štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img

Vieme riadiť II

Prof. J. Husár Bratislava, 1.8.2021

Nedávno som dostal vzácny dar, knihu Hoj, zem drahá od M. Rázusa. Prekvapilo ma, že napísal báseň ZNAJ VLÁDNUŤ! (Našim politikom). Moja minulá úvaha mala názov Vieme riadiť?

Do diela Rázusa som sa zahĺbil. Nemôžem nezačať týmto citátom: „A komu hnev či pomsta černie v stope, ten Slobodienke našej jamu kope!!!“ Báseň je platná aj pre našu dobu. Priam musím odcitovať aj toto: „Ty, ktorý sa staneš  prezidentom, premiérom, ministrom, županom, vysokým úradníkom, či akýmkoľvek iným predstaviteľom, mysli na seba až vtedy, keď šťastne „pribijeme“ – až naša plť dopláva do cieľa.“ Iste vyjadril to, čo dobre poznal. V rokoch 1929 – 37 bol predsedom SNS a poslancom Národného zhromaždenia v Prahe. Zanechal nám veľké mravné posolstvo. Rázus sa v svojom svätom zanietení skutočne obetoval, lenže v zápasoch, v ktorých sa používali zákerné intrigy a klebety, stratil zdravie i životnú vitalitu. Nemôžem neuviesť  tento slávny verš:

Kto stojíš pri vode – hľaď! Časy sú tak kruté!

A v sparných diaľavách tak mnohá hrozba drieme,

buď múdry na hĺbkach, buď silný na zákrute,

a mysli na seba – až šťastne pribijeme.

Básnikov spor s egoizmom – s „myslením na seba“, ktorý tak neznesiteľne dodnes čerí slovenské hladiny, zneisťuje verejný život a, dovolím si povedať, spochybňuje dôveru Slovákov v politiku teda nielen dnes, ale už dávno. Ktorý predseda vlády, minister financií, či poslanec NR SR po roku 1989 napísal porovnateľné dielo ako dielo ZNAJ VLÁDNUŤ? Dobre vime, že práve nepodkupnosť Rázusa mu v závistlivom slovenskom prostredí narobila veľa nepriateľov, lebo len málokto dokázal v búrkach života niesť také náročné mravné posolstvo ako on. Nedal sa zastrašiť a tobôž zlomiť. Nech si čitateľ porovná dnešných vodcov s týmto nielen politickým ale aj literárnym velikánom.

Stalo sa to, že ani dnes nechceme počuť fakty, pravda nie je pravda, či na Slovensku či v EÚ. Spoliehame sa na peňažnú hodnotu HDP, čo je bezobsažné číslo, bez informačnej hodnoty a tak môžeme iba zablúdiť. Veď už aj guvernér NBS povedal, že je tu umieračik eura. Prečo? Práve zato, že nevieme riadiť a nevieme vládnuť; nevieme riadiť obeh peňazí, premenné sú v náročnom matematickom vzťahu. Hoc ekonómia už dávno opísala hospodársky ideál usporiadanej spoločnosti či zlé spôsoby vlády, nemáme ho; ideál definovaný práve našimi veľkými ekonómami (Prof. K. Engliš, Prof. R. Briška), naša prax úplne ignoruje. Práve preto, že negujeme poznatky, rozhoduje, ako denne vidíme, svojvôľa. Bezmedznosť svojvôle však logicky naráža na hrádze vzdoru, viď aj posledný protest pred prezidentským palácom.

Už dlho sa usilujem, aby naša vláda reálne zabezpečila aplikáciu ekonomickej vedy. Tvrdím, že hlavným problémom, nielen na Slovensku ale aj v EÚ je neexistencia vymedzenia obsahu a formy vyjadrenia ekonomických informácií, adekvátne zobrazenie tých reálnych procesov, ktoré sú v rukách vlády, s ktorými je spojené riadenie ekonomiky, organizácia tokov ekonomickej informácie, zmysel ukazovateľa, opodstatnenosť ekonomického rozhodnutia. Ba jasnejšie a širšie, nemáme vyriešený problém riadenia výroby, riadenia distribúcie a riadenia akumulácie outputu, ktorý, žiaľ, meriame iba už spomenutým HDP. Práve vďaka technikám analýzy modernej ekonómie vieme správne rozhodnúť, ako zasiahnuť do fungovania ekonomiky. Ekonómovia sa dnes stretajú s explóziou  ekonomických informácií, ktoré nebudú k riadeniu a rozhodovaniu potrebné. Fundamentálne ekonomické poznatky podstaty ekonomiky odhaľujú najvnútornejšie zákony štruktúry a pohybu ekonomiky. Pre pochopenie podstaty je preto potrebný usporiadaný systém ekonomických informácií. Napísal som to aj, vtedy ešte predsedovi vlády, I. Matovičovi:

Vážený pán predseda vlády,

v prílohách zistíte, ktoré sú základne ekonomické problémy ekonomiky SR, na ktoré som upozorňoval všetkých predsedov vlády. Vláda by mala dvakrát do roka hodnotiť vývoj ekonomiky a hlavne jej rovnovážny stav. Tento účel pre vládu splnia usporiadané makroekonomické údaje (nie iba HDP), ktoré  navrhujem v takomto usporiadaní:

AGREGOVANÉ MAKROEKONOMICKÉ ÚDAJE  PRE VLÁDU

Netto export, rozpočet vlády, úspory a investície; ich vzťahy v ekonomickej rovnováhe

                                                                     Symboly                                Údaje

a) Premenné

Export                                                          X                                            62,10

Import                                                          M                                           69,94

Výdavky vlády                                            G                                           24,74

Netto dane                                                    T                                           21,61

Investície                                                       I                                           22,70

Úspory                                                          S                                           17,99

b) Bilancie

Netto export                                     X – M                  62,10 – 69,94 = – 7,84

Sektor vlády                                     T – G                   21,61 – 24,74 = – 3,13           

Súkromný sektor                             S – I                   17,99 – 22,70 = – 4,71

c) Vzťahy medzi bilanciami, rovnováha

Prvá definícia     HDP = C + I + G + (X – M)

Druhá definícia            = C + S + T

Po úprave         X – M = S – I + T – G       a teda

Netto export                          X – M                                   – 7,84

Sa rovná

Sektor vlády                         T – G                                     – 3,13

plus

Súkromný sektor                 S – I                                      – 4,71  

Vidíme, že všetky tri sektory majú dlhy! Z hodnoty HDP = 69,60 to nevidíme.

Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

Bratislava 20/4/2020

Záver. Verím, že z toho, čo som napísal zračí potreba vládnutia, opierajúca sa o hlboké ekonomické poznatky. Z predsedovi vlády uvedeného usporiadania ekonomických veličín je zrejmá fiskálna kompaktnosť; vidieť premenné a aj najvýznamnejšiu ekonomickú rovnicu, rovnicu rovnováhy ekonomiky. M. Rázus nepoznal takúto organizáciu ekonomických dát, lebo súčasná ekonómia vznikla až v roku 1936. My však nemáme jeho morálne zásady. Ekonomický svet sa zmenil a tak originálne idey sú skutočne požiadavkou dnešnej doby.

1 KOMENTÁR

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň