streda, 17 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieSNS a jej budúcnosť

SNS a jej budúcnosť

SNS sa chystá k ďalšiemu zásadnému snemu. Od svojho nového vzniku prežíva chvíle slávy, aj hanby. Po poriadnom volebnom fiasku nastáva chvíľa, či príležitosť k oživeniu. Čo je k tomu potrebné? Ide o súbor niekoľkých požiadaviek: definovanie národných hodnôt, vytvorenie vízie Slovenska v súčasnom svete a nájdenie vhodnej osobnosti, ktorá by dokázala zrekonštruovať stranu a presvedčiť verejnosť o jej užitočnosti. Dnes je k tomu vhodný čas, keďže korona zmrazila život vo svete a teda aj na Slovensku a žiadna strana neponúka víziu nového rozbehu.

Takže snem by mal byť prvým a zásadným krokom k rekonštrukcii strany. Znamená to skultúrnenie vedenia a vytvorenia prostriedkov komunikácie s národom – napokon to je jediná úloha takéhoto typu strany.

Tiež to znamená presnejšie uchopenie národnej histórie – nie formou agresívnych kardinálnych postojov, ale pripustenie plurality hodnotenia, no pri zásadnej zhode na hodnotách. Zároveň si treba všimnúť trendy vývoja v tomto storočí a nájsť tam miesto pre Slovensko – nie na okraji, ale v prvej tretine. Ide o ekonomiku, kultúru, vzdelanie, sociálne istoty, politický prejav, aj medzinárodnú komunikáciu.

SNS by si mala vytvoriť systém zachytávania vhodných osobností pre realizáciu národných potrieb. Je trápne, ak sa strana dostane do vlády a potom hľadá ľudí do mocenských pozícií, obyčajne to dopadne zle. Napokon je vizitkou politickej strany aké má personálne „podhubie“, teda voľnú množinu prívržencov.

To všetko je úlohou hlavnej osobnosti, zvyčajne predsedu strany. Doteraz sa SNS prezentovala iba dočasnými osobnosťami, ktoré buď stranu obnovovali, alebo ju ťahali zo šlamastiky, čo je iba chvíľková záležitosť – no koncepčné a kultivované osobnosti sa strany iba dotýkali, ale ju neovplyvnili.

Snem by nemal byť bojom o moc, ale o lepšie Slovensko – a to nedokáže urobiť iba strana, ale vždy v spojení s inými spolkami a kultúrnymi organizáciami. Musí obsahovať aj „odborníkov na budúcnosť“, inak ju čaká stála hojdačka: chvíľu hore, chvíľu dolu, až kým občanom nedôjde trpezlivosť a nechajú ju úplne padnúť na dno.

Tak ako ďalej Slovenská národná strana?

4.5.2020 prof. PhDr. Rastislav Tóth, CSc.

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň