streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodCiele, priority, zásady, koncepcieZdruženie slovenskej inteligencie si pripomenulo 30. výročie vyhlásenia zvrchovanosti Slovenskej republiky

Združenie slovenskej inteligencie si pripomenulo 30. výročie vyhlásenia zvrchovanosti Slovenskej republiky

17. júla sa v Černovej (mestská časť v Ružomberku) uskutočnila slávnostná akadémia k 30. výročiu prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Slávnosť organizovali Združenie slovenskej inteligencie a Spoločnosť Andreja Hlinku.

Historik a člen Združenia slovenskej inteligencie Martin Lacko vo svojej prednáške O ceste Slovákov k zvrchovanosti zhrnul dejinné udalosti okolo Deklarácie, ktorej predchádzalo viacero iniciatív za samostatné Slovensko a apeloval na to, aby sme spoločne pracovali na budovaní historického vedomia a najmä na obnovení stratenej slovenskej suverenity.

Účastníkom slávnosti sa prihovoril aj trojnásobný predseda vlády Slovenskej republiky Vladimír Mečiar, ktorý stál pri zrode Slovenskej republiky. Pripomenul mnohé fakty pred aj po prijatí Deklarácie a skutočnosť, že dnes, keď má štát mnohé problémy, verejnosť mlčí.

Pri príležitosti okrúhleho výročia zvrchovanosti Slovenskej republiky vydalo Združenie slovenskej inteligencie zbierku básní Zápas o domovinu (1989 – 1993). Zostavovateľom zbierky je Martin Lacko, knižku predstavili Martin Lacko a Jozef M. Rydlo.

Na slávnosti nechýbalo ani požehnanie účastníkom katolíckym kňazom Jánom Košiarom. Podujatie sprevádzali verše v podaní Petra Babalu, piesne zaspieval sólista opery Slovenského národného divadla Ivan Ožvát.

Po slávnostnej akadémii účastníci navštívili Dom Andreja Hlinku a položili vence k Pamätníku černovských martýrov. Vo večerných hodinách v Čutkovskej doline zapálil Vatru zvrchovanosti za sprievodu fujary bývalý podpredseda vlády Slovenskej republiky Jozef Prokeš.

Záznam zo slávnosti

Ďalšie fotky zo slávnosti:

Odkaz na dobové autentické dokumenty (z archívu Spoločnosti slovenskej inteligencie KORENE):

https://www.zsi.sk/za-zvrchovane-slovensko-iniciativa-vznikla-pred-30-timi-rokmi/

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň