štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodPoučme sa z dejínSlovensko, Slováci, svet

Slovensko, Slováci, svet

(pozitívne fakty slovenských dejín)

Medzi prirodzené – a teda neodňateľné – práva národa patrí aj slobodná interpretácia vlastných dejín. Toto právo využili všetky slobodné národy a vychovali si sebavedomé generácie vlastencov, ktoré svoj pozitívny postoj k vlastným dejinám prenášajú na ďalšie generácie, aby slúžil ako silný motivačný faktor pri obhajovaní ich práv a presadzovaní ich záujmov. V častých prípadoch, najmä v prelomových obdobiach, ako motivačný faktor – najsilnejší.

         Vlastenectvo patrí k výrazne pozitívnym hodnotám a tak je chápané aj prezentované všade na svete. Dokazujú to pamätníky historickým osobnostiach a udalostiam vo všetkých krajinách sveta. V istých exponovaných dejoch celospoločenského významu je vlastenectvo – patriotizmus nenahraditeľným fenoménom  posúvajúcim objekty dejín, ale aj ich subjekty – národy, k neobyčajným výkonom.

         O našich slabostiach, nedostatočnostiach, omyloch a chybách… sa popísalo dosť. Prevažná časť našej histórie bola interpretovaná cudzími z hľadiska cudzích záujmov. To zanechalo svoje neblahé stopy nielen na sebavedomí slovenského národa, ale aj rovnako neblahé stopy na vedomí cudzích o nás. Túto dvojnásobnú škodu ako nežiaduci a neopodstatnený stav v partnerských, rovnoprávnych vzťahoch medzi národmi, je treba odstrániť.

         Nepravdivé mýty, výmysly, zámerné lži či zákerné polopravdy treba vyvážiť pozitívnymi dôkazmi o činorodej tvorivej a kultúrnej, civilizáciotvornej prítomnosti Slovákov na poli európskych a svetových dejín. Týchto nesporných faktov je dosť na to, aby sa nimi vyvážila doterajšia tendenčná zaujatosť a ideologická deformovanosť výkladu našich dejín, a tiež dosť na to, aby sa Slovákom vrátilo ich prirodzené a opodstatnené sebavedomie národa tvorcov hodnôt, ktoré civilizovali Európu a svet.

akad. mal. Viliam Hornáček

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň