sobota, 7 septembra, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieKrátke stanovisko k návrhu PVV - prof. Ing. Jaroslav Husár, CSc. (list...

Krátke stanovisko k návrhu PVV – prof. Ing. Jaroslav Husár, CSc. (list predsedovi vlády)

Vážený pán

Igor Matovič

predseda vlády SR

Námestie slobody 1

Bratislava

Vážený pán predseda vlády,

šéfka EK počas nedeľňajšej ceremónie v Bruseli vyhlásila, že jej tím komisárov má ambíciu zanechať budúcim generáciám Európsku úniu, ktorá bude silnejšia než je v súčasnosti. „Európa je poklad, ktorý sme zdedili. Je našou povinnosťou tento poklad zachovať“, vyhlásila von der Leyenová. V tomto duchu sa obraciam na Vás, dnes pri schvaľovaní programového vyhlásenia vlády s takouto konkretizáciou, ktorá by sa mohla dostať do programového vyhlásenia.

Súčasná úroveň stavu a rozvoja technológií kladie čoraz nástojčivejšie do popredia naliehavosť riešenia objektívne jestvujúceho, doterajším chodom historického vývoja podmieneného protirečenia medzi vysokou industriálnou ekonomickou úrovňou celého radu krajín EÚ na jednej strane, a nízkou úrovňou, ekonomickou zaostalosťou mnohých krajín na druhej strane – krajiny V4. Riešenie tohto protirečenia je tak najzásadnejšou úlohu ekonomickej politiky vlády. Základným ekonomickým problémom sú veľké regionálne (okresné) rozdiely na Slovensku, a zvlášť veľké sú regionálne rozdiely v EÚ. Vyrovnávanie medzinárodnej a medzioblastnej (medziokresnej) ekonomickej úrovne vystupuje v mnohostrannej zložitej podobe. V tomto ponímaní považujem za rozhodujúce vymedzenie charakteristických znakov vyrovnávania. Prvým znakom by bolo, či je ekonomický vývoj spojený s likvidáciou zaostávania príslušného štátu (oblasti, okresu) a druhým, do akej miery sa medzištátny (medzioblastný, okresný) ekonomický vývoj spája so zmenšovaním ekonomických a sociálnych rozdielov.

To si, pán predseda, žiada vyriešiť spôsob  merania (miery, ukazovateľov) medzinárodného a  medzioblastného vyrovnávania z pohľadu ekonomickej efektívnosti fungovania ekonomiky SR, či ekonomík EÚ, čo je druhým zásadným problémom. HDP je bezobsažný ukazovateľ, ako som to napísal eurokomisárovi (viď prílohu). Predovšetkým si to žiada aj jednoznačné jeho meranie, určenie stupňa ekonomického vývoja. Nemôžeme sa uspokojiť tým, že poľskí inštalatéri sú schopní napojiť plynové potrubie na sprchy, alebo, že Slovensko identifikuje to, že sa tu narodil Jánošík.

Vláda by mala mať ako jednu z hlavných úloh utvárať relatívne rovnocenné podmienky realizácie pracovnej sily dnešnej modernej spoločnosti EÚ, naši šoféri boli potrestaní.

Ako vidíme, podstatne sa menia podmienky,  a menia sa aj cesty a nástroje realizácie  ekonomického obsahu zachovania si Európy ako pokladu.

Vážený pán predseda, programové vyhlásenie obsahuje veľa nezmyselných ekonomických pojmov, napr. rovná daň, či daňový mix. Vláda musí urobiť neúprosné rozhodnutia, blúdime.

Prílohy:

  1. Agregované makroekonomické údaje pre vládu
  2. List ministri financií I. Miklošovi o nezmysle rovnej dani
  3. List eurokomisárovi Paolo Gentiloneovi, o slabostiach HDP a meraní rozvoja
  4. List predsedovi vlády R. Ficovi z 13/4/2012
  5. List predsedovi vlády R. Ficovi z 14/6/2012
  6. List predsedovi vlády R. Ficovi z 21/7/2006
  7. List predsedovi Smeru R. Ficovi
  8. List predsedníčke vlády I. Radičovej z 21/12/2010
  9. List predsedovi vlády R. Ficovi z 21/4/2015, sústava tabuliek o veličinách HDP
  10. List predsedovi vlády Pellegrínimu o venovaní mojej knihy Aj ekonómia je veda

S pozdravom

Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

Bratislava 20/4/2020.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň