Prvým a kľúčovým cieľom maďarskej politiky od roku 1918 bola obnova starých uhorských hraníc, predovšetkým na severe, pri tzv. Felvidéku. Po Mníchove maďarská politika a diplomacia vyvinuli veľké úsilie, aby im Hitler prepustil nielen južné oblasti (získané 2. novembra 1938 Viedenskou arbitrážou), ale aj zvyšok Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Okrem toho Maďarsko už od októbra 1938 začalo voči Slovensku a Podkarpatskej Rusi sériu ozbrojených, teroristických útokov, niečo podobné, ako v Sudetoch robili tzv. Freikorps.

Nárok na Slovensko si potom samozrejme robila aj česká politika, pokladala ho za neodňateľnú súčasť  Československa, ktoré vnímala ako český štát.

Napokon tu bolo aj Poľsko, ktoré si nárokovalo na severné oblasti Slovenska. A okrem toho sa snažilo aj o vytvorenie spoločnej hranice s Maďarskom – k čomu aj v marci 1939 došlo. To bolo pre existenciu Slovenska smrteľnou hrozbou.

Ako môžeme dnes, po vyše 80 rokoch, hodnotiť 14. marec 1939?

14. marec bol skrížením plánov a egoistických záujmov maďarskej, poľskej i českej politiky. Mocenské vákuum, ktoré v r. 1938/1939 vzniklo, využili Slováci na naplnenie svojho samourčovacieho práva, na vytvorenie vlastného štátu, hoci pod garanciou Nemecka. Susedia z toho neboli nadšení. To však neznamená, že by sa im za to mali Slováci ospravedlňovať, alebo sa za to hanbiť. Ak by to robili, bol by nielen svetovým unikátom, ale by ich mohli podozrievať z nesvojprávnosti a duševnej zaostalosti.

PhDr. Martin Lacko, PhD.

Logo na voľné šírenie

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

1 KOMENTÁR

  1. Ak chceme poznať skutočnú historickú pravdu o Slovenskom národe musíme poznať i skutočnú pravdu i o I. Slovenskej republike. Ak sme nechceli byť znovu v područí a poddaní Maďarsku, Poľsku na západe Nemecku (ako sa to stalo Českému národu) vznik I. SR bol nevyhnutnosťou vtedajších vládnych národovcov, (ich mená nebudem úmyselne menovať) podriadiť sa diktátu Mníchova a utvoriť svoju SR.. Len tak mohol Slovák byť pánom na Slovensku, i keď oklieštený, časťou Slovenského územia Viedenskou arbitrážou. Či sme neboli možno i krutejšie podmanení po II. sv. vojne 40 rokov Sovietskej diktatúre vo všetkých sférach spoločenského života?

    Vždy sme boli v nejakom područí. O tom druhom područí sa veľmi málo píše. Taká je pravda o našom Slovenskom národe.
    Okrem hlbokých vnútorných rozporov, ktoré so sebou od svojho zrodu niesla, a s ktorými sa jej predstavitelia nedokázali vysporiadať, zanikla najmä v dôsledku vôle štyroch veľmoci vyjadrenej na Mníchovskej konferencii v septembri 1938. Po Mníchove sa už nehralo o ČSR, české kr…

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň