nedeľa, 6 októbra, 2024
spot_img
ÚvodRodina, výchova, vzdelávanieJEDNODUCHOSŤ – NEMODERNÁ CNOSŤ

JEDNODUCHOSŤ – NEMODERNÁ CNOSŤ

24.3.2021 Prof. ThDr. Mgr. Helena Hrehová, PhD.

Jednoduchý človek sa v poriadku transmoderného sveta 21. storočia javí pomerne často, ako niekto bezvýznamný a v ničom nezaujímavý. Nie je to v žiadnom prípade celebrita a ani niekto, kto má za sebou mocných zástancov, lebo v skutočnosti sa vlastne za žiadnou priazňou mocných nezháňa a ani netúži po výnimočnosti v očiach druhých. Pripomína skôr štýl malého dieťaťa, ktoré žasne nad „videním nových vecí“ a teší sa z ich objavovania bez vedľajších  znepokojujúcich úmyslov.

Jednoduchosť je metaforicky povedané zaodiata do „nezávislosti od sveta“ a jeho premenlivých trendov. Je to múdrosť človeka, ktorý sa vie odpútať od komfortu a zabehnutých rytmov. A práve preto je disponovaný otvorenosťou voči všetkému s očakávaním, vďaka ktorému dokáže s entuziazmom objavovať pravdu o Bohu, o ľuďoch aj veciach bez predsudkov a v dôvere v Božiu prozreteľnosť.

Byť jednoduchým (grécky άπλότης, latinsky simplex) doslova znamená „byť Božím priateľom“. Takýto človek sa nestará príliš o ľudskú priazeň či nepriazeň. Jednoduchosť si dobrovoľne zvolil ako súčasť osobnej chudoby, ktorá mu umožňuje tešiť sa zo všetkého a pritom sa neviazať na nikoho a na nič. Jednoduchí ľudia nevyžadujú obdiv, ani chválu, nehľadajú slávu, ba ani uznanie. Podobajú sa tak trochu poľným kvetom, pokore roľníka čakajúceho na úrodu, matkinmu objatiu chorého dieťaťa, alebo stisku ruky priateľa, keď sa množia ťažkosti.

Sv. mních Ján Klimak-Sinaita (579 – 649) vo svojom diele Rebrík svätosti (porov. L´echelle sainte, XXII, grad., 35, s. 240) doslova napísal, že aj „Boh sa manifestuje v jednoduchosti“. Pre jednoduchosť je príznačná plachosť, nenáročnosť, nežnosť,  hodnovernosť, priezračnosť aj pravdivosť, ktoré dokážu zastaviť každý príval ľudskej nadutosti a pýchy.

Jednoduchosť je spôsobom myslenia aj konania, ktoré sa páči Bohu aj ľuďom, pretože je štýl natoľko prirodzený, že v nikom nevyvoláva nevôľu, nikoho neruší, nikoho neprovokuje a ani nepohoršuje. Stretnutia s jednoduchými ľuďmi prekvapujú predovšetkým vonkajšou skromnosťou, vnútornou hĺbkou  a evidentnou harmóniou, vďaka ktorej možno v ich správaní rozpoznať „prítomnosť Ducha“.

Jednoduchý človek je úprimný, nestrojený, netrúsi prázdne slová, ale sa drží pravdy. Svoju „pustovňu ticha a nezaujatosti“ si vystaval v hĺbke svojho vlastného srdca, do ktorej môže vstúpiť každý, kto chce. Takáto vlastnosť je nielen príťažlivá, ale je aj „požehnaním pre spoločnosť“, nakoľko ponúka druhým priestor pre neopakovateľnú atmosféru, v ktorej sa dýcha empatia, zhovievavosť a priateľskosť. Cnosť jednoduchosti je paradoxne namáhavá. Vyžaduje bdelosť nad vlastným srdcom a nad tým, čo vychádza z jeho vnútra, lebo len tak je možné usmerniť prirodzené túžby a priania. Zásluhou praktizovanej jednoduchosti dokážu jednoduchí ľudia byť sami sebou pred Bohom i ľuďmi a prijímajú s dôverou všetko, čo príde.

V súčasnej eufórii a víziách tajomného „nového poriadku“ je osobitne dôležité uvedomiť si, že nie mix rozmanitých gnóz, ilúzií a relativizácie všetkého je zárukou dobre prežitého života. Naopak, má to byť hľadanie „absolútnej pravdy“ v námahe „skladania mozaiky čiastkových a neúplných ľudských právd“.

Výzvou pre súčasných ľudí je bdelosť nad tým, aby nedošlo k rozvratu vnútornej jednoty ci osobnosti a k nerozumnému zblíženiu hocijakých právd, za ktorými sa nezriedkavo skrývajú falošní myslitelia, povrchní filozofi, umelci bez ducha, duchovní učitelia bez cností, mystici bez vnútornej skúsenosti s Bohom, vedci mysliaci viac na vlastný prospech ako na spoločné dobro. Toto všetko skresľuje objektívny pohľad na život a vnucuje klamný obraz a predkladá človeku iluzívnu fatamorgánu, akoby bol on sám väčší ako Boh.

V závere tejto krátkej úvahy treba povedať, že jednoduchosť je privilégiom najmä veľkých osobností, ktorí ju tiež objavujú zväčša až na konci života, aby sa v tejto fáze pomyselne dotkli a v tichu odovzdali štafetu tohto tajomstva tým, ktorí sa tiež raz „zahľadia ponad veci i ponad čas“. Čím je človek jednoduchší, o to viac vníma to, čo je číre, nefalšované a podstatné.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň