nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieHrozba extrémizmu rastie!

Hrozba extrémizmu rastie!

Začnem zážitkom, ktorý sa mi stal pár dní dozadu. V meste som uvidel predvolebné plagáty jednej opozičnej strany, na ktorých boli ich politickí oponenti zobrazení ako hmyz. Na vrchu plagátu bolo napísané, že 29. februára prebehne „dezinficácia“. Ako som išiel ďalej, stretol som pár ľudí, celých v bielom, ktorí rozdávali letáky a označovali sa ako „dezinficačný tím“. Keby mali ešte biele špicaté čapice, človek by si ich ľahko pomýlil s členmi neslávne známej americkej organizácie.

Nemám v úmysle súdiť túto predvolebnú kampaň, ale skúsme si predstaviť, aký krik by spustili média a mimovládne organizácie, keby takto konala niektorá koaličná strana. Prípadne strana, ktorá je najviac označovaná za extrémistickú. Stačí si spomenúť na problémy so sloganom „Stop LGBT!“, ktorý nič nehovoril o odstraňovaní konkrétnych osôb.

Tento dvojaký prístup sa prejavuje aj v ďalších oblastiach. Dá sa to vidieť napríklad pri porovnaní mediálneho priestoru jednotlivých strán. Všetko je vedené v rámci boja tolerantných voči netolerantným tak, ako o tom písal filozof Karl Popper. Takto môže znevýhodňovanie politických protivníkov, ak sú označení za netolerantných, vyzerať ako správny krok. Musíme sa ale pozrieť, kto sú tí akože netolerantní v skutočnosti.

Pravda je taká, že strana, ktorej sa to najviac týka, pôsobí úplne legálne a doteraz nebola uznaná za extrémistickú alebo nebodaj fašistickú. Naopak – Najvyšší súd tieto obvinenia zamietol. Môžu byť teda považovaní za netolerantných? Je to na zamyslenie najmä médiám, ktoré šíria o tejto strane rôzne nepravdy alebo primátorom, ktorí robia strane problémy s poskytnutím priestorov na predvolebné stretnutia.

Bez pozornosti nesmie ostať ani dianie v uliciach, na zhromaždeniach tejto strany a následných protestoch. Na jednom z transparentov protestujúcich môžeme čítať: „Skončíte jak Tiso!“ Teda ako predstaviteľ prvej Slovenskej republiky, ktorý bol obesený v politicky ovplyvnenom procese. Ak je toto ich predstava, čo spravia so svojimi názorovými oponentmi, môžeme sa opäť zamyslieť. Kto je tu ten netolerantný? Kto je tu fašista? Kto tu šíri extrémizmus?

Jozef Tóth (18r.)

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň