Mladší vek pacientov s rakovinou, prudký priebeh ochorenia a rezistencie voči podávanej liečbe. Tri fenomény, s ktorými sa stretávajú onkológovia v posledných rokoch. „Predtým sa chodili pýtať deti na liečbu rodičov, teraz sa chodia pýtať rodičia na liečbu svojich dospelých detí,“ komentuje v rozhovore MUDr. Ján Lakota.
Doktor Lakota je onkológ so štyridsaťročnou klinickou praxou. Za svoje odborné názory prišiel v čase kovidovej o štyri zamestnania. S tak „bizarným“ správaním nádorov ako v posledných štyroch rokoch sa doteraz nestretol. Prečo je „turborakovín“ naraz toľko? Je na mieste zaoberať sa tým politicky najviac neprijateľným vysvetlením? Ján Lakota to považuje za potrebné a volá po kritickom skúmaní, diskusii a dátach.
V rozhovore rozoberáme aj biznisovú stránku liečby rakoviny a to, či majú farmaceutické firmy nejakú skutočnú motiváciu hľadať účinné lieky. Pozreli sme sa aj na stav revízie diania z doby kovidovej na Slovensku. Dospeje k niečomu tamojšia vyšetrovacia komisia? Je u našich susedov tráva odbornej diskusie zelenšia, alebo aj tu prekvitá skôr strkanie hláv do piesku a nálepkovanie odbornej opozície?