V záhrade domu Matice slovenskej v Dunajskej Strede leží na zemi v tráve neuveriteľný artefakt. Je to rozbitá pamätná tabuľa s textom pripomínajúcim utrpenie občanov Slovenska, ktorí v rokoch 1938 – 1945 po Viedenskej arbitráži, zažili na území Hortyovského Maďarska nevídaný útlak, doslova kalváriu.
Mramorová tabuľa bola v roku 1998 umiestnená na čelnú stenu domu Matice slovenskej zo strany hlavnej ulice. Na svojom mieste vydržala pár týždňov a potom ju „niekto“ rozbil. Polícia tento protislovenský čin vyšetrovala, ale bez výsledku. Úlomky rozbitej pamätnej tabule matičiari pozbierali a umiestnili do záhrady vedľa domu, kde ich poskladali do pôvodného tvaru a spevnili po obvode betónovým rámom. Pamätná tabuľa tu takto leží už 26 rokov.
Neďaleko odtiaľ sa nachádza honosný maďarský pamätník na udalosť, ktorá sa stala o deväť rokov neskôr po Viedenskej arbitráži – výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom v roku 1947. Kým o brutálnom vyháňaní Slovákov sa dnes hovoriť nesmie, o medzinárodne spečatenej výmene časti obyvateľstva sú plné médiá a aj slovenský parlament o nej už niekoľkokrát rokoval.
Rozbitá pamätná tabuľa je symbolom súčasného stavu našej národnej identity a historickej pamäti. Ako je možné, že situácia dospela až sem? Vážený čitateľ sa to môže dozvedieť v našej aktuálnej a voľne dostupnej publikácii „Správa o náraste iredenty juhu Slovenska v roku 2023“:
https://www.zsi.sk/wp-content/uploads/Sprava_o_naraste_iredenty_na_juhu_SR_2023.pdf
Publikácia je dostupná aj v tlačenej forme v ponuke ZSI a vo viacerých kníhkupectvách.
Titulná fotografia: Rozbitá slovenská pamätná tabuľa v Dunajskej Strede symbolicky znázorňuje aj ponižovanie a diskrimináciu Slovákov na juhu svojej vlasti. Autor fotografie: ZSI