štvrtok, 28 marca, 2024
spot_img
ÚvodOsobnostiFrantišek Vnuk sa dožíva 96 rokov.

František Vnuk sa dožíva 96 rokov.

František Vnuk sa narodil 8. apríla 1926 v Červenom Hrádku. Navštevoval strednú školu v Zlatých Moravciach a ďalej študoval na Vysokej škole banskej v Ostrave. Po zhodnotení politických pomerov po roku 1945 a osobitne po roku 1948 sa rozhodol emigrovať a napokon sa v roku 1950 usadil v Adelaide v Južnej Austrálii. V roku 1953 doštudoval metalurgiu na South Australian Institute of Technology, kde ostal aj naďalej pracovať a prednášať. V rokoch 1955 – 1960 vyštudoval históriu a politické vedy na University of Adelaide. Potom absolvoval ďalšie študijné pobyty v Európe a Severnej Amerike.

Na Slovensko sa František Vnuk vrátil v roku 1990. Začal bádať v slovenských archívoch a súčasne prednášal na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. Aktívne vystupoval na vedeckých podujatiach a po obnovení Historického odboru Matice slovenskej v roku 1992 sa zapojil do organizovania výskumu slovenských dejín na jej pôde. Od roku 1998 pôsobil ako vedecký pracovník v Slovenskom historickom ústave Matice slovenskej v Bratislave. V septembri 2012 sa kvôli svojej rodine v Austrálii, ako aj vzhľadom na svoj vek rozlúčil s rodnou vlasťou. Z Austrálie však naďalej sleduje dianie v Slovenskej republike i vo svete a svojimi článkami či štúdiami prispieva najmä do katolíckeho časopisu Kultúra.

František Vnuk patrí medzi najplodnejších slovenských historikov a publicistov. Napísal nespočetné množstvo monografií, štúdií, článkov a recenzií. Aktívne vystupoval na mnohých vedeckých sympóziách v zahraničí. František Vnuk bol zvolený za riadneho člena Slovenského ústavu v Ríme. Bol členom Predsedníctva Matice slovenskej, Slovenského historického ústavu Matice slovenskej a redakčnej rady Slováka v Amerike, Slovak Studies, Historického zborníka a iných, je aj členom združení slovenskej inteligencie KORENE. Je nositeľom viacerých vyznamenaní vrátane Veľkej zlatej cyrilometodskej medaily s reťazou ÚSKI (Ústredia slovenských katolíckych intelektuálov, 1977), Striebornej medaily Ministerstva kultúry SR (1996), Pamätnej medaily Matice slovenskej (1996), Pamätnej medaily Konfederácie politických väzňov Slovenska (1996), Veľkej medaily svätého Gorazda Ministerstva školstva SR, Rytierskeho radu svätého Gregora Veľkého, ktorý mu udelil pápež Ján Pavol II. (1996), Zlatej medaily Matice slovenskej (2001), Ceny Daniela Rapanta na rok 2001, Ceny Andreja Hlinku (2021) a ďalších.

- Podporte nás -

2 KOMENTÁRE

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň