10. 2. 2022, Združenie slovenskej inteligencie
Našu vlasť, Slovensko, ležiacu v srdci Európy, od nepamäti obýva slovenský národ. Slováci nie sú a nikdy neboli agresormi, neprivlastňovali si cudzie územia, aj keď bývali nútení bojovať za cudzie záujmy tých mocných.
Naša vlasť bola však v minulosti nespočetnekrát terčom cudzích záujmov i veľmocenských hier. Naše územie šliapali, kratšie či dlhšie okupovali, najrôznejšie cudzie armády. Európske, ba i ázijské.
Len v priebehu 20. storočia na našu zem vojensky až päťkrát vstúpili maďarské vojská. Stala sa aj terčom vojenských výpadov Poliakov. Osem mesiacov ju okupovala nemecká armáda, a napokon najdlhšie, 23 rokov tá sovietska.
Cudzie, okupačné vojská prichádzali vždy bez pozvania. Nikdy sa nestalo, aby ich iniciatívne pozývala vládna garnitúra. Stalo sa tak až teraz, 9. februára o 11: 40 hod., keď NR SR pod vedením jej predsedu Borisa Kollára odsúhlasila prakticky trvalý pobyt americkej armády na našom území.
Ide o krok, ktorý je v rozpore so zmyslom slovenských dejín – snahou o suverenitu národa a zároveň úsilím o pokojné spolužitie so všetkými národmi sveta.
Túto hanebnú zradu spáchali poslanci parlamentu v súčinnosti s vládou E. Hegera, prezidentkou SR Z. Čaputovou, za dlhodobej a otvorenej podpory propagandistických médií, vrátane verejnoprávnej RTVS, a napokon s tichým súhlasom RKC, ECAV či ŽNO.
Napriek tomu, že podľa prieskumu agentúry Median.sk nesúhlasí so spoluprácou so SŠA a s obrannou dohodou väčšina Slovákov (približne tretina súhlasí) a s prítomnosťou vojsk SŠA na Slovensku nesúhlasí 64 %, napriek tomu, že vzniklo viac ako šesť petícií za vypísanie referenda za zrušenie dohody s viac ako 60 tisíc podpismi obyvateľov, napriek tomu, že sa konalo viacero protestov politických strán a občianskych organizácií, napriek tomu, že vznikli petície dotknutých obcí v blízkosti letísk Sliač a Kuchyňa bola tzv. obranná dohoda schválená a podpísaná v rekordne rýchlom čase, neprebehla široká verejná diskusia, v pripomienkovom konaní neboli akceptované zásadné pripomienky odborných autorít a opoziční poslanci neboli pripustení k rozprave.
Nebude náhoda, že k tomuto bezprecedentnému poníženiu národa a pošliapaniu štátnej suverenity došlo práve v roku, keď si pripomíname 30. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenska a následne obnovy štátnej samostatnosti SR.
Deň odchodu okupačných sovietskych vojsk z r. 1991 ustanovila NR SR v roku 2020 za pamätný deň. Boli to tí istí poslanci, ktorí dnes schválili americkú okupáciu našej republiky.
V tejto súvislosti upozorňujeme, že zločiny vlastizrady, podobne ako zločiny voči mieru, sú nepremlčateľné.
Združenie slovenskej inteligencie, vo vedomí závažnosti a bezprecedentnosti tohto politického aktu preto dnes iniciuje vyhlásenie 9. februára 2022 za pamätný deň – „Deň národnej zrady“. A zároveň navrhuje, aby sa na pôde NR – na každoročné výročie verejne čítal menný zoznam 79 poslancov – zradcov mieru a zradcov slovenského národa, ktorých mená uvádzame:
Klub OĽANO
Andrejuvová Anna, Brisudová Martina, Čekovský Kristián, Dobeš Peter, Drábiková Lucia, Drdul Dominik, Fecko Martin, Grendel Gábor, Gyimesi György, Halák Róbert, Hatráková Katarína, Hus Igor, Kavecká Monika, Kerekéti Ján, Kozarec Sebastián, Kozelová Monika, Krajčí Marek, Kremský Peter, Krúpa Juraj, Kučera Karol, Kyselica Lukáš, Liba Peter, Majorová Garstková Jana, Marcinčin Radovan, Mierna Anna, Mihalik Marcel, Nemec Richard, Pleštinská Zita, Pollák Peter, Potocký Milan, Pročko Jozef, Remiášová Anna, Stančík Andrej, Szöllös Ján, Ševčík Marek, Šíbl Jaromír, Šipoš Michal, Šofranko Mária, Šudík Tomáš, Vaňová Jarmila, Vašečka Richard, Vetrák Milan, Vons Peter, Záborská Anna, Zajačik Vladimír
Klub SAS
Baránik Alojz, Benčík Ján, Bittó Cigániková Jana, Cmorej Peter, Dostál Ondrej, Foltin Roman, Halgašová Jarmila, Hattas Marek, Kazda Radovan, Laurenčík Milan, Ledecký Vladimír, Lehotský Tomáš, Luciak Michal, Marcinková Vladimíra, Osuský Peter, Sloboda Radovan, Zemanová Anna, Žiak Miroslav
Klub SME RODINA
Goga Ľudovít, Hlinka Jozef, Krajčír Ľuboš, Krištúfková Petra, Linhart Patrick, Lukáč Jozef, Péter Monika, Šebová Zuzana
Nezaradení poslanci
Kollár Miroslav, Krošlák Ján, Mičovský Ján, Pivková Alexandra, Šeliga Juraj, Šuteková Miriam, Valášek Tomáš, Žitňanská Jana