utorok, 23 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNezaradenéKto riadi ekonomiky?

Kto riadi ekonomiky?

Môj nadpis som si zvolil po prečítaní viacerých článkov, ktoré sa týkali v posledných dňoch Bieloruska, Ukrajiny a aj Slovenska.

V SME dostal otázku p. Mikloš, ktorá sa týkala toho, že bol poradcom na Ukrajine, ktorá je dnes vo vojnovom stave a ako chápe tamojšie dianie. Odpoveď bola vágna, nič nehovoriaca. Asi dôkladne nepreskúmal fakty ekonomického života Ukrajiny.
Nedozvedel som sa, aké riešenia navrhol, aby optimalizoval finančné toky a ich kolobeh v ekonomike Ukrajiny, ktoré by zabezpečili rovnovážny chod ekonomiky a uspokojovanie životných potrieb jej obyvateľstva.

Naopak, vlastné praktické skúsenosti vyjadril jednoznačne človek, ktorý tam žil, ba bol čelným predstaviteľom. Podstatu jeho odpovedí v rozhovore som dostal v maile:

Bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov v rozhovore pre Komsomolskú Pravdu vyjadril presvedčenie, že si Bielorusko nevyhnutne zopakuje osud dnešnej Ukrajiny v prípade, ak prejde na „európsky model „Na úvod Nikolaj Azarov porozprával svoje skúsenosti s tým, ako ho blokujú na sociálnych sieťach. Večer poskytnem rozhovor hlavnému štátnemu kanálu Bieloruska, v noci už ma Američania blokujú. Automaticky, bez akéhokoľvek vysvetlenia príčin takého opatrenia. Prečo sa toto robilo nedávno s Ukrajinou a teraz s Bieloruskom? Odstrihujú všetky informačné zdroje, ktoré nie sú v ich prospech. Vedie sa totálna propaganda cez sociálne siete a televíziu. Prebieha absolútna masívna dezinformačná kampaň bieloruského obyvateľstva prostredníctvom internetu. Je to to isté, čo sa dialo na Majdane. Čo poviete na sľuby o „svetlej európskej budúcnosti“? Uvediem príklad. Ukrajinské spoločnosti Naftogaz alebo Energoatom sú štátne spoločnosti, no v ich dozornej rade 70% členov musia tvoriť cudzinci, pričom vedenie spoločnosti sa nachádza za hranicami Ukrajiny. Sudcov má menovať komisia, ktorá je tvorená výlučne z cudzincov. Takže ak sa Latuško (exminister kultúry Bieloruska, člen opozičnej Koordinačnej rady, ktorý ušiel do Poľska) pokúsi čosi vyprosiť, nikto mu 3-4 miliardy, o ktorých on hovorí, nedá. A ak mu dajú 300-400 miliónov, potom iba za určitých podmienok… No Latuškovi je to jedno, on už je v pozícii agenta vplyvu. No Bielorusko stratí suverenitu. A 1,5 miliardy od Ruska, o tom som presvedčený, je absolútne bez akýchkoľvek záväzkov. Takto sme svojho času aj my dostávali úvery z Ruska. Zato lídri bieloruských protestov vyzývajú obyvateľov k tomu, aby štrajkovali, neplatili dane a za komunálne služby… Ja môžem povedať, k čomu povedie zmena režimu v Bielorusku a prechod na „európsky model“. My sme touto cestou prešli počnúc rokom 2005, teda od Oranžovej revolúcie. A zakončiac Majdanom v roku 2014. Pod tými istými heslami“. Moja otázka: „Kto im riadi ekonomiku“?

Keď som si to prečítal, prekvapilo ma to. Opísal to inak ako naše SME. Mnoho analogických problémov riešilo aj Slovensko v r. 1992; už aj po druhej svetovej vojne. Riešenie musia nájsť ekonómovia. Naši slovenskí ekonómovia v rokoch 1960-69 vypracovali ekonomickú teóriu, kde vyriešili teoreticko-metodologické problémy potreby medzioblastného ekonomického vyrovnávania. V nej sa zamerali na definovanie atribútov medzioblastného ekonomického vyrovnávania, na otázky stanovenie spôsobu merania (mier, ukazovateľov) medzioblastného vyrovnávania a hlavne na potrebný spôsob realizácie hlavných atribútov medzioblastného ekonomického vyrovnávania v československých podmienkach. Celý tento vedecký základ bol vyjadrený aj v riešení sústavy spoločenského riadenia a medzioblastného ekonomického vývoja v československých podmienkach. Vyústilo to do modelu riadenia socialistickej ekonomiky. Majúc na zreteli tieto hlboké analýza a poznatky, musím povedať, že práve po roku 1989 nám „moderní“ ekonómovia Slovenska (ba ani EÚ) neponúkli nič. Ba áno, ponúkli.

Tu je list, ktorý som poslal p. Miklošovi:

Ivan Mikloš

minister
Ministerstvo financií
Štafanovičova ul. 1
Bratislava

 Bratislava 7/11/2011.

Vážený pán minister,

už som Vám písal viackrát. Dnes, 7.11.2011 ste opäť hovorili o rovnej dani. Rovný môže byť povrch, rovná môže byť čiara alebo stena, ale daň nemôže byť rovná (môže byť krivá daň?). Máme rovnakú proporcionálnu daňovú sadzbu (tiež nie rovnú). Ekonomické pojmy si nemôžeme vymýšľať. Samozrejme, niektoré pojmy potrebujú na vyjadrenie  viac slov – mliečna dráha, iným stačí jedno slovo – voda, kameň. Môžeme povedať aj jednotná proporcionálna daňová sadzba. Verím, že viete, že knihy v angličtine hovoria o flat rate income tax. Ak Vám to niekto preložil ako rovná daň, nerozumel sa veci. Neznečisťujme ekonomickú pojmológiu. Stačí, že sme zanešvárili náš daňový systém. Do konca roku 1998 som spočítal novelizácie daňových zákonov (mali sme 10 zákonov o daniach a jeden o správe daní). Keď  ste boli u nás na Rade starších, povedal som Vám a publikoval som to v článku, že ich bolo 77! Neustála zmena daňového systému nepomohla nám, nepomohla Nemecku atď. Naopak, máme krízu. Pán minister, potrebujeme zvýšiť ekonomocké znalosti a debordelizovať finančné toky. Použil som termín, ktorý pokladám za rovnocenný rovnej dani. Debordelizáciu finančných tokov potrebuje aj EÚ.

S pozdravom,

                                               Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.
                                               Cádrova 5
                                               831 01 Bratislava


Kto teda dokáže riadiť ekonomiky, ten, čo nepozná ani ekonomické pojmy a či ten, ktorý dokáže dôkladne vedecky opísať, ako má ekonomický systém fungovať? I. Mikloš nenapísal vedecké dielo (zanešváril pojmy) a francúzsky ekonóm Th. Piketty v diele Kapitál v 21. storočí navrhol daň z bohatstva (??)! Nedefinoval model riadenia ekonomiky pre 21. storočie.

Jeho dielo nie je takým obohatením ekonomických vied, ako čo boli poznatky slovenských ekonómov.

A tak nevieme, kto a ako riadi ekonomiku SR, či iných krajín.

Prof. J. Husár
Bratislava 25/9/2020

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň