streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieVládny program - naozaj ide o program?

Vládny program – naozaj ide o program?

Stanovisko k PVV – prof. PhDr. Rastislav Tóth, CSc.

Hneď pri prvom nazretí do programu vlády SR človeka neprekvapí jeho rozsah, ale štruktúra. Ak je dokument veľký, tak sa zužuje počet záujemcov o jeho prečítanie – no ale to by veľmi nemuselo vadiť.

Vieme v akej dobe žijeme – ide o výrazné znehybnenie Slovenska. Korona v kombinácii s Igorom Matovičom výrazne spomalili život na Slovensku, čo je dnes jeho určujúcou črtou. Preto by sa čakalo, že hlavným bodom bude záchrana a obnovenie celospoločenského života na Slovensku. To sa ale v programe nekoná.

Program je písaný tak, akoby sa nič zvláštne nestalo a jednoducho život pulzuje nerušene ďalej. Je to rozsiahla literárna práca, akoby pokus o nejakú maturitu. No je v nej všeličo čo tam nemá byť, zato tam chýbajú podstatné časti.

Takže po poriadku: programové vyhlásenie vlády malo obsahovať tri časti: záchrana Slovenska, vytvorenie základov pre obnovenie celkového života a následne program vitalizácie, ktorý mohol byť rozdelený do dvoch častí – prvá by sa venovala rozvojovým zámerom a druhá by už reflektovala blížiace sa nové parlamentné voľby. Nič takéhoto však v dokumente nie je.

Čo je v programe zbytočné? To sú všetky drobnejšie úlohy, ktoré sa mali nachádzať v jeho rozpracovaní pre rezorty. Vyzerá to tak, že sa zišlo pomerne mnoho ľudí a každý chcel mať svoj pomníček v programe, takže vznikla nesúrodá zmes týchto individuálnych prianí a nápadov.

Každá vláda by si mala stanoviť priority, ktoré budú počas jej pôsobenia bariérami usmerňujúcimi rozhodovanie. Tých priorít môže byť tak 5-6, možno až do desať, ale určite nie viac. Za situácie, v akom sa Slovensko nachádza, by som sa prikláňal skôr k tým 5-6 prioritám. Veď ide, alebo by malo isť, o záchranu celej krajiny v mene života ľudí, ale aj v mene postavenia Slovenska vo svetovom systéme. No a v úvode by sa mala koalícia „priznať“ z akej filozofickej podstaty vychádza. To sa z dokumentu nedozvieme, zato sa dozvieme, že policajní šéfovia budú každoročne chodiť na detektor lži. Čo tak tam posadiť členov vlády?

Vládnemu programu teda chýba ideové východisko, akási ústredná myšlienka a majáčik pri rozhodovaní.

Napriek tomu, že ide o nečakane rozsiahly dokument, dá sa čakať, že bude priebežne upravovaný, pretože v ňom chýbajú dôležité zreteľné smerovania: napríklad pri boji s korupciou, či pri reformovaní školstva, zdravotníctva a súdnictva. Ono to tam nie je asi preto, že hlavnou metódou akejkoľvek reformy budú personálne výmeny – a hotovo.

Opäť sme v situácii, kedy vláda bude vládnuť a od občanov bude vyžadovať poslušnosť a zhovievavosť, veď politici sú tlačení koronou a s tým sa predsa nikdy nestretli.

Neviem, či je potrebné také rozsiahle programové vyhlásenie aj kvôli možnej životnosti vládnej koalície. Ako dlho vydrží v takejto zostave?

Mali by vznikať alternatívne predstavy o vládnutí, aby bolo niečo k dispozícii pre každý prípad. Zatiaľ je potrebné, aby parlament schválil toto vyhlásenie, inak sa otvoria vrátka pre nečakané konanie v duchu ústavy – aj v Česku mali tzv. úradnícku vládu, ktorá síce nenašla parlamentnú podporu, ale zato si veselo a smelo vládla – to je horší scenár, ako tento aktuálny. No ale ak budú občania nespokojní, tak majú možnosť vyslovovať sa podobne ako proti premiérovi Ficovi a možno aj privodiť predčasné voľby a prerozdeliť oprávnenia vládnuť. Ktovie…

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň