štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img

Referendum

Brezová, 26. januára 2021          René Pavlík, člen združenia Rastic                                

Skôr či neskôr nás čakajú voľby do NRSR. Doposiaľ sme vždy vládu nad našim životom odovzdávali politickým stranám a skôr či neskôr sme ľutovali. Politické strany nemajú trestnoprávnu zodpovednosť a politici väčšinou nemajú morálne zábrany. S novou nádejou sa tešíme na nové voľby a história sa zopakuje. Víťazia tie strany, ktoré majú lepších sľubovačov. Sľubovali nám beztriednu spoločnosť, rovnoprávnosť, spravodlivosť bez výnimky, Švajčiarske dôchodky, dvojnásobné platy, dobrých hospodárov, transparentnosť, …, ale v skutočnosti sú každé voľby iba nová pyramídová hra pre dnes už beznádejne sklamaných platičov.

Priznajme si – tento systém občanom nevyhovuje. Je potrebné nastoliť skutočnú zmenu. Je potrebné zmeniť voľbu zástupcov občanov do parlamentu. Nový zastupiteľský orgán by mal mať dve oblasti tvorby – stavy a regióny.

Stavy prežili feudalizmus, kapitalizmus, socializmus a prežijú aj dnešnú novootrokársku dobu. Každý štát potrebuje školstvo, poľnohospodárstvo, remeselníctvo, finančníctvo, lekárstvo, služby, obranu, ochranu, obchod, umenie, správu, … .

Regióny majú rovnakú životnosť ako profesie – tiež existujú od nepamäti. Územie štátu je rozdelené na regióny. Preto druhú časť snemovne by tvorili zástupcovia regiónov. Ľudia, čo v regióne žijú, miestne problémy poznajú a tiež poznajú ich riešenie.

Nový zastupiteľský orgán bude zložený zo zástupcov stavov a zástupcov regiónov v pomere 54 : 56, takže počet poslancov v NRSR bude 110.Počet aj pomer zástupcov sa v celoštátnej diskusii môže zmeniť, ale princíp by mal ostať.

Napríklad:

Počet stavov………………….6                        Počet regiónov…………………..28

Poslancov za každý stav …9                          Poslancov za každý región ……2

Za stavy celkom…………..54 posl.                 Za regióny celkom……………..56 posl.

Parlament zostavený zo zástupcov regiónov a zástupcov profesií bude schopný riešiť problémy, ktoré trápia Slovensko a obmedzí nekonečné hašterenie politických strán.

S novým systémom sa musí zmeniť aj postoj poslanca. Ak volený reprezentant príjme voľbu, musí dôveru voličov považovať za česť. Musí si byť vedomý toho, že prospech voličov má väčšiu hodnotu ako jeho vlastný úžitok. V opačnom prípade má jedinú možnosť – opustiť zastupiteľský orgán.

Pozbaviť mandátu zástupcu stavu bude v právomoci stavu, poslanca regiónu odvolá referendum regiónu. Mandát predajného, tzv. nezávislého poslanca je zvrhlosť a tento inštitút je nutné zrušiť.

Referendová otázka:

Som za celoštátnu diskusiu o zložení NRSR iba zo zástupcov stavov a regiónov.

Pozn. redakcie: Ide o jednu z predstáv riešenia súčasného stavu na Slovensku. Čo si o nej myslíte?

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň